Pálinkás szerint rossz Hoffmann ötlete

2011. szeptember 05. 14:00

Ha a külföldön munkát vállalóknak vissza kellene fizetniük képzési költségüket, akkor a legtehetségesebbek már tanulni is külföldi egyetemeken fognak - véli az MTA elnöke.

2011. szeptember 05. 14:00

Pálinkás József szerint rossz azaz ötlet, mely szerint annak a hallgatónak, aki külföldre megy dolgozni, vissza kellene fizetnie képzési költségeit. A Magyar Tudományos Akadémia elnöke a Magyar Rádióban azt mondta: legalább ötven kérdést fel tudna tenni, amelyekre az elképzelés kitalálói nem tudnának válaszolni. „Ha valaki például egy évre elmegy posztdoktori ösztöndíjjal külföldre, akkor fizetnie kell? Hány évig érvényes a visszafizetési kötelezettség? Ha valakit ötvenöt éves korában elbocsátanak és külföldön talál állást, akkor neki még mindig fizetnie kell az államnak?” – tette fel kérdéseit Pálinkás.

Az Akadémia elnöke azt mondta: ő óvatosabb lenne azzal, hogy ilyen egyszerű megoldásokat próbáljanak áterőltetni. Ugyanakkor szerinte is végig kell gondolni azt, hogy a felsőoktatásnak mi a teherbíró képessége, de ezt a problémát semmiképpen nem lehet a külföldi munka büntetésével megoldani. Pálinkás szerint a visszafizetési kötelezettség bevezetésével bekövetkezik az a még nagyobb baj, hogy a legtehetségesebb magyar hallgatók külföldi egyetemre fognak járni, mert ott nem kell ilyen szerződést aláírniuk – mondta.

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sky.net
2011. szeptember 06. 09:35
ezt a fostalicskázó akadémikus luxusmajomcirkuszt mikor zavarják már szét ? ezt a kérdést kéne már gyorsan megválaszolni
saddlenode
2011. szeptember 05. 22:07
"A PhD tanulmányi szerződés, munkavégzés mellett (pl. kutatás)." mint mondtam természettudományi területen nem így van (legalábbis bizonyos országokban). pl. Hollandiában a Phd-s az általában az egyetem alkalmazottja, 4 éves munkaszerződéssel. az én területemen ezen a szinten már nem kell "tanulnod" (órákat felvenni), hanem csak kutatsz, azaz dolgozol. szóval ez 1 munkaviszony. úgyhogy Hoffmann gondolom ezt is több milliós utólagos bírsággal honorálná. amit kellemes lesz kipengetni az igen alacsony fizetésből. és amúgy, ha a PhD-ért még nem jár a megtorlás, akkor mikor kell fizetnie vkinek aki kimegy PhD-zni külföldre és aztán ott is marad? ha ezt megpróbálják annak eredménye első körben az lesz h az EU betámadja, mert szembe megy az egyik alapevvel, ha mégis bevezetik, akkor meg tömeges fizetésmegtagadás és perek ezrei jöhetnek majd. esetleg az NBH majd kiküldhet bérgyilkosokat, h likvidálják a dezertőröket in situ.
nomármost
2011. szeptember 05. 21:15
Nem hiszem, hogy külföldön tanulnának, mert a magyar képzés még mindig olcsóbb lesz. Ha meg győzi a szülő, akkor eddig is külföldön tanult. Nagyon jó Hoffmannék elgondolása.
saddlenode
2011. szeptember 05. 20:57
"Ha a cég nem tud a végzettségnek megfelelő munkakört biztosítani, akkor a szerződés megszűnik, nekem nem kell fizetnem semmit." és pontosan ezért megy el Magyaro-ról sok diplomás, mert az országban nem tud végzettségnek megefelelő munkát végezni. ezért most már meg is büntetnék egy pár millióval. ezek a teljesen agyament ötletek ugye mind azért kellenek, mert a fidex nem mer az általa tabusított általános tandíjhoz nyúlni, miközben nyilvánvaló h csak azzal (is) lehetne normálisan kezelni a kérdést.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!