Az amerikaiak nem estek hasra Gyurcsány „csupán általánosságokat” tartalmazó 2006-os kormányprogramjáról - idézi a WikiLeaks iratait a Kitekintő. George Herbert Walker nagykövet felhívta a figyelmet, az ezerfős nemzetközi katonai jelenlét nyilvánvaló álom, Magyarország soha nem volt képes ennyi katonát kiállítani, ráadásul a 2005-ben megkezdődött honvédelmi forráscsökkentés miatt nem látszott, a jövőben miként tudna megfelelni a kormány ennek az ígéretnek. A követség megjegyezte azt is, hogy az Egyesült Államokat csupán kétszer említi a kormányprogram, a biztonságpolitikával foglalkozó részben. Oroszországgal kapcsolatban megjegyzik, hogy Gyurcsány „tovább akarja erősíteni kapcsolatait” Moszkvával.
April Foley nagykövet nem volt elragadtatva Gyurcsány Ferenc teljesítményétől, aki a távirat szerint nem igazán találja meg a közös hangot az EU-s vezetőkkel, viszont biztos akar lenni, hogy semmi sem történik nélküle, ezért végül az esetek nagy részében valójában semmi sem történt - olvasható a Kitekintő által idézett iratban. Az amerikai távirat szerint Magyarország EU iránti lelkesedése folyamatosan csökken, a kormány előszeretettel szervezi ki a külpolitikát Brüsszelbe, és csendben követi a közös uniós irányvonalat. Abban a nagyon kevés témában viszont, amelyek érdekesek Gyurcsány számára, a kormány nem úszik az árral. Ezeket a kivételeket Kuba illetve a Balkán jelentik, ez utóbbi esetében ugyanis komoly magyar érdekekről is szó van. A határon túli magyarokkal kapcsolatban a távirat megjegyzi, hogy a magyar kormány sokat beszél a témáról, de annál kevesebbet tesz a határon túl élők érdekében.
Kuncze Gábort is idézték, aki szerint Gyurcsány „kivételes tehetsége ellenére semmilyen vezetői képességgel nem rendelkezik”. A távirat ironikusan jegyzi meg, hogy a különböző minisztériumok rendszeresen beszélnek az amerikai nagykövetséggel, de egymással alig kommunikálnak. Foley nagykövet értékelésében kifejti, hogy a magyar politikai élet minden szereplője kellemetlenül érzi magát, amikor külföldiekkel kell társalognia. Megemlítik Gyurcsány Ferenc berlini útját is, ahol a miniszterelnök nagyon szenvedett, és a kormány sokat hagyatkozik Medgyessy Péter utazó nagykövet tapasztalatára az európai fővárosokkal való kapcsolattartásban - olvasható a Kitekintőn.