Kinek lehet ez a háború jó?

2022. március 16. 15:04

Mindent elolvastam, amit csak tudtam. Értem az elméleteket.

2022. március 16. 15:04
null
Skrabski Fruzsina
Skrabski Fruzsina
Facebook

„Mindent elolvastam, amit csak tudtam.

Értem az elméleteket: Amerika, fegyverek, NATO, gáz, pufferzóna, ígéret, revans, nyelvtörvény, Nagy-Oroszország, szlávtestvérek, népírtás, holodomor, trianon, I. világháború, II. világháború, oligarchák itt is ott is, korrupció, ki kerül be a történelemkönyvbe és hogy, nácik, kommunisták.

Csak egyet nem értek, hogy kinek lehet ez a háború jó?

– Az oroszoknak hogy lehet jó? Milyen olyan forgatókönyv van, amivel jól járnak?

Tegyük fel, megadja magát Ukrajna, de utána mi lesz? Polgárháború? Kirekesztettség? Gazdasági krízis? Politikai krízis? Hogy jöhetne ebből ki jól Putyin? Nem látom azt a jövőt, amiből profitál. A helyzet egyre rosszabb: menekültek, halottak, szankciók.

– Európa is csak rosszul jöhet ki.

– Amerikának se jó. Elvágódott rengeteg piaca.

– A fegyvergyártásnak jó, a korrupciónak, a feketegazdaságnak, most hirtelen más nem jut eszembe.

Tehát az az elmélet, hogy Amerika belerángatta Putyint a háborúba, azt feltételezi, hogy Putyin nem gondolkodik. Ez azért erős feltételezés…”

 

Nyitóképen éjszakai tüzérségi támadásban megrongálódott lakóház belseje Kijevben. Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Onurisz
2022. március 17. 21:21
A délszláv háború kinek volt jó? Felbomlott egy kommunista kisbirodalom és a határok, amely mentén széttörött, frusztrálta azokat is, akik menekülést és új lehetőséget láttak ebben, és különösen azt, aki birodalmi gazdának érezve magát, csak a veszteséget és a szétesést érezte. A nemzeti büszkeség és a nemzeti frusztráció között hatalmas a különbség. Ez a kétféle érzés összeegyeztethetetlen. (Mi magyarok tudjuk csak igazán, akiknek a nemzeti büszkeségét örökre megfűszerezte a helyrehozhatatlan igazságtalanság frusztrációja.) Akinek az érzéseit területek és népcsoportok feletti uralom és azok elvesztésétől való félelem határozza meg, az nem haszonelvűen gondolkozik, hanem úgy viselkedik, mintha tébolyult lenne. A kommunista nagybirodalom felbomlása után ugyanaz történt, mint a Balkánon, csak lassabban. Az orosz nemzettudatot eluralta a történelmi orosz birodalom egyes területeinek és az ott élő oroszoknak az elvesztése miatti frusztráció. A rutén-kozák nemzettudatot pedig megtébolyította az a lehetőség, hogy birodalmat hozhat létre olyan területtel és lakossággal, amelynek legfeljebb csak a felét hatja át ez az érzés. (Ugye milyen ismerős annak a frusztrációja, aki érdemtelenül jutott valaminek a birtokába és minden szellemi erőfeszítését annak áldozza, hogy visszamenőleges jogcímet fabrikáljon, illetve, ha kell erőszakkal is visszafordíthatatlanná tegye a szerencséjét.) Két frusztrált nemzettudatú, a soviniszta tébolyból szabadulni nem tudó keleti szláv állam vív háborút egymással. A frusztrált nemzettudatot már több generációval ezelőtt maga mögött hagyó, haszonelvű nyugati elit, amely félig kivetkőzött már az egészséges nemzeti büszkeségből is, az egyiket autokrata agresszornak, a másikat demokrata szabadságharcosnak látja. Így akarja látni, mert száz éve olyan mesekultúrában él, amelyben jók és rosszak harcolnak egymással, és mert nincs tapasztalata a frusztrált nemzettudatról. Emlékszünk, a balkáni háborút sem értette. A beszari holland 'békefenntartók' el sem tudták képzelni, hogy 1995-ben még létezhet tömeggyilkos tébolyultság. Igen, Orbánnak van igaza: ehhez a háborúhoz nekünk semmi közünk. A világnak ebben a régiójában a háborúkat nem miértünk vívják, és akárki győz, mi arra mindig ráfaragunk. Emlékszünk mi történt a török kiűzése után: majd bele rokkantunk a szabadságharcunkba. Előtte mindig megegyeztek a fejünk felett a törökkel. A tatárok ellen sem kaptunk segítséget, még meg is rabolta a királyunkat a nyugati szomszéd. 48-ban, 18-ban és 56-ban megegyeztek rólunk a nagyhatalmak, 18-20-ban még kibiceink sem maradtak. 43-44-ben pedig a legújabb kutatások szerint még csalinak is használták a kiugrási szándékunkat nyugati 'barátaink'. Ebben a háborús helyzetben megint alakoskodásra kényszerülünk, hogy ne maradjunk teljesen magunkra. Ám a legnagyobb baj az, hogy mindig volt, ahogy most is van, egy szolgalelkű hülyemagyarország.
csulak
2022. március 17. 12:14
Ebbol ahaborubol , eddig az USA szedte emg magat mert mindeki nekifogot fegyvert vasarolni toluk !
Feró
2022. március 17. 11:07
Az USA-nak jó. Már nem bírták, hogy nincs háború. Ha ők nem kezdenek egyet, akkor majd provokálnak. Nekik jól jön egy gyenge Europa.
duzur
2022. március 17. 10:43
Még akár Kárpátaljának is ! Ugy tünik és remélem, hogy a mielöbbi békeszerzödésben, amit aláirnak, a kisebbségek szabad nyelvhasználata is ki lesz kötve. Erre most komoly esély van.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!