Egy cikk, ami nem a konzervativizmusról szól

2010. október 01. 11:43

Nem hiszem, hogy létezik olyan, hogy konzervatív forradalom.

2010. október 01. 11:43

„Kezdetnek tartozom egy vallomással: sok barátommal szemben nem hiszem, hogy létezik olyan, hogy konzervatív forradalom. A címkét nyugodtan tekinthetjük contradicitio in adjecto-nak, mivel valami vagy forradalmi, vagy konzervatív. A konzervatív forradalom eszmei császárai közül az egyik azt vallotta, hogy olyan értékeket kell teremteni, melyeket érdemes megőrizni. A probléma ezzel a felfogással épp az, hogy ellentmond a tradíciónak: a tradíció ugyanis kialakul, fejlődik, csiszolódik, és nem szándékos tervezés vagy »alkotás« eredménye. Ezért hagyományt, értékeket »teremteni« szerény véleményem szerint nem lehetséges. A tapasztalat leginkább azt mutatja, hogy amit szándékosan hoznak létre értékként, az nem megőrzésre méltó (és valahol ezért volt F. A. Hayek mégiscsak tradicionalista, Carl Schmitt pedig kicsit sem).

Ami a Fideszt illeti, a Fidesz önmegjelölése nemigen szokott »konzervatív« lenni, és talán nem is véletlenül. A Fidesz néppárt, amelyben a népi baloldaltól a 89-es nemzeti liberálisokon keresztül a reakciós keresztényekig sok mindenki megtalálható. Lehet mondani, hogy maga a Fidesz nem konzervatív, de gond-e ez? (Egyébként nem látjuk a fenenagy angolszász-mániát a jobboldal mainstreamjében. Egy-két ember talán érezhet vonzalmat ez iránt, de a Létező Jobboldal filozófiája inkább kommunitárius, és vajmi kevés köze van az angolszászos-Thatcherös-Reaganes vonalhoz.)”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kérdés
2010. október 01. 19:07
1. Az a bizonyos, kívülről jövő erőszak, aminek következtében szétesett a hagyományos társadalom, a fasizmussal vette kezdetét, ezért volt relatíve könnyű dolguk a komenistáknak. A vhb kitörése után hamarosan megindult egy társadalmi erjedés, csak susogták maguk között a népek, de mindenki fejét vesztve kapkodott, vagy tanácstalanul, bénán várt. Egy erkölcsi mállás kezdődött akkor. 2. A letűnt koroknak nem a kultúrájára gondolt a Szerző? Vagy én értelmezem rosszul a civilizációt. A letűnt korok civilizációját visszaállítani hülyeség, kultúrája hagyományként továbbél, gondolom én. 3. A közösség fejlettségi foka, ahogy a mindennapokat, az ünnepnapokat kultúráltan és közösen megéli, az fogja alakítani markánsan a politikát. Egyelőre a politikának muszáj támogatnia a közösségi magatartás megerősödését, tartalmassá, sőt alapszükségletté válását, hiszen túlélési ösztönként valahogy belénk lett kódolva rá az igény.
röviden
2010. október 01. 13:46
Hajrá prudens partikularizmus! Vagyis tegye okosan mindenki a maga dolgát. Rendben. De kérem, találjunk már ki egyéb okosságokat is.
crm114
2010. október 01. 13:18
Újabb korrekt békésmártonista házidolgozat a másik 7600 hasonló mellé. Még mindig jobb, mint egy galambhúscsoportos megmondás (bár kevésbé szórakoztató).
marós
2010. október 01. 12:52
Na és, ha a bukott libsi politikusok, valamint a talpnyaló bértollnokaik azt szajkózzák, hogy ők nem látták a forradalmat, akkor mi van? Talán tovább folytathatják az ország kirablását. talán ez büntetlenséget bíztosít számukra. Tévednek, soha többé nem kerülnek hatalomra, és a választók akaratának megfelelően, az igazságszolgáltatás felelősségre vonja a bűnösöket. A cellájukban aztán tovább gondolkohatnak azon, hogy akkor most tényleg nem volt forradalom?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!