Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Lattmann Tamás nemzetközi jogász szerint az uniónak kisebb a hatásköre az alkotmánymódosítás kapcsán, mint az Európa Tanácsnak.
Lattmann Tamás nemzetközi jogász az ATV Egyenes Beszéd című műsorában elmondta: az, hogy a bizottság, vagy az Európa Tanács milyen eszközt választ az alkotmánymódosítással kapcsolatos fellépésként, „jelentős mértékben annak a függvénye, hogy adott esetben konkrét jogellenességet tudnak-e azonosítani”. Ennek felmérését követően dönthetnek arról, hogy milyen eszközzel lépnek fel.
„Az Európai Uniót és az Európa Tanácsot ebből a szempontból mindenképpen vegyük külön. (…) Az Európai Bizottság hatáskörei szükségképpen szűkebbek ebben a témában, mint ami az Európa Tanács esetében rendelkezésre áll” – mondta Lattmann. Hozzátette: Barroso sem véletlenül beszélt a Velencei Bizottság helyzetbehozásának szükségességéről. „Az Európa Tanács keretében működő Velencei Bizottság az, ami az alkotmányosság és az ezzel összefüggő emberi jogi és egyéb kérdésekben” etalon az államok és a nemzetközi politika számára.
„Nem tartom kizártnak azt, hogy adott esetben egy alkotmányos rendelkezés is beindítsa” a kötelezettségszegési eljárás folyamatát – mondta Lattmann. „Hiszen nem felejthetjük el, hogy Magyarország az európai uniós tagságból fakadó kötelezettségét az alaptörvény elfogadása előtt vállalta. Tehát utólag akár alkotmányos, vagy alaptörvényi szinten megpróbálni uniós kötelezettségeinkkel ellentétes jogi normákat gyártani az államon belül, az nem lesz működőképes” – vélekedett Lattmann Tamás.