Euróválság

2011. szeptember 20. 14:15

Azzal, hogy kiléptetnék a legkritikusabb országokat a rendszerből, a súlyos következmények polgárháborús állapotot provokálnának ki.

2011. szeptember 20. 14:15
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„A nagy európai tőkestruktúrák tehát befektetettek a társadalmi stabilitásba. Ugyanez volt a helyzet a keleti bővítéssel is. Az innen kivont kamat- és profittömeg egy részét visszajuttatják ugyan, de csak azért, hogy így egy kicsit termékenyebb legyen ez a »külszíni fejtéssel kitermelhető munkaerő-lelőhely«. Paradox módon azonban, amikor hosszú történelmi készülődés után 1999-ben megszületett az új pénz, és ugyanekkor végre elfogadták a keleti bővítés 2004-es dátumát, nos, éppen ebben az időben kezdett elpárologni a szolidaritás. Ez részben visszavezethető »kényelmi szempontokra« is, a mediterrán országok és Írország már látszólag rendben vannak, és a keleti tömbnél sem fenyeget már a visszarendeződés. Ráadásul a nyugat-euró­pai tőkestruktúrák iszonyú globális versenynyomás alá kerültek, mert az amerikai, japán és harmadik világbeli versenytársak fesztelenebbül hagyják ott a belső piacot a mesés profitokat ígérő Dél- és Kelet-Ázsia érdekében. A nyugat-európai konszenzus ezt a »fesztelenséget« a sajátos történelmi okok miatt eddig nem engedte meg. Ezért aztán marad a nemzetállami és a nemzetek feletti EU-állam folyamatos visszametszése, a szolidaritás fokozatos felmondása. Vagyis egyre kevésbé kompenzálják a kivont kamatokat és a profitot.

Ennek társadalom-újratermelési következményei (a csökkenő állami bevételek és növekvő kiadások miatt) elemi erővel törtek a felszínre. A planetáris pénzügyi csúcsragadozók pedig csak erre a jelre vártak, és azonnal rávetették magukat a védtelen perifériákra, ahogy azt Portugália, Izland, Görögország és Spanyol­ország, azaz a PIGS országok esetében látjuk. Paradox módon Görögország esetében kiderül: »ha kell«, akkor rengeteg pénz van, sokkal több, mint amennyi ahhoz kellett volna, hogy a válság ki se alakuljon. Csakhogy ezt az összeget a pénzhatalmi rendszer kapja! És most már csapdahelyzet van, ráadásul a pénzhatalmi rendszer zsarolja is az államot, és ezzel csak eszkalálódik a dilemma, mert az államnak nincs »saját« pénze, azt előbb-utóbb be kell hajtania az adófizetőkön. Vagy a tőke- vagy a munkaerő-tulajdonosokon. Ha az utóbbin, az veszélyesen destabilizálhatja a nyugati társadalmakat is. Ha a tőkén, az viszont az ő versenyhátrányukat hozza, ami hosszú távon egész Európa további térvesztéséhez vezet, és erre szívesen hivatkoznak is. De a legkritikusabb a már említett országok lakosainak a helyzete. Az ő sorsukra hagyása, ami küszöbön áll, harminc-negyven évvel visszavetheti őket gazdasági, társadalmi és politikai értelemben is. Tehát azzal, hogy kiléptetnék őket a rendszerből, az európai nagytőke szuperstruktúrája látszólag fellélegezhetne ugyan, de a súlyos következmények polgárháborús állapotot provokálnának ki. Az euró jövője kizárólag attól függ, hogy lesz-e valamilyen válasz erre a súlyos kihívásra, és ha igen, milyen.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2011. szeptember 20. 19:43
Kár a globális pénzhatalomra fogni. Minden országnak vannak felelős vezetői, akik persze felelőtlenül kormányoznak. Nem hajlandóak megélni az adóbevételeikből annál mindig több pénzt akarnak elkölteni. Erre pedig kecsegtető lehetőség a hitelek felvétele. Az éppen hatalmon lévő politikusok felveszik a hitelt, elköltik, aztán a következmények meg az utódokra maradnak. Amíg ezt a felelőtlen politikusok megtehetik, addig lesznek befektetők, bankok, akik adnak is nekik hitelt jó pénzért, amíg nincs csődközelben az állam. Senkinek a fejéhez nem tartanak fegyvert, hogy köteles vagy hitelt felvenni. Az államnak akkora bevétele van az adókból, hogy abból nagyon jól meg tudna élni, ha nem lenne ennyire telhetetlen.
korona
2011. szeptember 20. 18:41
Bátran ki kellene lépni ebből az EU-ból. Igazolhatnánk magunkat, hogy Trianont nem kárpótolták nekünk, így lépünk. Ki. Vagy legalább el kellene határozni, hogy 2-3 év múlva ki fogunk lépni. Addig egy "harmadik" bankba gyűjtögeténk össze az független, el-nem-kötelezett, semleges életünkhöz szükséges pénzt. Ajánlom, de nagyon, hogy mihamarabb deklaráljuk SEMLEGESSÉGÜNKET, amiért három nagyhatalom garanciáját is kérhetnénk, mert belátható időn belűl, nagy balhé fog következni. Ezt legokosabb "kivűlről" szemlélnünk!
magnamater
2011. szeptember 20. 18:28
A nagy tudós ezúttal téved: nem polgárháború követné a kilépést, hanem szörnyű pénzügy bosszú! Ha következmények nélkül ki lehetne lépni. bizony, megérné!
bmucsai
2011. szeptember 20. 17:20
A kiléptetni/benntartani dilemmája kicsit másként vetődik fel. Van ugye az Európai központi bank, amelynek egy alosztálya a Magyar Nemzeti Bank. Mint tudjuk független a magyar államtól, politikáját az EKB határozza meg. Így van ez az összes többi "nemzeti" bankkal is. Ki lehet léptetni a PIIGS-eket az euró övezetből, de akkor jogosan vetődik fel a kérdés miért maradjanak az EKB-ban? Ha végleg kikeverednek az EU-ból, önálló pénzpolitikát folytathatnak. De akkor védővám, piacvédelem meg minden. Az erősek export konjuktúrájának vége szakad. A nyomorgó perifériát Kína fogja ellátni "olcó" árúkkal a leértékelt pénzek miatt. Így elvész a piac. Ha viszont bent maradnak az EKB markában, akkor minek kiléptetni őket az euró övezetből? Önálló pénzpolitikára úgy se lesz lehetőségük, ahogy jelenleg nekünk se. Egyébként a gazdaság megmozdítására kellene egy második "pénz" is nálunk, mint svájcban, ami független az EKB-tól.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!