Borsodban okozta a legnagyobb károkat a vihar

2010. május 17. 08:07

Elöntötte a víz szikszói kórházat, Miskolcon homokzsákokkal védekeznek az áradó Szinva-patak ellen. A Dunántúlon jobbára fák dőltek ki, több vonalon nem járnak a vonatok Észak-Somogyban a sínekre dőlt fák miatt. Bajnai Gordon elmondta, mindenütt működik a katasztrófaelhárítás.

2010. május 17. 08:07

Az Országos Meteorológiai Szolgálat meghosszabbította a narancsszínű riasztást a közép-magyarországi, a közép-dunántúli, a nyugat-dunántúli, a dél-dunántúli és a dél-alföldi régiókban is. Miskolcon ugyan nem esik annyira az eső, azonban folyamatosan homokzsákokkal védekeznek a Szinva-patak áradása ellen. „Nem is emlékszem arra, hogy ilyen időjárási helyzetnek köszönhetően ilyen védekezési munkát kelljen végezni” - mondta a Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Az áradás miatt Diósgyőrben és Lillafüreden mintegy 5000 embernek nincs ivóvize, és több százan maradtak áram nélkül. 

 
Megkezdődött 1100 lakó kitelepítése Szikszón, ahol a megáradt Vadász-patak fenyegette a város egy részét, a kórházba betört víz miatt légkábelt építettek ki az áramellátás biztosítására. Folyamatosan engedni kell a vizet a megtelt Lázbérci- és a Rakacai-víztározókból és a Hámori-tóból is. Edelényben homokzsákokkal védekeznek a Bódva ellen, Boldván 80 házat öntött el a víz, Bükkszentlászlón eddig négy családot kellett kiköltöztetni. Borsodban 2200-an kerültek veszélybe az időjárás miatt.
 
Sátoraljaújhelyen három utca házait veszélyezteti a víz, eddig hétszázan kényszerültek elhagyni otthonukat. Borsodban több mint 25 szakaszon rendeltek el útzárat, így a Sátoraljaújhely melletti határátkelőt is. Lezárták a Pest megyei 11-es utat is. Hétfőn rendelhetik el a vészhelyzetet a Sajó völgyében, Sajóecsegen már magasítják a homokzsák-töltéseket. Vészhelyzetet a megyei védelmi bizottság elnöke kezdeményezhet, Miskolcon erre nem volt szükség, mert külön vis maior alapból tudták fedezni a védekezést.
 
Szentes György elmondta, a Dunántúlon leginkább Somogyban és Veszprémben okozott problémát a szél, „hihetetlen mennyiségű fa dőlt ki”. A vonatok Észak-Somogyban, a balatoni vonalon nem közlekednek a sínekre dőlt fák miatt. Tolna megyében 13 esetben riasztották a tűzoltókat hétfőre virradó éjszaka, az esetek többségében fakidőlésekhez. Bonyhádon lakóházakat kellett homokzsákokkal megvédeni az áradó Völgység-pataktól. Bátán egy idős hölgynek kellett elhagynia otthonát, a ház a partfal megcsúszása miatt sérült meg. „Mindenütt működik a katasztrófaelhárítás rendszere” - mondta Bajnai Gordon ügyvezető miniszterelnök az MTV Szólás szabadsága című műsorában, hozzátéve, rendelkezésre áll a pénz az esőzések során kialakult problémák megoldására.
 
Le kellett zárni a pécsi Ágoston-teret hétfőn, mert járhatatlanná vált az esőzések miatt. A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Zsobrák Péter elmondta, nem tudni, mikor nyitják meg ismét a forgalom előtt a teret.

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bryan
2010. május 17. 09:10
Továbbra sem szerettem meg a Gárdát, szeretném, ha feloszlatva maradna, de Miskolcon mások mellett ismerőseim szerint sokat segítenek gárdisták is, köszönet érte. Szerintem ez most nem a széthúzás és a kormányfikázás ideje.
drienovác
2010. május 17. 08:53
bravó, a katasztrófa elhárítás elmondja, hogy hú, mekkora vihar volt, és még fák is kidőltek, meg árvíz, és hú mégis mit vártak? ilyen esetekre elméletileg lennie kéne valamilyen tervnek, ami azonnal életbe lép, és amelyik némiképpen előrelátóan allokálja az erőforrásokat a terüeletre, hogy a helyszínek közelében legyenek a megfelelő eszközök és anyagok, amikor szükség van rájuk a mostani üzenet meg az, hogy van pénz - jobb lett volna, ha van elég homokzsák, fólia és ember ott, ahol szükség lett volna rá, ahol pl átszakadt a gát, holott emberek voltak ott rendesen - annyi pénz úgy sincs, hogy mindenkit kártalanítani lehetne... ami szembertűnő, hogy a víz átfolyása x-edszer tesz járhatatlanná főútvonalakat, és mindig ugyanazokat és mindig ugyanott - nem kéne biztosítani, hogy a víz follyon el az út alatt több helyen, és fennmaradjon a járhatósága? kár, hogy ez még mindig az átmeneti nyomoronc bajnaiék ügye....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!