Ne érne meg egy próbát a román nacionalistákkal való kiegyezés is?

Immár Simion is kapiskálja, hogy az egymásra való acsarkodás helyett egyesítenünk kellene erőinket.

Az MSZP szerint Európa erősebb, Magyarország azonban gyengébb, az ország megítélése rosszabb lett az elmúlt fél évben, az unió magyar elnöksége alatt. A soros elnökség előnye, hogy a kormánytagok jobban megismerték az Európai Uniót, hátránya azonban, hogy az unió is jobban megismerte Orbán Viktort és kormányát - összegzett Kovács László.
Kovács László, a szocialista párt alelnöke szerdán sajtótájékoztatón azt mondta: az ország számos szakmai sikert ért el ez idő alatt, de a magyar kormány szembement az unió közös értékrendjével, szabályaival, s ezzel eljátszotta a közösség jóindulatát.
A volt külügyminiszter rámutatott: az EU-elnökség értékelésekor a sikereket és a kudarcokat tényleges értékükön kell kezelni, figyelembe véve, hogy a legtöbbjük hosszú folyamat következménye. Hangsúlyozta azt is, hogy az uniós folyamatok többszereplősek, így nemcsak a soros elnökség, hanem az Európai Tanács, az Európai Parlament és az érintett tagállamok döntései is befolyásolják őket. Az, hogy Románia és Bulgária nem csatlakozhatott a schengeni övezethez, nem a magyar kormány hibája, hanem elsősorban a két állam mulasztásainak következménye.
A gazdasági kormányzással összefüggő jogszabályok elfogadtatásával kapcsolatban Kovács László szóvá tette, hogy Magyarország kimaradt a mélyebb integrációt jelentő versenyképességi paktumból. Az MSZP alelnöke kifejtette: eközben Magyarország gyengébb lett, és egyes esetekben érezhetően elszigetelődött az elmúlt fél évben. A soros elnökség előnye, hogy a kormánytagok jobban megismerték az Európai Uniót, hátránya azonban, hogy az unió is jobban megismerte Orbán Viktort és kormányát - összegzett Kovács László.