„- Melyik ügy vizsgálódásának eredményei lepték meg leginkább?
- Egyértelműen a filozófusok pályáztatásának története volt a legmegdöbbentőbb. Ez az értelmiségi réteg korábban burokban élt, szinte meg sem lehetett őket érinteni. Azonban mára kiderült: ők is emberek, akik hibázhatnak. Ez olyan horderejű ügy volt, amely nemcsak a hazai, de a nemzetközi sajtót is izgalomba hozta. Nem véletlenül, ugyanis Európában sem volt ezidáig rá konkrét precedens, hogy ilyen jellegű pályázatok vizsgálatát valaki felvállalta volna. Mi nemcsak felvállaltuk ezeknek a morális és jogi szempontból egyaránt kifogásolható szerződéseknek, hangsúlyozom: támogatási szerződéseknek - hiszen nem esztétikai természetű, illetve szakmai szempontú vizsgálatot végeztünk - az áttekintését, hanem megtettük a szükséges lépéseket is.
Sukoró, az Álomsziget, a Moszkvai Nagykövetség és a washingtoni konzulátusok ügyeiről már korábban is hallhattunk. Ugyan nem láttunk bele a részletekbe, komoly meglepetést mégsem okoztak, nem úgy, mint a filozófusi pályázatok esete. Az Innovációs Alapból komoly összegek kerültek kiutalásra, több esetben olyan munkákra, melyeknek eredményessége sok esetben megkérdőjelezhető. Milliárdok folytak el szakmailag megalapozatlan pályázatokra, miközben az arra érdemes kutatások háttérbe szorultak, mivel a pályázók nem kívántak az aktuális politikai elit köreinek elvtelen kiszolgálóivá válni! (...)
- A magyar közvélemény jó része elsősorban az előző ciklus vezetőinek felelősségre vonására vár. Gyurcsány Ferencet eddig mégis egyedül Schiffer János jelentette fel. Lát lehetőséget arra, hogy Gyurcsány mellett Veres János és Oszkó Péter felelőssége is középpontba kerüljön az ügyészségen?
- A hiányérzettel egyetértek, ugyanakkor mindenkitől türelmet kérek. Gyurcsány felelősségét már egy évvel ezelőtt is felvetettem Sukoróval kapcsolatosan, Oszkó a koncepciós jog kiadásában, Veres János pedig a Moszkvai Nagykövetség elherdálásában érintett. Bízzuk az ügyészségre a részletek feltárását, lehet, hogy rendelkeznek annyi információval és bizonyítékkal, ami megalapozhatja a felelősségre vonásukat. Az elszámoltatási tevékenységet és a hatóság munkáját nem szabad összemosni! A bíróságok függetlenségét és pártatlanságát meg kell őrizni. Folytassák le az eljárásokat, és azt követően alakítsák ki az álláspontjukat. A jogállami kereteket be kell tartani, mert ha nem így tennénk, akkor semmiben sem különböznénk attól a garnitúrától, ami az elmúlt nyolc évben tönkre tette az országot.”