„A nyilván jó szándékú multikulti értelmiség sokáig észre sem akarta venni a modell hanyatlását és bukását, azon egyszerű oknál fogva, hogy az elméleti konstrukciójuk bukásának beismerését jelentette volna (»ha egyszer az együttélésnek működnie kell, akkor működik is«), másrészt véletlenül sem akartak közös kalapba kerülni a rasszista szélsőjobbal. A Sarazzin-vita óriási hozadéka azonban, hogy végre megjelent (sőt, a Geert Wildersszel baráti viszonyt ápoló Die Freiheit párt létrejöttével egyszer akár politikai erővé is válhat) a liberális iszlámkritika.
Hiába próbálja még egy olyan kitűnő koponya is, mint Timothy Garton Ash azzal bagatellizálni a problémát, hogy két haza közti szakadásról, »normális migrációs fenoménról« van szó (a baloldali Die Tageszeitungnak adott interjújában Ash ráadásul mélyen megérti a muszlimok felháborodását azon, hogy a nyugat bünteti a holokauszt-tagadást, ugyanakkor engedi a Mohamed-karikatúrákat, mintha legalábbis hasonló műfajú »fenoménekről« lenne szó); nem, nem arról van szó. A vallástól alig elválasztható politikai iszlám szervezett, szaúdi és más arab alapítványok által finanszírozott megjelenése minőségi váltást hozott a migránsok ügyében. Olyannyira, hogy az alkalmazkodásra képtelenséget bírálni sem lehetett sokáig, ha az ember nem akart az »iszlamofóbia« bélyegével élni. Holott az »iszlamofóbia« csak egy új keletű konstrukció, amelynek célja, hogy az antiszemitizmustól sújtott zsidósággal egyenlő üldözötti/áldozati státust kreáljanak maguknak a jóhiszemű, számos okból bűntudatos nyugati közvélemény előtt.