Soha ennyi megelőlegezett bizalom nem volt a cigányok felé, mint amennyit a következő hónapok kínálhatnak
A kormány az elmúlt másfél évtizedben mindent kidolgozott és mindent felkínált, hogy dolgozni és boldogulni lehessen.
Kiköltöztettek 276 roma felnőttet és gyereket Gyöngyöspatáról péntek reggel a Véderő nevű mozgalomnak a településre meghirdetett katonai tábora miatt. A romák félnek a fenyegetések miatt az atrocitásoktól. Az akció egyik szervezője elmondta, a férfiak mind a településen maradtak, próbálják védeni otthagyott értékeiket.
Csaknem háromszáz roma hagyta el Gyöngyöspatát a Véderő nevű militáns mozgalom pénteken kezdődő katonai tábora miatt. A Véderő elnevezésű szervezet korábban bejelentette, hogy péntektől vasárnapig katonai és önvédelmi alapismereteket nyújtó tábort rendez a faluban. A militáns radikális mozgalom helyiek szerint már korábban feltűnt a településen, amikor a Szebb Jövőért mozgalom járőrözni kezdett.
Farkas János, a Roma Polgárjogi Mozgalom országos alelnöke szerint a kiköltöztetés reggel 8 órakor, a Vöröskereszt közreműködésével történt, az embereket különböző táborokban helyezték el. Farkas János, aki helyi lakos, nem kívánta megnevezni, mely táborokban kapnak elhelyezést a gyöngyöspataiak.
Bangó Tamás, a Bátonyterenyén alakult Együtt a Közjóért Egyesület elnöke, az akció egyik szervezője azt mondta: a romák saját maguk határoztak arról, hogy kimenekítik a gyerekeket és a nőket a Véderő tábora miatt, hiszen az útvonal a táborba a cigánytelepen keresztül vezet, és félnek a fenyegetések miatt az atrocitásoktól. Hozzátette, hogy a férfiak mind a településen maradtak, próbálják védeni otthagyott értékeiket. Péntek délutánra országgyűlési képviselőket és nemzetközi jogvédőket várnak a helyszínre - közölte Bangó Tamás. Amikor az autóbuszok elhagyták a települést, az AP amerikai hírügynökség jelentése szerint legalább tíz rendőrségi kisbusz érkezett Gyöngyöspatára.
Frissítés
Délután négykor, fél órával a kiképzőtábor megnyitása előtt elvitték a rendőrök a Véderő vezetőjét, Eszes Tamást. Az Index tudósítója szerint Eszest meg akarták motozni a rendőrök, ő azonban ennek nem volt hajlandó alávetni magát, mondván magánterületen tartózkodik. A rendőrök ezért elvezették és a gyöngyösi kapitányságra indultak vele. Később a rendőrök elvezettek egy másik véderős szervezőt is.
Frissítés
Szijjártó Péter szerint hazugság, hogy Gyöngyöspatán bármifajta hirtelen szükségből elkövetett kitelepítés történt. Elmondta: konzultáltak a vöröskereszttel, akiktől azt a tájékoztatást kapták, hogy egy régebb óta szervezett üdültetésre éppen pénteken utaztak el családok Gyöngyöspatáról. Ehhez képest jól láthatóan hazugságok azok a szárnyra kelt híresztelések, amelyek szerint bármifajta hirtelen szükségből elkövetett kitelepítésről vagy bármi másról lenne szó - mondta a kormányfő szóvivője.
Richard Field szerint lehet ezt kirándulásnak nevezni, de egyértelmű, hogy a romákat a Véderő tábora miatt költöztették ki a településről és ha befejeződik a tábor, a romák hazautaznak.
Selymes Erik, a Vöröskereszt főigazgatója az MTI-nek azt mondta, hogy gyöngyöspatai civilek már kedden kérték, hogy szervezzenek tábort a helyi cigány nőknek és gyermekeket, ők ennek a kérésnek tettek eleget. Az Origo információi szerint a romák egy részét a Csillebérci táborba szállították, ahol étkezési jegyet is kaptak, így étkeztetésük is megoldott.
Frissítés
Farkas János elmondta: a férfiak azért maradtak Gyöngyöspatán, hogy a Föld napja alkalmából takarítsanak. A tisztasági akciót finanszírozó Datki Szabolcs - aki tavaly az LMP kampányigazgatója volt - azt mondta, a kirándulást az Amerikai Ház Alapítvány és a Vöröskereszt közösen szervezete. A Vöröskereszt szerint egyedül szervezték az utazást. Az Amerikai Ház Alapítvány elnöke, Richard Field - aki tavaly jelentős összeggel támogatta az LMP kampányát - pedig az Origonak azt mondta, ők csak közvetítőként vettek részt a szervezésben, de azt a Vöröskereszt finanszírozta. Szabó Tímea, az LMP országgyűlési képviselője az Origonak azt mondta, az LMP-nek hivatalosan semmi köze nincs a romák elszállításához, aki részt vesz az akcióban, mind civil minőségében teszi.
Frissítés
Politikai menedékjogot kértek az Amerikai Egyesült Államoktól és Kanadától a gyöngyöspatai romák. Kérelmüket már benyújtották a két ország budapesti nagyköveteinek, továbbá levélben fordultak Barack Obama amerikai elnökhöz és az EU vezető intézményeihez.
Frissítés
Szijjártó Péter az ügy kapcsán kijelentette: az állam senkivel nem osztozik a rendfenntartás jogán, és ismertette azt a pénteken megjelent kormányrendeletet, amely a jövőben szankcionálja az önjelölt rendfenntartókat. Úgy fogalmazott, voltak és vannak olyan emberek, szervezetek - az esetek többségében persze politikai bujtogatásra -, amelyek nem voltak hajlandóak komolyan venni azt az álláspontot, hogy a rendfenntartás kizárólag az állam joga, és a rendfenntartás leple vagy hamis érve alatt próbáltak másokat fenyegetve viselkedni.