Orbán: Májusban meg kell változtatni az európai politikát

2018. szeptember 28. 10:03

A kormányfő a Kossuth Rádió műsorában Donald Trump ENSZ-ben elmondott beszédét is kommentálta, valamint elárulta: Hillary Clintonnal annyit szenvedett, hogy azt el sem tudja elmondani.

2018. szeptember 28. 10:03

A bevándorláspárti és a bevándorlásellenes európai képviselők csatája még nem dőlt el, a mérkőzést meg kell vívni, és májusban az európai parlamenti (EP) választáson meg kell változtatni az európai politikát – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Lakosságcsere

A kormányfő kifejtette: ma az EP-ben és az Európai Bizottságban is elsöprő többségben vannak a bevándorlást támogatók, akik „egyben egy komoly demokráciaproblémát is jelentenek”, hiszen olyasmit képviselnek, amit egyébként az európai emberek nem akarnak. Az európai emberek azt várják a vezetőiktől, hogy öntsenek tiszta vizet a pohárba, és mondják ki: helyesnek vagy rossz dolognak tartják a migrációt – jelentette ki Orbán Viktor. Szerinte a döntő mondat az, hogy a migráció rossz dolog, az valójában lakosságcserét jelent.

Egyre kevesebb európai ember születik, és egyre több idegent hoznak ide. Ez meg fogja változtatni a kultúránkat, és egy-két év elteltével nem ismerünk rá a saját falunkra, a saját városunkra, a saját országunkra és a saját kontinensünkre” – mondta. Hozzátette: aki nem mondja ki, hogy a migráció rossz dolog, „ezért mi az emberek oldalán állunk", az hiába akarja korlátozni a migrációt, nem tudja megnyerni az emberek bizalmát.

Vannak olyan európai országok – folytatta a miniszterelnök –, ahol a politikusok nem merik képviselni az emberek véleményét, ám „ránk ez nem jellemző”, és „ha bennünket megtámadnak, akkor abban mindenki biztos lehet, hogy megfelelő súllyal fogunk válaszolni”.

Orbán Mogherini távozását kívánja

Orbán Viktor kitért az ENSZ-közgyűlés New Yorkban zajló ülésszakán és annak kísérőrendezvényein elhangzottakra is, különösen két beszédre, Dimitrisz Avramopulosz európai bizottsági migrációs biztos és Donald Trump amerikai elnök felszólalására.

Előbbiről azt mondta, „a görög ember” mégiscsak „a mi alkalmazottunk, mi fizetjük, tehát neki az volna a dolga mint az Európai Bizottság tagjának, hogy bennünket képviseljen”. Ha pedig nem tud minden európai uniós tagállamot képviselni, tartózkodnia kellene attól, hogy az EU nevében nyilvánítson véleményt, mert ez egy súlyos demokráciaproblémát vet fel – fejtette ki. A görög biztos azonban New Yorkban úgy nyilatkozott – idézte –, a migráció jó dolog, folytatni kell, betelepítési programot kell végrehajtani.

A miniszterelnök kijelentette: erre senkitől nem kapott felhatalmazást a migrációügyi biztos. Orbán Viktor megismételte: ezt egy demokráciaproblémának tartja, hogy az uniós tagállamok egy részének álláspontjával szögesen ellentétes véleményt képvisel a görög biztos.

Nem véletlen, hogy sokan vagyunk itt, ezen a kontinensen, akik várják az EP-választást jövő májusban, hogy az ilyen embereknek végre útilaput köthessünk a talpára” – mondta.

Kérdésre jelezte, reményei szerint Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szintén távozik májusban.

Trump egy jelenség, egy ikon

Megjegyezte azt is, hogy migrációügyben Magyarországnak nem kedvező terep az ENSZ, mert a világban a migránsokat kibocsátó országok vannak többségben, a világszervezetben pedig leképződik ez az arány, és „mi, akik ilyen európai bennszülöttek vagyunk, értelemszerűen kisebbségben vagyunk”. Így az ENSZ-ben nem könnyű egyenes derékkal képviselni a magyar álláspontot, de szerencsére Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek ez nem okoz problémát – tette hozzá a kormányfő.

Donald Trump beszédét Orbán Viktor úgy kommentálta: az amerikai elnök „már egy jelenségként, egy ikonként" képvisel egy álláspontot. Korábban az látszódott – fejtette ki –, hogy az Egyesült Államok úgy tekint magára, mint a helyes élet bölcsek kövének birtokosára, és ezt rá akarja erőltetni a világra, benne Magyarországra is. Ezzel kapcsolatban úgy emlékezett vissza: Hillary Clinton korábbi amerikai külügyminiszterrel „annyit szenvedtem, hogy azt el sem tudom önnek mondani”.

Donald Trumpot hallgatva azonban az tűnik ki – folytatta –, hogy az amerikaiak ezt úgy élték meg, hogy ők vállaltak egy világjobbító szerepet, ami valójában ellentétes volt a saját nemzeti érdekeikkel. A miniszterelnök szerint ennek kijelentése után az Egyesült Államokra nem úgy kell tekinteni, mint korábban, vagyis nem védekezni kell vele és az illetéktelen kulturális befolyásolási kísérleteivel szemben, hanem „megpróbálhatunk érdekalapon partneri viszonyt kialakítani”.

A belpolitikára rátérve Orbán Viktor elmondta: a demográfia ügyében tervezett nemzeti konzultáció kérdéssorát péntek délután szeretné véglegesíteni.

Míg az EU-ban a demográfia a számok tudománya – ha „hiányoznak emberek, legyen helyettünk máshonnan", Afrikából, Ázsiából –, addig Magyarországnak „nem számok kellenek, hanem magyar emberek" – fogalmazott, úgy folytatva, hogy a minél több gyermekhez család kell, ahhoz pedig egy édesanya és egy édesapa kell, „lehetőleg egy nő meg egy férfi”. A célnak azt nevezte, hogy minden tervezett gyermek megszülessen.

A kormányfő végül megerősítette: idén is lesz nyugdíjprémium. Elmondta, csütörtök délután Varga Mihály pénzügyminiszter azt a tájékoztatást adta neki, hogy a gazdasági adatokból teljesen egyértelmű: az év végén, novemberben, lesz nyugdíjprémium, a gazdasági növekedés ugyanis elérte azt a szintet, amely alapján ez megilleti a nyugdíjasokat.

(MTI)

Összesen 119 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ichi
2018. szeptember 29. 08:38
Az biztos, hogy az analfabéták, saria törvény szerint élők importálása nem megoldás. A civilizált országokban pedig a gyermekvállalás szempontjából szerintem a társadalom alkalmazkodott a megváltozott körülményekhez. A mai világban amúgy sem a mennyiség számít, hanem a minőség. Egy felől hallani, hogy számos munkakör a későbbiekben nem igényel emberi részvételt a robotok és a mesterséges intelligencia térnyerésével, ezért azzal kellene foglalkozni, hogy milyen lehetőségei maradnak az embereknek, hogyan fognak adózni a robotok után, miből élnek a munkanélküliek, nyugdíjasok, mire érdemes egyáltalán átképezni az embereket, mit érdemes egyáltalán tanítani, tanulni a mai iskolásoknak, a most született gyermekeknek stb. Biztos, hogy az a jó, ha sok-sok, még több pénzzel akarjuk gyermekvállalásra ösztönözni az embereket? A profitért mindent? Talán célravezetőbb lenne, ha 0-24 órás bölcsődéket, óvodákat, iskolákat létrehozni és ingyenessé tenni. Amikor szükséges, akkor a szülők igénybe tudnák venni. Mindenki nyugodtan tudna dolgozni, nem okozna gondot a nyári szünet, esetleg tudnának kettesben szervezni programot maguknak és tudnák, hogy gyermekük biztonságban van.
Keleti Front
2018. szeptember 28. 23:16
Az miért van,hogy akárhányszor valami pozitív jelenik.meg Orbánról,rögtön jön egy libsi troll,és elteri más,negatív,legtöbbször alaptalan hazug ,de mindenképpen kiforgatott risszinsulatú kommenttel,hogy vigye az egészet?Nem csak itt,bármelyik oldalon. Most ez az utasítás,hogy terelni kell,tagadni meg Orbánt becsmérelni?
tabakur
2018. szeptember 28. 22:27
Akkor lódít nagyot Orbán mikor úgy állítja be a dolgot,hogy eu.-nak létszükséglet az arabok bevándorlása. Ez hazugság. Nyugat emberhiányát simán megtudja oldani a keleti régióból. Más itt a bibi. A nyugaton dolgozó magyar,román cseh vendégmunkások nemzetgazdasági szinten járulnak hozzá országuk gazdasági fejlődéséhez a haza utalt eurókkal. Ha megjelenne egy versenytárs nagy tömegben akik akár kevesebb pénzért is dolgoznának csökkenne a hazautalt lé mennyisége. Ez bizony érzékenyen érintene sok országot. Ezért utáljuk a migriket. Az meg,hogy majd önerőből mi megoldjuk a népesség fogyást halott ügy. Ennek annyi az esélye mint,hogy magyarok holdutazást hajtanak végre. Tehát semmi. Fogalmam sincs,hogy mi lesz a májusi választás eredménye de az eredménytől függetlenül továbbra se fogják szeretni Magyarországot. És ez baj de nagy.
zakar zoltán béla
2018. szeptember 28. 14:56
Mogherinitől azóta undorodom mióta feltűnt a képernyőn, Tusk -//-,....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!