Rendkívüli bejelentést tett Orbán Viktor: ennek minden román örülni fog
2025 január elsejétől ellenőrzés nélkül lehet utazni Bulgáriába és Romániába.
Nyugaton ugyanúgy nem tudják, milyen a helyzet Kelet-Európában, ahogy Magyarországon sem tudják, mi van Dél-Amerikában – nagyinterjút adott a Partizánnak Tamás Gáspár Miklós. Összefoglalónk!
Terjedelmes interjút adott a Partizán Készületlenül című podcastjének Tamás Gáspár Miklós (TGM). A marxista filozófus Gulyás Márton vendégeként többek között háborúról, a globális válságról, a radikális baloldal nyugatellenességéről, Orbán Viktorról, a világjárványról és betegségéről is beszélt.
Orbán Viktor, Giorgia Meloni, és a Svéd Demokratáknak nevezett újfasiszta párt mind a bevándorlási kérdésnek köszönhetik választási győzelmüket – jelentette ki Tamás Gáspár Miklós a beszélgetés során. A marxista filozófus elmondta, szerinte ma az idegenellenesség és a bevándorlás miatti pánik nélkül nem lehet választást nyerni, és azt is, hogy meglátása szerint
a menekültkérdés okozza a „szélsőjobboldal” előretörését.
A filozófus szerint ugyanis több menekültet lehet befogadni, mint azt Orbán Viktor képzeli, noha elismerte, hogy mindenkit biztosan nem.
Tamás Gáspár Miklós szerint rendkívül lelkesítőek az iráni tüntetések, és a nők elnyomása elleni tiltakozó akciók – mint például, amikor a nők letépik a fejükről a hidzsábot, vagy levágják a hajukat, amely tevékenységekért a muszlim országban börtönbüntetés jár.
A filozófus szerint még egy ilyen világban is, amelyben élünk „él a szabadságvágy, él az emancipáció vágya, él a racionalitás iránti erőteljes vágy a sok baromsággal szemben, amit hirdetnek a különféle divatos, erre a célra rendszeresített tökfejek”. Szerinte az emberek mind szabadságot és boldogságot szeretnének, de erre megfelelő gazdasági politikai eszköze egyetlen társadalomnak sincsen.
A filozófus kijelentette,
nem ismer olyan jelenlegi politikát, amelyet szívből támogatna, de nem olyan ostoba, mint a radikális barátai egy része, akik szerint MINDEGY, hogy az ember egy „tűrhetően ostobácska, de jóindulatú” parlamenti rendszerben él, vagy egy diktatúrában.
A miniszterelnökről és Kövér Lászlóról szólva a filozófus elmondta, úgy véli, ma azok tiltakoznak minden ellen, akik az Orbán-rendszerben nőttek fel, és nagy hatással voltak rá a nyugattal kapcsolatos tévképzetek, amelyekhez
A filozófus szerint a magyar hetilap- és folyóiratkultúra híres gondolkodói ma ugyanazok, „mint Németh Lászlónak”. Szerinte attól a radikális fiatal baloldaltól, aki nyugaton van, és „elveti az öreg fehér férfiakat, meg egyáltalán mindent, amit ezek hoztak, meg egyáltalán minden gyarmatosítás, minden csak faji elnyomás számukra” ugyanazt hallani, mint amit itthon Kövér Lászlótól, és Orbán Viktortól.
Arra a kérdésre, hogy mit lehet kezdeni a nyugat kulturális-politikai-gazdasági hatalmát és az identitáspolitikáját bíráló kritikákkal, úgy válaszolt: „ezt nem is értem.
Az identitáspolitikák manapság arra irányulnak, hogy a szegény színeseket és genderkisebbségeket emancipálják, és ebben hajlamosak bizonyos túlzásokra.”
„Jó, hát őrültekről most ne beszéljünk!” – reagált Gulyás felvetésére, miszerint egyes kritikák szerint a transzmozgalom aláássa a nők önrendelkezési lehetőségeit. TGM kiemelte, hogy a transzjogok kiszélesítése mellett áll, a transzneműek és más meleg kisebbségek vitáját kártékonynak és helytelennek látja. Ez
– mondta.
A filozófus szerint van igazság azokban a vádakban, amelyek szerint a NATO-nak is van felelőssége abban, hogy az orosz-ukrán háború idáig eszkalálódott. Úgy vélte, nem emiatt robbant ki a konfliktus, de kétségtelen, hogy a nyugati államok befolyásszerzésre törekednek a kelet-európai régióban. Ez szerinte egyébként „tiszta hülyeség”, hiszen ez a krachzóna, ahol „veszteséges, eladósodott, elmaradott semmire sem jó helyek” vannak, ezeket az országokat nyugodtan meghagyhatnák továbbra is élelmiszer-exportőröknek.
– teszi fel a kérdést a filozófus, aki úgy véli, az, hogy az autógyárak olcsó munkaerőt szereznek, nem olyan tényező a világpolitikában, hogy háborúba szálljanak érte.
Épp ezért az egész konfliktus szerinte részben véletlenszerű dolgok, részben a Nyugat ténylegesen létező politikai expanzionizmusa következménye.Tamás Gáspár Miklós úgy fogalmazott:
azt próbálják visszaállítani, ami nem volt soha... hogy Kelet és Nyugat valamiképp egyesüljön. Nem fog egyesülni. Soha. Ebben igaza van Orbán Viktornak.”
A filozófus kifejtette azt is, hogy Orbánnak akkor is igaza van, amikor azt mondja, hogy ő kipcsak, meg a török nyelvű népek tanácsának (Türk Tanács – a szerk.) tagja.
mert egy képzelt hatalmi Status quót kíván fenntartani.
A filozófus „Marhaságnak” nevezte azokat a nyugati véleményeket, amelyek szerint Ukrajnában a demokráciát és a szabadságot védik a zsarnoksággal szemben, hiszen szerinte az ukrán politikai rendszer leginkább az oroszhoz hasonlít, például Ukrajnában is betiltották az ellenzéki pártokat.
– mondta a filozófus. Egy példával illusztrálandó felidézte, hogy Liz Truss brit miniszterelnök külügyminiszterként Lettországról, Észtországról, és Litvániáról beszélve közölte, hogy meg fogják védeni azokat a hősies fekete-tengeri (!) országokat, amelyeket a Fekete-tengeren (!) Oroszország és Törökország fenyeget. „Na, hát szóval körülbelül ennyire érdekli őket” – zárta a gondolatmenetet.
A felvetésre, hogy a Mi Hazánk választási sikerében nagy szerepe volt az oltásellenességnek, úgy válaszolt, hogy a koronavírussal és az oltásokkal kapcsolatos szkepticizmus általános, minden járványhullám idején tüntetnek a szélsőségesek, amelyre az egyes államok szigorúbban reagálnak, emiatt veszítenek a népszerűségükből, és ez erőteljes jelenség.
A baloldalról szólva Tamás Gáspár Miklós példaként rámutatott, hogy amikor az ellenzék nem mond semmit a migráció problémájáról, az emberek a kormánypropagandának hisznek és azt gondolják, hogy az ellenzéki politikusok menekültbarátok.
Mert ahhoz azért nem bátrak, hogy kimondják, hogy egyetértünk Orbán Viktorral!”
– fogalmazott. Egy ember volt, aki ezt kimondta, Márki-Zay Péter, de ő „legalább nyílt rasszista gondolatokat mondott erről a témáról... a többiek is pont úgy gondolják, csak nem mondanak semmit” – emelte ki a filozófus.
A beszélgetés során Tamás Gáspár Miklós súlyos betegségéről is beszélt. „Ez egy gyógyíthatatlan betegség, amit intenzív kezeléssel tűrhető állapotban lehet tartani. Ez a kezelés eléggé próbára teszi a szervezetemet, úgyhogy hol jobban vagyok, hol kevésbé. Ha nem is annyit, mint korábban, de tudok dolgozni, a gondolkodásban nem zavar. Fájdalmaim nincsenek, jóval gyengébb vagyok a kelleténél, de közvetlen életveszély pillanatnyilag nincs” – fogalmazott.
Nyitókép: MTI/Beliczay László