Rendkívüli!

Békemenet after: közönségtalálkozó Bayer Zsolttal, Mráz Ágoston Sámuellel és Horváth Józseffel szombaton 18 órától

Megváltást nem szabad a politikától várnunk, a végső cél a lelkek üdve

2024. március 31. 05:58

A kereszténység elsősorban nem valamiféle szirupos, hippijellegű univerzális szeretetről szól, hanem a lelkek üdvéről.

2024. március 31. 05:58
null
Szilvay Gergely

Miről is tanúskodik a húsvéti „Krisztus-esemény” – ahogy a hatvanas évektől kissé kimódoltan fogalmaztak a teológusok –, szóval Krisztus, a megtestesült és emberré lett második isteni személy kereszthalála és feltámadása? Arról, hogy ez a világ Isten teremtménye, az első Ádám bűnét pedig megváltani testesült közénk az Isten, második Ádámként:

Isten úgy szereti a világot, hogy fiát adta érte. 

Egy ideje szokás természeti állapotokból levezetni az ember politikai állapotát. A dolog Thomas Hobbesszal kezdődött, aki szerint a természeti állapotban a „mindenki harca mindenki ellen” érvényesült, a civakodásra hajlamos, végtelenül romlott emberek csak a kiszámítható béke és biztonság érdekében mondanak le állapotukról egy közhatalom kedvéért, aminek következésképp abszolútnak kell lennie. Rousseau épp ellenkezőleg gondolkodott: a természeti állapot nem pokoli, hanem édeni volt, a magántulajdon és a társadalom rontotta meg az eredendően jó embert, a megoldás a népszuverenitás, amiben az egyéni szabadság egyesül a közakarattal. Voltak még más megoldások, például John Locke-é.

Mit mondhat minderre egy keresztény? Hogy egyik megoldás sem nyert, a természeti állapot az édenkert, a paradicsom volt, de abból nem lehet levezetni, hogy milyen politikai rendszerre van szükség, mivel a bűnbeesés (a jó és rossz tudásának fájáról való gyümölcsszakítás) miatt kiűzettünk onnan, és az ember természete megromlott. Hobbes vagy Rousseau természeti állapotában sem társas, hanem magányos lény az ember. A kereszténység szerint az ember eredendően társas lény. De a történelmi állapotunk, amiből ki kell indulnunk, a kiűzetés utáni állapot.

Az ember esendő, köztes lény, képes jóra és rosszra, de ez nem jelenti azt, hogy a rosszat ki lehet irtani.

Amíg világ a világ, lesz szegénység, nyomor, háború, konfliktus, szenvedés, politikai hatalom, súrlódás szabadság és rend, egyén és közösség között. Azaz lesz történelem, mert történelem attól van, hogy a kiűzetéssel elindult az időszámítás, és vannak konfliktusok.

Dante szerint ahhoz, hogy Krisztus a kereszthalálával tényleg Ádám és az emberiség minden bűnéért vezekeljen, olyasvalakinek kellett elítélnie, akinek az egész világ felett joghatósága van – márpedig a császárról akkoriban így gondolták, Pontius Pilatus pedig a császár helytartója, azaz helyi képviselője volt.

De nem kell sem cinikusnak, sem naiv optimistának lennünk.

Szerethetjük kellemes klímájú, oázist nyújtó siralomvölgyünket – mi, magyarok a Kárpát-medencét –, érték a világ, az ember, az élet.

Végtelenül nagy érték. Megváltást azonban nem szabad a politikától várnunk. Arisztotelész az eudai­moniát, a földi teljességet, boldogságot jelöli meg a „zoon politikon”, a „politikai állat”, azaz a közösségi lényként létező ember és a politika (a polisz) céljának, a kereszténység szerint azonban ez csak részigazság, részérdek. Túl kell látni ezen a horizonton, mert utálhatjuk vagy szerethetjük a politikát, kivonulhatunk belőle vagy dolgozhatunk benne, elemezhetjük kívülről, a végső cél a lelkek üdve. A kereszténység elsősorban nem valamiféle szirupos, hippijellegű univerzális szeretetről szól, hanem a lelkek üdvéről, amelyért Krisztus nagypénteken meghalt a rómaiak keresztjén.

Szeretete pedig kiáradt az egész világon – térben és időben, oda és vissza. A krisztusi önfeláldozás átszínezte a világot, mint egy csepp vér a vizet.

Krisztus legyőzetve győz, kivégzik és feltámad.

A húsvéti liturgia úgy fogalmaz: „Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat” – Krisztus győz, Krisztus uralkodik, Krisztus parancsol.  

 

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sexykitty-91
2024. június 01. 00:46
🍓 ️ ­É­r­t­­é­­k­­­e­­l­d­­­ ­­a­­­ ­­­s­z­­­e­­­x­i­­ ­p­­­u­n­­c­­­i­m­a­­t­­ 👉 𝐖­­𝐖­­𝐖­.­𝐗­­𝟏­­𝟖­­.­­𝐅­­𝐔­𝐍
ProletarFC
2024. május 21. 22:41
Ami a társadalmi nyomort illeti, hogy az mindig volt van meg lesz, hazugság, ez a bolygó maximálisan biztosítaná például egyetlen ember túlélését is, akár gyűjtögető halászó vadászó életmóddal is, rabszolga-munkakényszer nélkül, nem tevékenység nélkül . Tehát a bolygó forrásainak kifosztása és a túlnépesedés oka a munkakényszernek és a munkanélküliségnek is, nincs optimalizálva a létbiztonság lehetséges arányaihoz a bolygó lakosságának szaporulata. A társadalmi tehát az alsóbb kasztok elnyomása (és a temészet elleni kizsákmányolás - erről nem) amiről Marx és Lenin de a legtöbb anarchista is értekezett pl Proudhon, Bakunyin valós
ProletarFC
2024. május 21. 22:34
Thomas Hobbes filozófus a kapzsitalizmust kritizálta a "homo homini lupus" kijelentésével, feltehetően nem tekintette egészséges társadalomnak azt amit a kora kapzsitalizmusa, burzsujrendetlensége rászabadított és jelentett az emberi társadalom számára,, jelenleg i sa fejekben súlyos sikerfetisizmus dúl és szociáldarwinizmus a rendszerrel kapcsolatban, Kádár János alatt élhettünk utoljára társadalmi békében, ahol a hobbes-i kijelentés 1957 május elsejétől fokozatosan egészen 1989. október 23-ig teljesen érvényét veszítette, a szocialista társadalom békéje, pont az volt, hogy a telejs társadalmi jólét miatt és életfeltételek biztosítása nem kényszerítették az emberek hátsó ragadozó-hüllőagyát dominans működésre. a hüllőagy mindig is az ördögi jelképe volt.
Patika
2024. március 31. 14:39
Azért rendes csávó volt ez a Puncius nuncius Pilates. Ahogy elnézem már kézmosás előtt velrendelte, hogy a sziklabarlangban véssenek ki egy kőpadot meg néhány lépcsőt is, hogy ha az úrnak ne a földön kelljen feltámadnia...és könnyed léptekkel jöjjön ki majd onnan... Értem én, hogy az Orrbánc Récsöl bussines már az ókorban is virágzott, de azt nem hogy miért vágtak rá ekkora ajtót? Csak nem azért, hogy minél nagyobb követ görgethessenek az ellenlábasuk útjába? (lehet, hogy Lölö időutazóként maga vette meg és adta kölcsön nekik a barlangot?)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!