Nyomot hagyni

2011. március 10. 08:41

A Fidesz-KDNP politikusai minden jel szerint alapító anyáknak és atyáknak szeretnék láttatni magukat.

2011. március 10. 08:41
„A[z alkotmány]tervezetben természetesen számos elemzésre váró és értelmes vitáért kiáltó javaslat található: akár a bevezetőre, akár magára a szövegre tekintünk. Első megközelítésben számomra a nyomot hagyás szándéka a legfeltűnőbb, legalább két értelemben. Egyrészt a Fidesz-KDNP politikusai minden jel szerint alapító anyáknak és atyáknak szeretnék láttatni magukat, s nem bízzák a dolgot a véletlenre: a szövegben található számos, értelemszerűen hozzájuk kötődő fogalmi újdonság és történelmi elsőség (»Magyarország első, egységes Alaptörvényét...«) mellett azt is rögzíteni kívánják, hogy az alkotmány tartalmazza az igennel szavazó képviselők névsorát... Másrészt, s persze politikai értelemben ez a fontosabb, miközben az intézmények alapvető elrendezésén csak minimálisan változtat a tervezet, arra gondot fordít, hogy egy esetleges kormányváltás után is betonbiztos és hosszú távon is birtokolható pozíciókkal rendelkezzen a politikai rendszerben.

Talán nem érdektelen röviden áttekinteni, hogy egy hipotetikus 2014-es politikai változás után milyen »csapat« várna az új többségre:

Köztársasági elnök: A tervezet érdemben nem változtat az intézményen. Ha Schmitt Pál kitölti a mandátumát, 2015-ben kerülhet sor elnökválasztásra. Ha mondjuk 2013-ban valamilyen ok miatt lemondana, és a mostani parlament új elnököt választana, a következő parlamentnek 2018-ig együtt kellene élnie az államfővel.

Alkotmánybíróság: A hatályos szabályozással szemben – amelynek értelmében a bírók maguk közül választanak három évre elnököt - a tervezet a parlament hatáskörébe vonja a testület elnökének megválasztását. Az elnök megbízatása ráadásul az alkotmánybírói megbízatása megszűnéséig tartana: azaz ezek alapján például Stumpf István – aki minden bizonnyal nem lenne esélytelen egy parlamenti szavazáson - akár 2019-ig is az AB elnöke lehetne.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nemhivo
2011. március 10. 19:43
...komolyan megérdemelne a forradalmi 2/3-ad egy kiadós szívatást a királytól.... ...Gyurcsány alatt k.rvára elkanászodtak...
magnamater
2011. március 10. 15:34
Ha az ellenzék az alkotmányozást annyira tudja, mért nem vesz részt benne? Meg akarja várni, hogy mint 49-ben, az alaptörvényt egyedűl ő hozza?
soelmo
2011. március 10. 14:59
Te egyre hülyébb vagy! Azt gondolom, a "török" név, nem is a népnévre utal, hanem az utálatosságra, a kivülállóságra.....Próbálkozz csak, hátha benyalod magad az eltűnő rezsim ízlésvilágába. De erősen hiszem, hogy nem lesz már több dobásuk, amiből hasznot remélsz.
liberálzöld.
2011. március 10. 13:39
S még mindig nem telt le a 2 hét! "Borsod-Abaúj-Zemplénben tavaly a nyomozószervek és a nyomozó ügyészség által vizsgált, ismertté vált közvádas bűncselekmények száma az előző évi 24.428-ról 26.778-ra, azaz 9,6 százalékkal növekedett, így a megyék negatív rangsorában a 2009-es tizedik hely után már a negyedik a térség - tájékoztatott a megyei főügyészség összügyészi értekezletén elhangzottakról Martossy György osztályvezető ügyész, sajtószóvivő. Az ismertté vált közvádas bűnelkövetők száma az előző évi 9883-ról 10.537-re nőtt, ez 6,6 százalékos emelkedés, és ez továbbra is az országos rangsor második helyét jelenti. Beszámolt arról, hogy az elkövetők közül 2009-ben 1082 volt fiatalkorú, míg tavaly ez a szám 1189-re, 9,9 százalékkal nőtt. Szintén emelkedett a gyermekkorú elkövetők száma, 357-ről 380-ra. Kedvező változást tapasztaltak a közlekedési bűncselekmények miatti ügyekben. Az előző évi 1242-ről 1150-re csökkent a bűncselekményi szám, ez 7,5 százalékkal kevesebb az előző időszaknál. A kábítószerrel visszaélések száma csaknem a duplájára - 247-ről 493-ra - növekedett. A váderedményesség 96,86 százalékos volt, ami gyakorlatilag azonosnak mondható a korábbi évek adataival, két éve ez a mutató 96,74 százalék volt. Tavaly a jogerős bírósági határozattal befejezett ügyekben elítélt terheltek 39,11 százalékával szemben szabtak ki határozott tartamú szabadságvesztést, ez az arány 2009-ben 36,22 százalék volt."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!