Ha valahogyan Sólyom lenne a következő elnök, nagyon nehéz lesz megváltoztatni az alkotmányos rendet, mert ő azt a végsőkig védeni fogja, a Fidesznek meg ez nem érdeke, így Fodor. Mindenesetre elég nagy udvariatlanság lenne, ha június 28-án a Fidesz bejelentené, hogy a sajtóban megjelent híresztelések nem igazak, a pártnak természetesen Sólyom László lesz az államfőjelöltje – ám Fodor szerint ez nem fog megtörténni. Egy új alkotmányos rend, egy tekintélyuralmi, prezidenciális berendezkedés kezdete annál inkább.
Nem elég, ha egy államfő nem rasszista
Seres László, a Hírszerző főmunkatársa szerint Sólyomot a Fidesz pont annyira megalázóan küldi most el, mint amennyire megalázóan megválasztották. Seres emlékeztetett: nem csak azért írta alá még 2005-ben a Védegylet Sólyom László melletti felhívását, mert akkor Szili Katalin volt az alternatíva, ő ugyanis nagy reményeket fűzött Sólyom Lászlóhoz. Seres örül annak, hogy Sólyom „nem engedte összemosni 1956-ot az október 23-i dühös, fasisztoid eseménysorral”. Seres szerint Sólyom megítélésében kulcsfontosságú momentum volt, hogy nem szólalt fel az első romagyilkosság után – az újságíró szerint Sólyom ezért nem tudott megfelelni annak, hogy az államfő feladata megteremteni a nemzet egységét.
„Ha a köztársaság intézményei valamiért nem képesek gátat szabni a fegyveres félelemkeltésnek, akkor e köztársaság elnöke sok mindent tehet, de nem hallgathat. Kedves Sólyom professzor, eddigi karrierje során mindig meggyőzően állt ki a szabad szólás joga mellett. Bizalmam fogytán, de kérem, éljen most a szólás kötelességével” – ezt egyébként már akkor megírta Hírszerző főmunkatársa. Seres szerint sok más mellett egyenesen botrányos, hogy a hadsereg főparancsnokaként Sólyom László környezetvédelmi érvekre hivatkozva folyamatosan támadta a radarépítést. „Én se tudnék olyan jó jelöltet mondani, mint amilyen Sólyom, de nagyon szeretném, ha nem ő lenne már az államfő” – zárta szavait Seres.