Mandoki: Az integráció a bevándorlók felelőssége
A Nyugatra „disszidált” rockzenész azt írja, mivel akkoriban egy szót sem beszélt németül, az első dolga volt, hogy minden szabad percében tanuljon németül.
A Fidesznek sikerült magára húznia egy olyan témát, ami polgármesteri helyekben mérhető károkat okozhat neki ősszel.
„Az Országgyűlés hétfői ülésnapján az elmúlt 4-8 évben példátlan dolog történt: az MSZP valami tényleg vicces dologgal állt elő. A T/589-es, A Nemzeti Együttműködés Rendszerét Megtestesítő Személy iránt érzett szeretet, hűség és hála kifejezéséről szóló törvényjavaslat pontos és gyilkos paródiája a kifüggesztendő Nyilatkozatnak. Most először érzem úgy a választások óta, hogy az MSZP esetleg felállhat a padlóról, sőt, akár már ősszel is lehet keresnivalója. (...)
A Fidesznek tehát sikerült teljesen feleslegesen magára húznia egy olyan témát, ami képviselői és polgármesteri helyekben mérhető károkat is okozhat neki ősszel, különösen Budapesten. Az ilyen lépésekre akár a párt fővárosi hatalomátvétele is rámehet, vagy legalábbis nehezen megoldható koalíciós kényszerhez vezethet.
A nyilatkozat kifüggesztése ugyanis nem csak egyszeri baki, hanem - épp a kötelező kihelyezésnek köszönhetően - folyamatosan szem előtt lévő szimbóluma a fideszes hatalomgyakorlásnak (ami jól fokozható olyan megnyilvánulásokkal, hogy akinek nem tetszenek a Nyilatkozatban foglaltak, az Gyurcsány szekerét tolja). Ráadásul sajnos maga a szöveg sem olyan, amivel érdemes lenne teleplakátolni az országot. A pénteki kifüggesztős kormányrendelet megszületéséig nem is olvastam a korszakos szellemi termék teljes szövegét, a Nemzeti Együttműkődés Rendszerét is elhelyeztem magamban a győztes párt(ok) szokásos patetikus országgyűlési antréi közé, a Nemzeti Közép meg a Demokratikus Koalíció mellé. Aztán elolvastam, szomorúan, ugyanis a Nyilatkozat a politikai képzavarok és aránytévesztések szép szöveggyűjteményi példája lehetne.”