Német, ne lopj, mert…
A legújabb német ideológia, a jogállamiság-fétis mögött ott a pőre mohóság, a szerzési vágy, az inger, hogy amit ők már nem termelnek meg maguknak, azt elvegyék mástól.
Angela Merkel az új követelményekhez való igazodásról, a „jövőképesség” szükségességéről beszélt a CDU kongresszusán. A német kancellár és kereszténydemokrata pártelnök kijelentette: Európa a második világháború óta legsúlyosabb válságán megy keresztül, és az euró kudarca Európa kudarcát jelentené. Az euró szerinte nem csak valutauniót, hanem politikai uniót is jelent.
Az értékek fontosságát, ugyanakkor a realitásokhoz való igazodás szükségességét hangsúlyozta a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) hétfőn kezdődött lipcsei kongresszusán Angela Merkel. A német kancellár – aki egy személyben a konzervatív kormánypárt elnöke is - az 1945 júniusában alakult CDU változatlan értékei között a szabadságot, a szolidaritást, az igazságosságot, a szociális piacgazdaságot, valamint a keresztény emberképet említette. A nagy elődök, Konrad Adenauer és Helmut Kohl politikájára is emlékeztetve hangsúlyozta a szövetségesi hűség fontosságát mind az Európai Unióban, mind a transzatlanti kapcsolatokban.
A nagyobbik német keresztény pártot 2000 áprilisa óta vezető Merkel kijelentette ugyanakkor, hogy noha az iránytű változatlan, a változásokhoz a CDU-nak is igazodnia kell. Mint mondta, Németország a nemzetközi gazdasági és pénzügyi megpróbáltatások ellenére változatlanul a stabilitás bástyája, illetve a növekedés motorja maradt. Kiemelte, hogy a munkanélküliséget két évtized óta először sikerült 3 millió alá szorítani, és a CDU fő céljaként a teljes foglalkoztatottság biztosítását említette. Merkel védelmébe vette a nyugdíjkorhatár 67 évre történő felemelését, amit a munkavállalók nagy esélyének nevezett. Kiállt az energiapolitikában a fukusimai atomkatasztrófa nyomán elhatározott gyökeres fordulat, azaz az atomerőművekről való fokozatos lemondás mellett, mint ahogy szükségesnek nevezte az általános hadkötelezettségről való lemondást is. Az ellenzéki szociáldemokrata párt álláspontjához közeledve egy lépést tett előre az általános minimálbér bevezetése felé
Mindezt Angela Merkel az új követelményekhez való igazodás, szavai szerint a „jövőképesség” szükségességével indokolta. Az említett jövőképesség volt a kulcseleme a beszéd Európával foglalkozó részének is. Merkel hangsúlyozta, hogy az eurónak nincs alternatívája, a közös pénz - mint fogalmazott - nemcsak valutauniót, hanem politikai uniót is jelent. Úgy értékelte, hogy Európa a második világháború óta legsúlyosabb válságán megy keresztül, és megismételte azt a nézetét, amely szerint az euró kudarca Európa kudarcát jelentené. Annak a nézetnek adott hangot, hogy az adósságválság leküzdése, Európa megújulása érdekében áttörésre van szükség. Merkel szerint a stabilitást, a politikai uniót erősíteni kell, és le kell vonni a tanulságokat az elmúlt időszak válságaiból. Hangsúlyozta, hogy a szolidaritás nem elegendő, annak minden egyes ország saját felelősségvállalásával kell kiegészülnie. A leghatározottabban kiállt az európai szerződések, mindenekelőtt a Lisszaboni Szerződés módosítása mellett. A pártelnök-kancellár egy olyan automatikus szankciómechanizmust sürgetett, amely lehetővé teszi az érvényben lévő szerződéseket, illetve a stabilitási paktumot megsértő országok megbüntetését.