Üzent a köztársasági elnök: még nem késő megállítani „az erőszak spirálját”

Sulyok Tamás a közbeszédben egyre inkább elharapódzó agresszív hangvétel és az Országgyűlésben is megjelent fizikai erőszak miatt emelte fel a szavát.

Ez a paragrafus szembemegy azzal, amiről 1789 óta az összes polgári forradalom és 1956, valamint az Unió, mint olyan szólnak. Szakmai, honpolgári és morális rezisztencia kell.
„Hol a határ? Ki és hogyan dönti el, melyik sérelem komoly és melyik röhejes? Világnézetileg semleges, laikus állam minderre csak egyféleképp felelhet: senki és sehogy. A szabadelvű demokrácia lényege a pluralizmus, amely egymást sértő, egymással keményen feleselő eszmék szabadpiaca. Kölcsönösen toleráljuk egymás sértő nézeteit. Megsértődni rajtuk jogunkban áll, rendőrért kiáltani miattuk nem. A vélemény általi morális sértést igazságosan üldözni azért képtelenség, mert míg egy ütésről, szúrásról, lövésről fizikailag eldönthető, hogy könnyű vagy súlyos testi sértés, egy gyilkosságra való megbízás, felbujtás valóságtartalma is ellenőrizhető, a „jellemgyilkosság”, a sértés, a morális provokáció nem mázsálható le objektíven. Mert nincs univerzális mérce.