Az EU meg is törhet egy tagállamot, ha úgy dönt

2021. augusztus 11. 12:07

Gyakorlatilag ki is lehet kényszeríteni az EU-ból egy tagállamot.

2021. augusztus 11. 12:07
Boris Kálnoky
Boris Kálnoky
Corvinák

„Az EU gyilkos pénzbüntetéssel sújthatja az Európai Bíróság ítéleteit nem végrehajtó államokat. Ezt az eszközt még soha nem használták arra, hogy valóban ártsanak egy tagállamnak - de jogilag lehetséges. Lengyelország lehet hamarosan az első ország, amelyiket először utolérheti ez a »fájdalom«. A politikai következmények pedig katasztrofálisak lehetnek minden érintett számára, beleértve az EU-t is. A European Stability Initiative (ESI) elnevezésű agytröszt arra tett javaslatot, hogy az EU 5,2 milliárd eurós bírságot szabjon ki Lengyelországra – ami az ország GDP-jének 1%-a –, ha az ország nem hajtja végre haladéktalanul az Európai Bíróság nemrég hozott ítéletét az igazságszolgáltatási rendszeréve kapcsolatban. Az Európai Bíróság szerint Lengyelországban sérült a jogállamiság – az EU egyik alapvető, de nem pontosan meghatározott értéke –, mivel az már nem mentes a politikai befolyástól.

A Gerald Knaus által vezetett ESI két meglátásra alapozza az 5 milliárd eurós bírságot kilátásba helyező radikális javaslatát:

a) az uniós szerződések nem szabnak határt az ilyen bírságoknak, és

b) az EU hasonló bírságokat szabott ki a Google-ra.Én úgy gondolom, hogy a vállalatokra kivetett bírságokat nem lehet összehasonlítani az országok ellen kiszabott bírságokkal - kivéve, ha úgy döntünk, hogy a nemzeteket pénztermelő vállalati entitásokként kezeljük.

Bár ha jobban belegondolok, van ebben valami logika: az EU amúgy is hajlamos az országokat úgy kezelni, mintha azok csak valamiféle technikai konstrukciók lennének, nem pedig nemzetek, amelyekben emberek élnek, akik a maguk kultúrája szerint gondolkodnak, éreznek és reagálnak. Visszatekintve, az EU Bizottság nagyon óvatosan használta a bírságok eszközét, leginkább olyan (politikailag semleges) területeken, mint a szennyvízgazdálkodás vagy a halászat. Senki sem vitatja persze, hogy a gondatlan környezetszennyezést vagy a túlhalászást büntetni kell.

Az Európai Bíróság nem végrehajtott ítéletei miatt kiszabott hasonló bírságok a múltban ritkák és viszonylag szerények voltak. A valaha kiszabott legmagasabb »átalányösszegű« bírság 40 millió euró volt, amelyet 2014-ben Olaszország ellen szabtak ki rossz szennyvízkezelés miatt. Az ilyen bírságok kiszámításához az EU Bizottság egy képletet használ (amelyet itt nem szeretnék részletesen ismertetni amelyet úgy határozták meg, hogy alacsonyan tartsák azok mértékét. Jogilag azonban az uniós szerződésekben a bírságoknak valóban nincs felső korlátja. A 260. cikk szerint sem a bírság kiszabására javaslatot tevő Bizottságot, sem a bírság kiszabásáról döntő Európai Bíróságot nem korlátozza semmilyen határérték. Ez azért elképesztő, mert ez azt jelenti, hogy a bírság eszközét elvileg fel lehet használni egy tagállam gazdaságának megtörésére, és ezzel gyakorlatilag ki is lehet kényszeríteni az EU-ból.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 97 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lendvaiildiko
2021. augusztus 12. 07:26
Indőnként nosztalgiával gondolok vissza a KGST (Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa) és a Varsói Szerződés világára, sőt üdülésnek tűnik mondjuk az ágcsernyői tanácskozás. (Ez utóbbin figyelmeztette Leonyid Iljics Brezsnyev az SzKP főtitkára Alexander Dubceket, hogy olyan személységeket, mint Josef Smrkovsky és Frantisek Kriegel távolítson el a hatalomból, akik a Prágai Tavasz fő reprezentásai voltak). Leonyid Iljics úgy szerette a vodkát, mint Jean-Claude Juncker a konyakot, Leonyid Iljics szuper nyelvespuszit adott Erich Honecker elvtársnak, de azért akkor seholsem nyúltak senki lába közé, hogy te most férfi, nő, semleges, trans vagy... Ilyen Kálnoky Borisz félék sem publikáltak a Népszabadságban... Rohadtul utáltam az egészet, viszont nem gondoltam arra, hogy lesz ez még ennél sokkal szarabbul....
sztd
2021. augusztus 11. 23:05
Elég nyilvánvaló, hogy az elméleti esetben a lengyel alkotmánybíróság megsemmisítené a pénzbüntetés ítéletet/eltiltaná a kormányzatot a kifizetésétől. Nem tudom, a lengyeleknek mennyire kell a pénz, de szerintem az EU adósság által összeomló tagjai sorában ők sem lennének elöl. Sem nem hitelezők, sem nem adósok.
matykox
2021. augusztus 11. 18:53
Itt az ideje hogy ezt a Knaust súlyos vonatbaleset érje. Aztán az összes sorosista nacsalnyikot, one by one.
P.S.
2021. augusztus 11. 18:36
Az EU és a tagállam az alapszerződésnek megfelelően járhat el, és ha nem teszi akkor lehet vegzálni, egyébként LFS, mit ennek a Borisnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!