Kezd beérni Orbán Viktor békemissziójának a gyümölcse: szerdán már Putyinnal tárgyalt
Hétfőn még Donald Trumppal folytatott megbeszélést a magyar miniszterelnök.
Ne úgy gondoljunk a háborúra, mint amit Putyin és cimborái vakmerő ambíciói robbantottak ki.
„Egy évvel Ukrajna orosz megszállása után nyilvánvaló, hogy nemcsak a háború nem fog egyhamar véget érni, hanem az is, hogy a globális ügyek militarizálódása felé haladunk.
Ne úgy gondoljunk erre, mint a hidegháború 0.2-re.
Ne úgy gondoljunk rá, mint egy konfliktusra, amelyet Putyin és moszkvai cimborái vakmerő ambíciói robbantottak ki.
A jelenlegi konfliktus egy olyan eseménysorozat legújabb szakaszát jelenti, amely az első világháború kitörésével kezdődött. Annak ellenére, hogy évtizedekig azt az illúziót keltettük, hogy a hagyományos háborúk a múlté, és hogy Európa háborúmentes övezet lett, mostanra nyilvánvalóvá vált, hogy a múltat nem lehet csak úgy magunk mögött hagyni. Még a nyugati hatalmak rövidlátó vezetői is kénytelenek voltak belátni, hogy a hidegháború idején eltemetett geopolitikai problémák közül nagyon keveset sikerült megoldani.
A Politico nemrégiben megjelent, a közelmúltban tartott müncheni biztonsági konferenciáról szóló cikke jól érzékelteti a nyugati biztonsági intézményekben uralkodó hangulatot. A címben ez állt. »Ez a világ vége, ahogyan mi ismerjük – és München ideges«. A cím által közvetített hangulat csak félig igaz. Nem is annyira a világ vége, mint inkább a világgal kapcsolatos illúzióiké. Ha a müncheni biztonsági konferencián részt vevő nagy- és jóemberek idegesek voltak, az azért van, mert a globális ügyekkel kapcsolatos feltételezéseik közül oly sok tévesnek bizonyult.
Most már tudják, hogy globalista feltételezéseikkel ellentétben a nemzetállam továbbra is létfontosságú szerepet játszik a nemzetközi ügyekben. Most már értik, hogy gazdaságuknak Oroszország és Kína gazdaságához való szoros kapcsolása rövidlátó volt, és jelentős gazdasági és politikai költségekkel járt. A müncheni konferencián az is nyilvánvalóvá vált, hogy a Nyugat és az általa irányított nemzetközi intézmények jelentős befolyást vesztettek a globális Dél felett. Münchenben a nagy afrikai, ázsiai és latin-amerikai országok közül sokan egyértelműen nem voltak érdekeltek a NATO Oroszországgal kapcsolatos stratégiájának támogatásában. Miközben ezt írom, Dél-Afrikában közös tengeri hadgyakorlat zajlik Kína és Oroszország, valamint a dél-afrikai haditengerészet részvételével.”
Nyitókép: Mandiner/Ficsor Márton