Kilencszázmilliárd forintos megtakarítást tesznek ki az államháztartásban a ma bejelentendő, Széll Kálmán Terv néven futó intézkedések - írja a Magyar Hírlap kormányzati forrásokra hivatkozva. A döntő részben 2012-től életbe lépő intézkedésekkel, amelyeket Matolcsy György nemzetgazdasági és Navracsics Tibor közigazgatási miniszter jelentenek be, a kiadási oldalon hatszázmilliárd, a bevételi oldalon pedig háromszázmilliárd forintot spórolna a kormány.
A program kiemelt tétele a bankadó, és az elektronikus útdíj: előbbitől 180, utóbbitól 120 milliárdot várnak. Százmilliárddal kurtítanának a gyógyszerkasszán, illetve a munkaerő-piaci alapon. A közösségi közlekedésen 50 milliárdot spórolnának: bizonyos kedvezményeket visszavonnának, ám a nyugdíjasok kedvezményein nem változtatnak.
Teljesen felülvizsgálnák a rokkantnyugdíjakat: az 55 éven felülieket továbbra is ebben a kategóriában tartanák, míg a fiatalabbakat a közmunkaprogramba integrálnák. Elvonják a kedvezményes nyugdíjazás lehetőségét a katonáktól, a rendőröktől és a tűzoltóktól. Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter hamarosan külföldön népszerűsítik majd az intézkedéseket.
Frissítés: Az Origonak egy magas rangú kormánytisztviselő elmondta: a kormány - korábbi ígéretével ellentétben - 2012-től nem fogja a felére csökkenteni a bankadó mértékét. Az önkormányzati oktatási intézmények állami kézbe vételét állítólag egyelőre elhalasztják.
Frissítés: A Széll Kálmán Terv célja, hogy csökkentse az államadósságot, megakadályozza annak újratermelődését és tartós lendületbe hozza a magyar gazdaságot - mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes. Ehhez nem megszorításokra, hanem szerkezeti átalakításokra van szükség - mondta.
2011 július elsejétől életbe lép az új gyógyszer-finanszírozási rendszer.
Szintén eddig az időpontig alakítják ki a rezsiköltségeket, a közbeszerzést, a közmunkaprogramot, a rokkanttá nyilvánítás és a korengedményes nyugdíjak rendszerét érintő intézkedések részletit. De ugyaneddig alakítják át a közszolgálati életpálya modellt és a táppénz-folyósítás szabályait.
Frissítés: Jövőre 550 milliárd forinttal, 2013-ban 900 milliárd forinttal javítja az államháztartás egyenlegét a Széll Kálmán Terv - jelentette ki Matolcsy György. A kormány 2014 végére a bruttó hazai termék 65-70 százalékára tervezi csökkenteni az államadósságot - mondta. A tervek szerint az államadósság csökkentése együtt jár majd a költségvetési hiány csökkentésével, mely az idén 2,9, 2012-ben 2,5, 2013-ban 2,2, 2014-ben pedig 1,9 százalék lehet.
A terv szerint jövőre még a 2010-2011-es bankadót szedik be, ez 90 milliárd forinttal segíti az államadósság csökkentést. De 2013-2014-ben még nem csökken 19 százalékról 10 százalékra a társasági adó általános szintje sem. Ez 120 milliárd forinttal segíti az államadósság-csökkentés programját. Az államháztartás bevételét növelő három tételt egy 2012. január elsejétől létrehozott Államadósság-csökkentő Alapba helyezik, amely így 2012-ben 90 milliárd, 2013-2014-ben 220-220 milliárd forint többletbevétellel kalkulálhat. A nemzetgazdasági miniszter szerint a Széll Kálmán Tervvel és az Új Széchenyi Tervvel 4-6 százalék közötti gazdasági növekedés alapozható meg.