Orbán szövetségesére fenték a fogukat: így leplezte le a baloldal mesterkedését az olasz lap
Minden tervük dugába dőlt.
A volt miniszterelnök szerint kár lenne tagadni a történelmi vereséget, ám így az MSZP számára megnyílt az út az átfogó politikai értékelés és a hosszú, fájdalmas megújulás előtt. Gyurcsány Ferenc elmondta: „Szakítani könnyű, de nem az a dolgunk, hogy darabokra essünk - éppen ellenkezőleg.”
Gyurcsány elmondta: „A párt jelenlegi vezetőinek kellő mértéktartással egyelőre illendő háttérbe vonulni. Akkor járunk el helyesen, ha széles összefogásra építjük a vezetést. Sokakra és nem kevesekre kell építeni a jövőt, ezért az lenne a legcélszerűbb, ha más-más személyek töltenék be a pártelnöki, a frakcióvezetői és a parlamenti alelnöki posztot” - értékelte. A volt kormányfő azon lesz, hogy tisztességes elemzést adjon: „Az a tanácsom mindenkinek, magamnak is, hogy ne kerülje meg azt a kérdést, hogy ő személy szerint mit rontott el, neki mit kellene másként csinálni. Ha mindenki csak másokról beszél, ha mindenki csak a másikat akarja változásra bírni, akkor abból nem sok jó fog kisülni” - mutatott rá.
Gyurcsány még a kongresszus előtt átfogó, írásos értékelést fog közzétenni az elmúlt évekről és javaslatokat fogalmaz meg a következő hónapokra és évekre. Véleménye szerint egy pártot ellenzékben kell átalakítani. „A párt megújítása során nem lehet más a cél, mint hogy az MSZP a balközép olyan nyitott néppártja legyen, amely szociáldemokrácia bázisán megteremti nyitottságát a szabadelvűség különböző áramlatai, köztük a nyugatos és a nemzeti liberalizmus irányába is. Nagy, demokratikus balközép gyűjtőpártot kell szerveznünk, amely alkalmas az ország kormányzására, a jobboldal leváltására” - tette hozzá.
Gyurcsány úgy véli, kár lenne tagadni, hogy történelmi vereséget szenvedtek. „Kormányzásunk első évének fájdalmas költségvetési kiigazítása egymillió embert tántorított el tőlük, lemondásom után aztán elment újabb csaknem félmillió” - magyarázta. A helyzetet elmondása szerint ráadásul nehezíti, hogy ez nem egyszerűen az MSZP, hanem a balliberális közélet, társadalmi, politikai kultúra megrendülése is. „Meg kell hallgatni egymást, aztán a végén dönteni, hogy merre, hogyan tovább. De vigyázni is kell egymásra, mert együtt kell maradni. Szakítani könnyű, de nem az a dolgunk, hogy darabokra essünk, éppen ellenkezőleg: az, hogy előbb-utóbb olyanokat is vonzzunk, akik ma nincsenek közöttünk vagy velünk. Odamondogatással nem megyünk sokra” - közölte.