Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Kezdés előtt fél órával hatalmasra duzzadt a tömeg a Parlament előtt Kossuth téren a Népszabadság szerint. A Kossuth téri „nagygyűlés” az úgynevezett szakszervezeti „D-Day” demonstrációsorozat része. A programot csütörtökön a Clark Ádám téren kezdték az ülősztrájk formájában. Az amerikai partraszállás után D-Day-nek keresztelt tüntetéssorozat célja a demokrácia, a szociális biztonság, illetve az emberi és munkavállalói jogok védelméért való kiállás. Kónya Péter, a rendvédelmi dolgozók szakszervezetének vezetője bejelentette a Magyar Szolidaritás Mozgalom megalakulását.
A kezdeményezéshez már több mint száz szervezet, míg a konföderációk közül a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma csatlakozott. A tervek szerint szombat délután –- amikor a Kossuth térről átvonul a tömeg Budára - mindenképpen le kell zárni majd a Lánchidat és a Clark Ádám teret.
A demonstráció végül fél három előtt pár perccel kezdődött el. A program két moderátora Nagy Navarro Balázs külpolitikai újságíró (a Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsának elnöke) és Pityinger Dopeman László. Dopeman az immár ötven-hatvanezer főre duzzadt tömeg előtt azzal kezdett: „tapsoljátok meg magatokat, mert bátrak vagytok”. Dopeman szerint egyetlen kormánynak sincs kétharmados többsége, az ugyanis csak a népnek van. Majd felolvasták a szakszervezetek követeléseit:
- Követeljük az igazságos és méltányos közteherviselést!
- Követeljük, hogy szüntessék be a visszamenőleges hatályú törvénykezést!
- Követeljük, hogy a munka világában állítsák helyre a háromoldalú társadalmi párbeszéd intézményrendszerét!
- Követeljük, hogy a munka törvénykönyvét kizárólag a szociális partnerekkel történt megegyezést követően módosítsák!
- Követeljük, hogy állítsák helyre a korkedvezményes, a korengedményes és a szolgálati nyugdíjak alkotmányos védelmét!
- Követeljük, hogy a nyugdíjrendszer változásai méltányos átmenetet biztosítsanak a munkavállalóknak, az új szabályok esetenként csak az újonnan munkába állókra, illetve szolgálati viszonyt létesítőkre vonatkozzanak!
- Követeljük, hogy az új életpályamodelleket csak a szakszervezetekkel történt megállapodásokat követően vezessék be!
- Követeljük a sztrájkjog visszaállítását!
- Követeljük, hogy ne csorbítsák a szakszervezetek jogait!
Ezt követően elszavalták Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című költeményét, majd felolvasták a nemzetközi és európai szakszervezeti szövetség közös levelét, amelyben támogatásukról biztosították a magyar társszervek szerintük jogos követeléseit.
A rendezvényen az Index tudósítása szerint szocialista politikusok is részt vesznek: Szanyi Tibor és társai magánemberként látogatnak ki a Kossuth térre. Az Alkotmány utca sarkán Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök is feltűnt, aláírásokat osztogatott, többen fotózták.
A tüntetésen Kónya Péter, a rendvédelmi dolgozók szakszervezetének vezetője bejelentette a Magyar Szolidaritás Mozgalom megalakulását, amelyet a 80-as évekbeli lengyel mozgalom mintájára hoznak létre. A tüntetők elindultak a Clark Ádám tér felé, és a tömeg azt skandálja, hogy „Orbán, takarodj”.
A kormány közleménye szerint a tüntetéshez minden szakszervezetnek és civil szervezetnek joga van, a kabinet ugyanakkor mélységesen sajnálja, hogy egyes szakszervezeti vezetők nem az emberek érdekeit képviselik, hanem saját politikai ambícióikat helyezik előtérbe - írta a kormányszóvivői iroda. A kormány álláspontja nem változott meg az ország megújításával, átalakításával, egy új munka törvénykönyve megalkotásával, valamint a korkedvezményes és korengedményes nyugdíjakkal kapcsolatban - szögezték le, hozzátéve, hogy az ezekkel kapcsolatos törvény- és egyéb jogszabály-alkotási folyamat nem áll le, az a kabinet és az Országgyűlés szándékának megfelelően folytatódik.