Nyugaton a helyzet változatlan

2023. május 11. 06:13

A tavaszi(as) offenzíva nem fog érdemben változtatni a háború kimenetelén.

2023. május 11. 06:13
null
Robert C. Castel
Robert C. Castel
Facebook

„Mindíg különös megtiszteltetésként élem meg amikor a Foreign Affairs olyan elemzések és prognózisok platformjává válik, amiket én már hónapok óta hangoztatok.

Különösen, ha az általam annyira kedvelt »és akkor mi lesz ezután« kérdést illeti, amit már a néhány hónappal ezelőtt, a Válasz Online február 24. számában is feltettem.

https://www.valaszonline.hu/.../robert-c-castel-racz.../

Az általam is nagyra értékelt két amerikai szakértő mondanivalója így hangzik az obligát kincstári optimizmus máza nélkül:

1. A tavaszi(as) offenzíva nem fog érdemben változtatni a háború kimenetelén.

2. Ha a Nyugat nem lesz hajlandó egy hosszú évekig elhúzódó háborúban lélegeztetőgépen tartani az ukrán hadigépezetet,

ÉS EZZEL EGYIDEJŰLEG az ukrán állam nemkatonai funkcióit, a gazdaságát és a társadalmát, akkor az ügy elveszett.

Mindehhez csak annyit tennék hozzá, hogy ha Oroszország végül mégis feladja a Különleges Katonai Akció fikcióját és totális háborúra mozgosít, akkor a 2.-es paragrafus automatikusan feleslegessé válik.

Oroszországban a gazdaság és a társadalom fokozatos mozgósítása már közel egy évvel ezelőtt megkezdődött.

Ami viszont a Nyugatot illeti, Nyugaton a helyzet változatlan.”

Nyitókép: MTI/EPA/Oleh Petraszjuk

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 95 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dezilluzionista
2023. május 12. 11:03
Zagyvaság.
Megtalálta
2023. május 11. 19:32
Dehogyis, Castel bácsi! A Zukránok megmondták, hogy a Krímet visszafoglalják! Márpedig ha ők megmondták, akkor az meg van mondva!
olajfa1
2023. május 11. 18:31
"NYUGATON A HELYZET VÁLTOZATLAN"...
Nyugati Ádám
2023. május 11. 15:34
Castel úr helyzetjelentései a többi szakértőéhez képest realisztikusabbak és nagyobb teret engednek a rövid és középtávú fejlemények és azok várható, több lehetséges kimenetelű következményei bemutatásának. Egy kérdés azonban folyamatosan megválaszolatlan marad: Mi lesz a háború után? Az ország a látszat ellenére nincs rommá bombázva, ágyúzva, rakétázva. A civil infrastruktúra helyreállítása alapvetően fél év alatt helyrehozható lenne, csak az ehhez szükséges tervező, finanszírozó, és szakképzett munkaerő nem áll rendelkezésre. A finanszírozás abból a szempontból lényeges, hogy akkor mi marad ukrán tulajdonban? A finanszírozók ugyanis ragaszkodni fognak a projektekbe épített vagyonok fölötti rendelkezéshez. Oroszország már kiépítette a keleti és déli piacait. Megteheti, hogy a katonailag már eddig is uralt területeket megtartja és lezárja olyan katonai technikával és a jelenleg is rendelkezésre álló élőerővel. Az infrastruktúrát pedig teljesen orosz tulajdonba veszi, a szomszédos ukrán területekkel pedig minden kereskedelmi, gazdasági és infrastrukturális együttműködést megszüntet. Vajon egy ilyen, az oroszoktól minden szempontból elszigetelt helyzetben az Ukrajnának nevezett, Lengyelországnál nagyobb területnek milyen esélyei vannak egy új gazdasági szerkezet kiépítésére és működtetésére? Ha mindezeket valaki végiggondolja Kínán kívül más nemigen fog ukrajnai befektetések iránt érdeklődni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!