Megalakult a Magyar Szolidaritás Mozgalom

2011. október 01. 17:05

Kezdés előtt fél órával hatalmasra duzzadt a tömeg a Parlament előtt Kossuth téren a Népszabadság szerint. A Kossuth téri „nagygyűlés” az úgynevezett szakszervezeti „D-Day” demonstrációsorozat része. A programot csütörtökön a Clark Ádám téren kezdték az ülősztrájk formájában. Az amerikai partraszállás után D-Day-nek keresztelt tüntetéssorozat célja a demokrácia, a szociális biztonság, illetve az emberi és munkavállalói jogok védelméért való kiállás. Kónya Péter, a rendvédelmi dolgozók szakszervezetének vezetője bejelentette a Magyar Szolidaritás Mozgalom megalakulását.

2011. október 01. 17:05

A kezdeményezéshez már több mint száz szervezet, míg a konföderációk közül a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma csatlakozott. A tervek szerint szombat délután –- amikor a Kossuth térről átvonul a tömeg Budára - mindenképpen le kell zárni majd a Lánchidat és a Clark Ádám teret.

A demonstráció végül fél három előtt pár perccel kezdődött el. A program két moderátora Nagy Navarro Balázs külpolitikai újságíró (a Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsának elnöke) és Pityinger Dopeman László. Dopeman az immár ötven-hatvanezer főre duzzadt tömeg előtt azzal kezdett: „tapsoljátok meg magatokat, mert bátrak vagytok”. Dopeman szerint egyetlen kormánynak sincs kétharmados többsége, az ugyanis csak a népnek van. Majd felolvasták a szakszervezetek követeléseit:

- Követeljük az igazságos és méltányos közteherviselést!

- Követeljük, hogy szüntessék be a visszamenőleges hatályú törvénykezést!

- Követeljük, hogy a munka világában állítsák helyre a háromoldalú társadalmi párbeszéd intézményrendszerét!

- Követeljük, hogy a munka törvénykönyvét kizárólag a szociális partnerekkel történt megegyezést követően módosítsák!

- Követeljük, hogy állítsák helyre a korkedvezményes, a korengedményes és a szolgálati nyugdíjak alkotmányos védelmét!

- Követeljük, hogy a nyugdíjrendszer változásai méltányos átmenetet biztosítsanak a munkavállalóknak, az új szabályok esetenként csak az újonnan munkába állókra, illetve szolgálati viszonyt létesítőkre vonatkozzanak!

- Követeljük, hogy az új életpályamodelleket csak a szakszervezetekkel történt megállapodásokat követően vezessék be!

- Követeljük a sztrájkjog visszaállítását!

- Követeljük, hogy ne csorbítsák a szakszervezetek jogait!

Ezt követően elszavalták Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című költeményét, majd felolvasták a nemzetközi és európai szakszervezeti szövetség közös levelét, amelyben támogatásukról biztosították a magyar társszervek szerintük jogos követeléseit.

A rendezvényen az Index tudósítása szerint szocialista politikusok is részt vesznek: Szanyi Tibor és társai magánemberként látogatnak ki a Kossuth térre. Az Alkotmány utca sarkán Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök is feltűnt, aláírásokat osztogatott, többen fotózták.

A tüntetésen Kónya Péter, a rendvédelmi dolgozók szakszervezetének vezetője bejelentette a Magyar Szolidaritás Mozgalom megalakulását, amelyet a 80-as évekbeli lengyel mozgalom mintájára hoznak létre. A tüntetők elindultak a Clark Ádám tér felé, és a tömeg azt skandálja, hogy „Orbán, takarodj”.

A kormány közleménye szerint a tüntetéshez minden szakszervezetnek és civil szervezetnek joga van, a kabinet ugyanakkor mélységesen sajnálja, hogy egyes szakszervezeti vezetők nem az emberek érdekeit képviselik, hanem saját politikai ambícióikat helyezik előtérbe - írta a kormányszóvivői iroda. A kormány álláspontja nem változott meg az ország megújításával, átalakításával, egy új munka törvénykönyve megalkotásával, valamint a korkedvezményes és korengedményes nyugdíjakkal kapcsolatban - szögezték le, hozzátéve, hogy az ezekkel kapcsolatos törvény- és egyéb jogszabály-alkotási folyamat nem áll le, az a kabinet és az Országgyűlés szándékának megfelelően folytatódik.

Összesen 352 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
advocaat
2012. március 11. 12:34
Pjotr Visszáriadovics KONYA KGB-alezredes tegnap naggyült - vona, ha nem csak a Kádár-huszárok 6-700 fős csoprtja vett volna rajta részt. Most de. két tagtárssal HATALMASAK RÖHÖGTÜNK a békanyúzónak is kevés, de totálhülye és naív KÓNYA kryptokomcsi szónokilag a Kossuth térhez méltatlan, enervált, gyatrán improvizatív, de máris a Hatalom 2/3 -nál nagyobb arányú MEGRAGADÁSÁRÓL SZŐTT BIRKAFELHŐS RUZSASZÍNŰ BÁRÁNDJAIRUL! Aleskám, egy SZAXI MUNKÁS- és Alkalmazottszervezet SEHOGYAN SEM SZŐHET HATALOMÁTVÉTELI SZÁNDÉKOKAT, TE BAROM! TUDATLAN IS VAGY és hát nem egy néptribun....Hülye Elvtárs! De ha PÁRTTÁ alakulnátok és indulnátok a parlamenti (199) helyért, ZÉRÓ az esélyetek! Nem hogy a bejutási küszöböt, de 0,5%-ot sem éritek el: s ha a legfaszább EGYÉNISÉGETEK a KONYA, akkor lőjétek földbe magatokat, kretén zsaruk.... Idézném Orbánt: a következő 20 évben SENKI NEM FOG 2/3-ot elérni: NEM HOGY TI!!! A buzi zsernyák szaxi hunlapját nem találom. NINCS NÉKIEK??!
Kedves Robi
2011. október 03. 08:57
Nem késtek ezzel vagy 30 évet? Jah, hogy most Gdanskban olcsón lehet molinókhoz és egyéb kiegészítőkhöz jutni! Kívánom, hogy legyen ez a mozgalom Magyarországon is olyan népszerű, mint Walesa (a lengyelek Demszkyje) és sleppje ma Lengyelországban!
tarackos
2011. október 03. 08:48
Remélem felkavarják ezt a posványt amit nálunk vmiért politikának neveznek. Ehhez távol kell maguktól tartani a politikát, amit eddig sikeresen megtettek. A követelésekkel nagyjából egyetértek. A háborúhoz tudjuk mi kell, ha a zemberekben fellángol a kurázsi, akkor tejelni kell, mert nem szabad belekeverni semmiféle költségvetési forrást. Sok sikert a mozgalomnak!
Krupp Skya
2011. október 02. 18:06
Egységelem Zsolti „Az elmult 8 evben sosem latott jolet,” Na ez az amire ti hivatkoztok a sosem látott jólét, de remélem azért valaki csak látta .:)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!