Bródy János keményen megkapta a magáét, dőltek a tabuk a Kontextusban
A költő és irodalomtörténész szerint a magyarság léte most is a kultúrán múlik.
Amikor a szomorújáték átmegy komédiába...
„Amikor a szomorújáték átmegy komédiába...
Az Unióból egyedül Magyarország nem csatlakozott az Európai Startup Nemzetek Szövetségéhez. Eddig nem tudtam pontosan, de a »startup« az innovatív kezdő vállalkozások neve, a Szövetségben az államok az ő különböző konkrét módszerekkel való segítésükre kötelezték el magukat. Ezzel eddig a magyar kormánynak sem volna semmi baja, hiszen maga is ennek szükségességét hirdette, támogatott inkubátor telepeket, pályázatokat indított a Nemzeti Innovációs Hivatalon keresztül. (Más kérdés, milyen hatékonysággal, a szép terveket gyakran felülírta a verseny helyett a csókosok külön pénzelése.)
Hogy akkor most mi bajuk van? Egy szó. A »sokszínű«. Az egyezmény egyik mondata azt kéri, hogy a startupok »etnikum, vallás, életkor, szexuális orientáció és nemi alapon is sokszínű munkahelyeket hozzanak létre«.
Kétszer is elolvastam, de nem értettem, mi ezzel a probléma. Szerencsére a kormány háromszor is elolvasta, és átlátott a szitán! Mint a kormányszóvivőtől megtudtuk, a "nemi alapon" akadtak fenn. Úgy fejtették meg, hogy a kettő az nem sok, tehát ha a sokszínűséget igénylik, akkor nemcsak a két nem egyforma alkalmazási esélyeire gondolnak, hanem majd mindenféle transzokat és hasonlókat is fel kell venni. Ravasz, mi?
Így aztán kiesünk számos lehetőségből, hiába is jajveszékel a Magyar Startup Szövetség. Nekik is kuss.
Azon gondolkodom, mi volna, ha a szöveg egy gyengébbek kedvéért készülő függeléke elmagyarázná: férfiak és nők egyenlő esélyének biztosítása is a sokszínűség része. De ha mégsem, akkor tényleg komolyan gondolják, hogy a startup vállalkozások majd tömegesen átoperálják a felvételre jelentkezőket?! A biztonság kedvéért már az óvodában, úgy a jó.”
***
Nyitókép: Facebook