Már 2004-ben szóltak: kockázatos a devizahitel

2011. szeptember 24. 11:00

A jegybank 2004 óta félévente figyelmeztetett pénzügyi stabilitási jelentésében a devizahitelezés óriási kockázatára, mondta el pénteken Járai Zsigmond, aki szerint az akkori bankvezetők egy-két kivétellel nem akarták megérteni a kockázatokat.

2011. szeptember 24. 11:00

„Úgy gondolom, rendkívül egészségtelen és óriási kockázatokat hordoz egy ország számára, ha állampolgárai egy másik ország devizájában adósodnak el. Azt kell mondanom, ez megengedhetetlen” - fogalmazott pénteki sajtótájékoztatóján Járai Zsigmond.

Elmondta: 2004-ben a pénzügyi stabilitási tanácsban, amelynek a pénzügyminisztérium, a bankfelügyelet és a jegybank vezető beosztású szakértői voltak tagjai, Auth Henrik, az MNB akkori alelnöke rendszeresen rámutatott a veszélyekre, a svájci jegybank akkori elnökének ezzel kapcsolatos levelét is bemutatta. Járai úgy véli, a stabilitási tanácsban nem talált meghallgatásra ez a veszély, majd hozzátette: „azt gondolom, hogy egyrészt azért nem, mert ezeknek az uraknak egy része nem is értette – intellektuálisan – ezt a problémát, vagy valószínű, nem is akarta érteni”.

A jegybank emellett 2004 óta folyamatosan, félévente a pénzügyi stabilitási jelentésében figyelmeztetett a devizahitelezés óriási veszélyére. Járai rámutatott: a devizahitelezés volt akkoriban az a kulcs, amivel fel lehetett pörgetni a gazdaság növekedését. Szerinte 2004-2005-2006-ban és talán még 2007-ben is, egyfajta mesterséges növekedést lehetett generálni az olcsónak hitt devizahitelekkel. Mint mondta, az akkori bankvezetők sem akarták megérteni a kockázatokat, csupán egy-két bankvezető ismerte fel a veszélyt.

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Himalája
2011. szeptember 24. 13:43
A kötelező tartalék összege után fizetett kamatláb után a magyar jegybank jelenleg 6% kamatot fizet a kereskedelmi bankoknak. Azt tudni kell, hogy a tartalék nem a bank sáját pénze, hanem ez a betétesek pénze. Felvetődik a kérdés, hogy akkor a betétesek miért nem viszik egyenest az MNB-be a pénzüket, hisz a kereskedelmi bankoktól a betéteikre ettől csak kisseb kamatot kapnak. Talán azért, hogy a különbözetet a bank zsebrevághatja? Úgy néz ki, a bank képes megélni abból, hogy a betéteseik pénzét elhelyezi az MNB-nél. Rendkívül rossz gyakorlat. A kötelező tartalékokra az MNB-nek 0%-os kamatot kéne fizetnie. Hogy a bankoknak csakis abból származzon jövedelmük, ami szolgáltatást nyújtanak. A pékek is abból élnek, hogy kenyeret sütnek, nem pedig abból, hogy közben kenytelenek némi lisztet is raktározni.
Omega2010
2011. szeptember 24. 13:37
Ezt hallottátok már? "A napokban felröppent, hogy 600 ezer forintra emelné a képviselői illetményt Lázár János javaslata. Most kiderült, hogy ez nem igaz: 750 ezerre emelné. Lázár János javaslata szerint a képviselők havi bruttó illetménye 2012. szeptember 1-jétől csaknem 750 ezer forint lenne, vagyis megegyezne a helyettes államtitkári javadalmazással." http://nol.hu/belfold/nem_is_600__hanem_750_ezer_lesz_a_kepviseloi_fizetes# Közben meg csinálják a MEGSZORÍTÁSOKAT az embereknek. Milyen vastag bőr lehet már a fidesz pofáján!
Omega2010
2011. szeptember 24. 13:15
A kormány lassacskán a nyertesek és a vesztesek kalandparkjává változtatja az országot. A rögtönzések mellékhatásaival szembesülve egyre nagyobb a kapkodás. Igaz, a 2012-es nadrágszíjhúzásnál kivételesen időben észrevették, hogy a bevezetendő adómódosítások ismét a kiskeresetűekre raknak pluszterhet, ezért a kompenzációk valóságos ötletparádéja kápráztatja el a nagyérdeműt. Nyoma sincs újjáépítésnek, az elszámoltatás is egyre fáradtabb, görcsösebb, a más Magyarország körvonalai egy balkanizálódó, leszakadó, bezárkózó világot sejtetnek, amely úgy próbálja védeni önállóságát, hogy közben teljesen kiszolgáltatottá válik. Orbán ma már nem a nyolc ellenzéki év alatt elhelyezett és még fel nem robbant aknák közt szlalomozik. Ezek már a sajátjai, és javában robbannak. Előtte, mellette, alatta. A hangok tényleg háborús állapotokra utalnak. Egy önmagával vívott háborúéra, amelyben lassacskán mindenki ellenséggé válik.
Omega2010
2011. szeptember 24. 13:06
Kohn megkérdi Grüntől, mi az a tőzsde. >> Grün: >> - Nézd Kohn, nem könnyű elmagyarázni, hogy te is megértsd. >> Tegyük fel, hogy veszel egy tyúkot, ami aztán tojást tojik. >> Aztán a >> tojásból kikel a csibe, a csibéből tyúk lesz, az megint >> tojást tojik, >> abból tyúk lesz, ami megint tojik. És egyszer csak jön az >> árvíz és >> minden tyúkot elvisz! És akkor azt mondod: "A k***va életbe! >> Kacsát >> kellett volna venni!" >> >> Na látod, ez a tőzsde! >>
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!