Veszélyben az új román kormány megalakulása
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is szkeptikusabbá vált.
A legnagyobb emberi jogi szervezet éves jelentése szerint 2010-ben Szlovákiában és Romániában széleskörű megkülönböztetéssel szembesült a roma lakosság. Oroszországban aktivistákat, ügyvédeket, újságírókat gyilkoltak következmények nélkül.
Az Amnesty világjelentése kitér a Szlovákiára, ahol a roma lakosság megkülönböztetéssel és erőszakkal volt kénytelen szembenézni - az állami hatóságok és magánszemélyek részéről egyaránt. Ráadásul a szlovákok tavaly átvették a Roma Integráció Évtizede program elnöki tisztségét. Az iskolákban jelentős az iskolai szegregáció, pedig az elkülönítést jogszabály tiltja.
A románok 55 százaléka szerint a romáknak nem szabadna megengedni a külföldi utazást, mert ártanak az ország megítélésének, a válaszadók 43 százaléka pedig közölte, hogy nem alkalmazna romákat, mert lustának és lopósnak tartja őket. Az Amnesty International emlékeztet a csíkszeredai romák kényszer-kilakoltatására, amelyről a szervezet az idei év elején külön jelentést is közölt. Elköltöztetésük után öt évvel még mindig hozzávetőleg 75 roma - köztük több család kisgyermekekkel - él egy szennyvízülepítő telep mögött a város külterületén, fémkonténerekben és túlzsúfolt viskókban. A kitelepítettekre összesen négy vécéfülke jut.
Oroszországban jogvédők, újságírók és ellenzéki aktivisták országszerte fenyegetéseknek és támadásoknak vannak kitéve, többet közülük megöltek, ezeket az eseteket pedig nem vizsgálták ki megfelelően. Az Amnesty International idézi egy nem kormányzati szervezet adatait, amelyek szerint tavaly legalább 71-en haltak meg az országban rasszista indíttatású támadások következtében, és a rasszizmus ellen fellépő aktivisták is jobboldali csoportok célkeresztjébe kerültek.