„Kína sosem mondott le Tajvanról, hogyan vélekednek erről ma?
Látni kell, hogy Kína mára jelentősen megerősödött. A három globális játékosból a második helyen áll, az Amerikai Egyesült Államok mögött. Amit elmondok, azzal sokan nem értenek egyet, de meglátásom szerint a legfőbb kínai dilemma az, hogy a korábban létrejött világrend kialakításában nem volt része. Ebből adódik az, hogy úgy érzi, hogy a fennálló játékszabályok nem vonatkoznak rá.
Kína szerepe megkerülhetetlen lett. Ha valaki megnézi a 20 évvel ezelőtti világgazdasági térképeket és a mait, akkor azt látja, hogy két évtizeddel ezelőtt Afrikának a fő kereskedelmi partnere az USA volt. Ma pedig Kína. Ázsiában ugyancsak szinte minden államnak ők a fő kereskedelmi partnere. Nincs ez másképpen Európában sem, pár országtól eltekintve Kína a fő kereskedelmi üzletfél, még Németországnak is.
Tajvan mellett Szibéria hovatartozása is kérdéses Kína szerint?
A kínai gondolkodásmódot meghatározza, hogy a jelenlegi ukrán-orosz háborúban mit kíván saját nemzeti érdeke. Hagyják-e Oroszországot legyengülni vagy sem? Előbbi azért lenne az érdekük, mert ettől kezdve pár éven belül visszaszerezhetnék Szibériát, amit a cárok vettek el Kínától. Nagyon sok kínai politikus azt mondja, hogy már nem szeretnék ezeket a területeket visszaszerezni, mégis nekem az a meggyőződésem, hogy Kína sohasem mondott le Szibériáról.
Miért?
Nem túl ismert, de a ritkán lakott Szibéria 40 százaléka még ma is kínai. Arról nem is beszélve, hogy a terület gazdag energiahordozókban.
Visszatérve Tajvanra, ma az ukrán-orosz háború árnyékában megtámadhatják a kínaiak?
A kínaiak ma ténylegesen provokálják Tajvant. Óriási katonai fölényben vannak. A tajvaniak tökéletesen tudják azt, hogy egyre inkább Kína érdekszférájába kerültek. Bármit is tesznek, konzultálnak az Egyesült Államokkal, mivel ők sem akarnak harmadik világháborút. Tudják, hogy Tajvant el lehet foglalni, mert nincs jelentősége, hogy milyen fegyvereket vettek az USA-tól.
Mi lehet a konfliktus végkimenetele?