Üres és felelőtlen „autonómiázás”
De komolyra fordítva a szót, a KMKSZ égisze alatt megszervezett munkacsoport alakuló ülése és az ott elhangzottak szimptomatikusak, és ne rejtsük véka alá, elszomorítóak. Az egyik résztvevő nemes egyszerűséggel és felelőtlenséggel kijelentette az MTI közlemény tanulsága szerint, hogy a magyar nemzet újraegyesítésének eszköze az önrendelkezési jog. Gondolom erre kollégái helyeslőleg bólogattak, sőt egyesek megveregették a hátát, csak közben megfeledkeztek arról, hogy ma „önrendelkezési jogról” beszélni igencsak felelőtlen magatartás egy olyan ország viszonylatában, ahol a közélet résztvevőinek fejében az önrendelkezési jog fogalma Koszovóval kapcsolódik egybe.
Több felelősséget azért is elvárnék ezektől a mantraszerűen „autonómiázó” magyarországi politikusoktól, mert ha jobban belegondolnának például a Székelyföldi autonómia kérdésébe, akkor gyorsan rájöhetnének, hogy ez biza egy olyan játszma, ahol a környező országok politikai elitje (kisebbség és többség) ül a kártyaasztalnál, s ahol Budapestnek ugyan lapot nem osztanak, de ha beáll mögénk, határon túli politikai szervezetek mögé, akkor olyan látványos eredményeket tudunk elérni, mint Vajdaságban illetve Erdélyben. Ha nem ezt teszi, akkor felelőtlen szavait jobb esetben meg se hallják, vagy ha meg meghallják, akkor annak kárát mi látjuk.
Székelyföld nem szegény és nem tudatlan rokon
Az autonómia kérdéskörével kapcsolatos felelőtlenség forrása részben a tudatlanság, a határon túli közösségek valós helyzetének nem kellően alapos ismerete. Ha például az elmúlt évek folyamatait nézzük, szinte minden területen kedvező változások jelei mutatkoznak erdélyi magyar társadalmunkban. Az idei népszámlálás előzetes adatai azt jelzik, hogy Románia elhúzódó gazdasági válsága, a sok területen sikertelen európai integráció mintegy 3 millió felnőtt, munkaképes ember elvándorlásához vezetett. A magyarságot e folyamatok kevésbé érintették, s ennek részben az az oka, hogy erősödőben van kisvállalkozói világunk, az állami, önkormányzati élet területein (iskolaügy, közigazgatás) pedig kiépültek sajátos autonómiaintézményeink. A Sapientia Egyetem 2001-es létrehozásának, a magyar nyelvű felsőfokú képzés ugrásszerű bővülésének eredményeként új huszonéves generáció jelent meg a munkapiacon, s nagy többségük – szemben az 1990 körüli helyzettel – itthon, Erdélyben kíván családot alapítani, jövőt alkotni. Ennek esélyét az is növeli, hogy napi rendszerességgel tárgyalunk magyarországi vállalkozások képviselőivel, akik új piaci lehetőségek után kutatva, a nyelvi, kulturális azonosság okán keresnek üzleti lehetőséget Székelyföldön. Hogy egy példát is említsek: hamarosan újranyitjuk ezer helyi gazdával és a CBA áruházlánc támogatásával a bezárt székelykeresztúri tejgyárat. A határokat átlépő üzleti hálózatok létrejötte többé nem vágyálom tehát, hanem az ajtón kopogtató realitás.