Orbán on tour: sűrű a programja a miniszterelnöknek, mutatjuk, hol és kikkel tárgyal a héten
Több országba is ellátogat Orbán Viktor, fontos tárgyalásokat folytat a kormányfő.
Az Európai Parlament zöld frakciója azt szeretné, ha az Európai Unió eljárást indítana Magyarország ellen az unió alapvető értékeinek megsértése miatt. Schiffer András, az LMP frakcióvezetője nem tudott a kezdeményezésről. Hozzátette: a jelenlegi helyzetben magyarországi józan politikai erő nem örülhet a felvetésnek.
Az európai zöldek azt szeretnék, hogy az EP két hét múlva kezdődő plenáris ülése vegyen napirendre és tárgyaljon meg egy, az úgynevezett hetedik cikkely szerinti eljárás megindításáról szóló határozati javaslatot – közölte Ulrike Lunacek, az osztrák Zöldek EP-képviselője sajtótájékoztató keretében. Kijelentette, reméli, hogy a kezdeményezés elnyeri a többi frakció támogatását.
Az osztrák politikus úgy vélekedett, az új alkotmány életbe lépésével Magyarország „de facto autoriter állammá vált”. Az igazságszolgáltatást, a médiát és a parlamentet „de facto Orbán és követői irányítják”, a választókerületek új beosztása is a Fidesznek kedvez, és utolsó tényezőként „megszüntették a nemzeti bank függetlenségét” – fogalmazott. Hozzátette: a helyzet nem csak Magyarország számára veszélyes, az Európai Unió alapvető értékeit veszélyezteti. Szerinte aa nem indít eljárást, az EU nem nézhet többé a tükörbe, amikor demokráciáról és jogállamiságról van szó, emellett a csatlakozásra törekvő országok szemében is hiteltelenné válik. Az EP-ben egyszerű többségre, ezt követően az Európai Tanácsban négyötödös többségre van szükség az eljárás megindításához.
Lunacek tisztában van vele, hogy „rendkívül nehéz” feladat a tanácsban az eljárás megindításához kezdeményezés sikeréhez szükséges többséget megszerezni. Mindamellett úgy vélekedett, „megfelelő politikai akarat” esetén már a tanács márciusi ülésén döntés születhet az eljárásról. Egy kérdésre válaszolva kijelentette, Magyarország kizárása az EU-ból nem céljuk, és nem is szerepel lehetőségként az uniós szerződésben. A hetedik cikkely szerinti eljárás bizonyos jogok, így az európai támogatások, illetve végső lehetőségként a szavazati jog megvonását vonhatja maga után.
Az ügyben megkereste az MNO Schiffer Andrást. Az LMP-frakcióvezető szerint nem váratlan a kezdeményez, mivel szerinte Orbán Viktort komoly felelősség terheli amiatt, hogy ilyen bírálat érte hazánkat, és azt szeretné, ha „a magyar kormány visszavenne az arcából” és kellő mértéktartással figyelne legalább az olyan kritikákra, ami például a baloldalisággal nem vádolható Alain Juppé francia külügyminiszter irányából érkezik. Hozzátette ugyanakkor, hogy szerinte nincs olyan józan politikai erő Magyarországon, amely a jelenlegi bizonytalan helyzetben örülne ennek a felvetésnek. Megjegyezte továbbá, hogy növelné az EU tekintélyét, ha következetesen lépne fel az alapjogok és alapértékek kérdésében más tagországokkal szemben is, példaként Szlovákiát említette. Szokatlannak nevezte az EGP azon gyakorlatát, hogy a tagpártokat nem tájékoztatják előzetesen arról, hogy milyen lépésre készülnek hazájukkal kapcsolatban.