Ma Magyarországon több mint négymillió választópolgárnak nincs pártja.
„A bizonytalanokról szinte lehetetlen biztosat írni, ám annyit lehet: e tömeg nagysága már önmagában is nagyon erős kritikája a politikai elit teljesítményének. Jelzi azt a növekvő passzív ellenállást, amit a szociál–liberális kormányzás nyolc éve miatt érzett csalódás és a Fidesz-kormányzás alig egy éve után elszenvedett megcsalatás váltott ki. Mert azt a lakosság döntő része érzi, hogy ami az országban van, az nemmehet így tovább. Elfogadnának és végre is hajtanának ésszerű, elviselhető, egyetértésükkel kidolgozott modernizációs programot, de mind nagyobb ellenszenvvel és ellenállással szemlélik azokat a módszereket, amelyekkel a Fidesz mindezt ókonzervatív ostyában le akarja nyomni a torkukon. Megvalósíthatatlan volt a gyurcsányi jozefinista politika is, de most ugyanez derül ki az orbáni gyakorlatról is, amely hatékonyan büntet és rosszul honorál. Mind nagyobb tábor utasítja el azt, amit Gerő András történész egy minapi tévévitában a hülyeség váltógazdálkodásának nevezett.
Úgy tűnik, mindebből a politikai elit semmit nem lát, vagy ami rosszabb, nem akar látni. Ha bármelyikük úgy gondolja, hogy csak idő kérdése és e bizonytalan sereg döntő része az ő karjaiban landol, nagyot téved. A Fideszben csalódottakat többé nem lehet visszaédesgetni az akolba, mint ahogyan bármily csalódottak, sohasem fognak az MSZP-re szavazni. Az MSZP pedig, ha így folytatja, még a lehetőségét is elveszti annak, hogy váltópártja lehessen annak a kormánypártnak, amely mindent megmozgat, nehogy valaha is bármilyen váltópártja lehessen. A langyos LMP-t csak csócsálja a tömeg. A Jobbiknak meg túl nagy falat lenne ekkora tábor bekebelezése.
A több mint négymillió bizonytalan egyelőre néma. Akad-e még a társadalom mélyén olyan új erő, amely hangot tud adni nekik? Ha igen, fenekestül felfordul a politika. Ha nem, akkor a magyar parlamentarizmus hosszú időre elmocsarasodik. »Az emberek« pedig, akik nem akarnak mást, csak nyugodtan élni és megélni, gondolatban már nem csak a politikát, az országot is elhagynák. Az Ipsos mellett ott a Tárki felmérése: a felnőtt lakosság hatoda fontolgatja a migrációt. Ez az arány is rekord a köztársaság történetében. Valaminek változnia kell.”