Az elemzés a propaganda folytatása, más eszközökkel

2022. június 29. 22:17

Amikor egy háború menetét próbáljuk megérteni, a valódi kihívás abban rejlik, hogy képesek vagyunk-e felismerni a legmarkánsabb mintázatokat az információ-özön álcázó hálója alatt.

2022. június 29. 22:17
null
Robert C. Castel
Robert C. Castel
Neokohn

„Amikor egy háború menetét próbáljuk megérteni, akkor a valódi kihívás nem az adatok tömegének feldolgozásában rejlik, hanem abban, hogy képesek vagyunk-e felismerni a legmarkánsabb mintázatokat az információ-özön álcázó hálója alatt.

Ez a feladat nem mindig egyszerű, de szerencsénkre sikerült kitenyésztenünk egy masszív szakértői réteget aminek a létjogosultságát az adja, hogy képesek meglátni a fa mögött azt a bizonyos erdőt. Amikor azonban a »menő« nyugati elemzők, akiknek szomjas mohósággal isszuk minden twittyegését, nem képesek észrevenni az elefántbikát a cselédszobában, akkor joggal inog meg a hitünk a dioptriáikban. Vagy a tisztességükben.

A Telegram pletykákat és a Tik-Tok videókat újracsomagoló, Google fordítóval hadonászó szakértők hada, mesteri szintre fejlesztette azt a képességet, hogy a tájékozódni kívánó laikust, szláv helységnevek és haditechnikai szakkifejezések általi unalomhalállal halassa. Közben a cselédszobában tomboló elefántbikáról vagy jót, vagy semmit.

A Kígyó-sziget birtoklásáért folytatott elhúzódó csata a háború egyik ilyen makacs ormányosa.

A háború első napjaiban modern Thermopylae-ként emlegetet sziget mítosza hamar elvérzett a tények talaján. Azóta az ünnepelt szakértők és a tekintélyes think-tankek csak nagy ritkán méltatják említésre ezt a hadszínteret, gondoskodva rola, hogy a tájékoztatás virágnyelvbe csomagolva és igen lakónikusan történjen.

Hogy miért?

Azért mert a Kígyó-szigeti hadszíntér az egész ukrán háború szélkakasa, és az ostoba szárnyas az Istennek sem akar a történelem jó oldala felé fordulni. Ami pedig ennél is rosszabb, közelebbről vizsgálva ezt a kicsiny de szimbolikus jelentőségű hadszínteret, egy sor kellemetlen kérdés merülhet fel.”

Nyitófotó: AFP

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nemeth55
2022. július 02. 13:07
"twittyegés" - zseniális
Bursty
2022. június 30. 19:25
Jól indult ez a Castel még az elején. Profi szakértői helyzetértékelései, elemzései voltak. Viszont egy ideje eltolta az írásait néhol erősen zagyva, erőltetetten poénkodó, szereplésvágy jellegű stand up irányba amibe szinte már mellékesen szerepel csak a tényfeltárás, meglátás. Túljátsza a szerepét.
Vakfolt
2022. június 30. 10:41
"Amikor egy háború menetét próbáljuk megérteni, a valódi kihívás abban rejlik, hogy képesek vagyunk-e felismerni a legmarkánsabb mintázatokat az információ-özön álcázó hálója alatt." Így tényleg nehéz lesz, az "információ-özön" nem álcáz semmit, az csak van. A feladat az, hogy a híreket rakd egymás mellé, ami egybe tartozik, amik ellentmondanak egymásnak valószínűsítsd, hogy melyik az esélyesebb, nyomozd le a hír forrását, és mikor van egy viszonylag megbízható bázisod, na akkor kezdjél el mintákat keresni, te fasz, mindent tátott szájjal elhisztek, és érdemi belefektetett munka nélkül "elemeztek", erre még a taxis is képes, úgy, hogy közben pénzkereső tevékenységet is végez.
Feltuki és Gogylász
2022. június 30. 09:49
És azt vettem észte, hogy stílust teremtett. A többi "szakértő" is pontosabban fogalmaz, és evidenciának tartják amit mond. Igazi értelmiségi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!