Robert Fico találkozott Orbán Viktorral és egyből leszögezte: „Szlovákia és Magyarország »élettere« az Unióban van”
A szlovák miniszterelnök világossá tette: Szlovákia sem támogatja Ukrajna NATO-tagságát.
Nem tartja jó lépésnek, és egyet sem tud érteni az oktatási intézmények államosításával Pokorni Zoltán. A politikus a hvg.hu-nak elmondta, a kérdésben Orbán Viktorral is vitában állt, és bár minden lehetséges érvet elmondott, végül nem tudták egymást meggyőzni, ő pedig alulmaradt a kérdésben. A 2010-2011-es évet elvesztegetettnek tartja.
A köznevelési törvény ügyéről készített interjút Pokorni Zoltánnal a hvg.hu. A politikus elmondta: szerinte is fontos a radikális változás a pedagógusokra vonatkozó politikában, de ki kell zárni annak lehetőségét, hogy az új kötelezettségek életbe léptetik, de a jövedelememelést elhalasztják. Pokorni szerint komoly probléma van a pedagógusképzésben is, nehéz kitörni a negatív spirálból, négy-öt feltételnek kellene egyszerre teljesülnie a siker érdekében. Mint elmondta, ezek jelen vannak a köznevelési törvény tervezetében, de nem úgy, ahogy ő azt jónak látná: „Pedig ezek nem bonyolultak: pedagógusképzés, bérpolitika, minősítés, a pedagógusképzés átalakítása, továbbképzési rendszer” – fogalmazott. A minősítéssel kapcsolatban külön kiemelte: szerinte lehetővé kellene tenni, hogy megfelelő teljesítmény esetén a pedagógusok már az első öt-hat-nyolc évben megközelíthessék a bérmaximumot. Ezzel megakadályozható lenne a tehetségesek elvándorlása.
A köznevelési törvénnyel kapcsolatos vitákról elmondta: ő maga az oktatási államtitkársággal és a Nemzetgazdasági Minisztériummal, de még a miniszterelnökkel is vitában áll az államosítás mikéntjét illetően. „Az az út, amin elindulunk, hogy az állam elvonja az intézmények fenntartását az óvodától felfelé az önkormányzatoktól, az nem jó szerintem, nem tudok vele egyetérteni” – fogalmazott. Az Orbánnal kapcsolatos vitáról elmondta, hogy minden szakmai és egyéb érvet elmondott. „Lényeg, hogy nem tudtuk meggyőzni egymást Orbán Viktorral” – mondta. Pokorni szerint politikai kockázatai vannak az államosítás okozta finanszírozási kérdéseknek.
Arra a kérdésre, hogy ő is így nyúlt volna hozzá az oktatási reformhoz úgy válaszolt: azt javasolta Hoffmann Rózsának, hogy 2010 nyarán, őszén a legszükségesebb pontokon módosítsa az érvényben lévő törvényt. A gyökeresen új törvény megalkotása pedig maradjon későbbre, „de néhány lépést egyből tegyünk meg, mert az önkormányzatok nagyon várják, hogy az új kormány cselekedjen”. Pokorni szerint a 2010-2011-es évet elvesztegették, mert alig pár ponton módosították a struktúrát. „Két év a ciklusból csak várakozással, bizonytalansággal telt” – mondta el a hvg.hu-nak adott interjúban a politikus. Pokorni Zoltán arról is beszélt, hogy már készen vannak a köznevelési törvényhez szánt módosító javaslatok, a kérdés az, hogy ezek támogatottságot élveznek-e majd.