Egyre több politikus látja úgy, hogy a tűzzel játszik Magyar Péter
A baloldali politikus továbbra is álhírt terjeszt hazánkról, aminek beláthatatlan következményei lehetnek.
Nincs olyan motivációm, hogy akkor most még nagyobb feladatot vállaljak. Interjú.
„Vannak erre rövid távú válaszlépéseik az önkormányzatoknak? Vagy ez lesz 2022-ig: megszorítások, sanyargatás?
Az biztos, hogy Magyarországnak olyan kormányt kívánok az országgyűlési választások után, amely az önkormányzatokat partnerként kezeli és nem ellenfélként. Addig persze valahogy ki kell húznunk. Nem lesz könnyű. Fontos tudni, hogy az önkormányzatoknak sokkal kisebb a mozgástere, mint a kormánynak. A kormány megteheti azt, meg is tette, hogy eladósodjon. Elképesztő mértékben adósodik el a magyar állam. Ezt nem feltétlenül akarom kritizálni. Most azt próbálják csinálni, hogy hitelből megpróbálják felpörgetni a gazdaságot. Ez csinálja az Európai Unió is, amikor kötvényeket bocsát ki, ezt csinálja a magyar állam, amikor állampapírokat bocsát ki. Az önkormányzat ilyet nem tud megtenni, mert ehhez kormányzati engedély kell, amit – természetesen – nem kap meg. Az állam meg tudja azt tenni, hogy mondjuk emeli az autópályadíjakat. Nekünk megtiltja a díjemeléseket.
Nem mintha feltétlenül ezt szeretnénk, de mondjuk azt, hogy egy önkormányzat az infláció mértékében felemeli mondjuk a helyi menetjegy árát, azt azért nem ördögtől való dolognak. Ez nekünk meg van tiltva. Most az a hozzáállás, hogy amit szabad Jupiternek, azt nem szabad a kisökörnek. Ez önmagában felháborító. Az önkormányzatok ugyanis szövetségesei a kormánynak függetlenül az összes politikai vitától. Minket, polgármestereket azért választottak meg, hogy Szegedet, Budapestet – a településeket képviseljük. A magyar kormányt meg azért, hogy minden magyart képviseljen. Ezzel az alapvető erkölcsi és politikai elvárással megy szembe a kormány.
Maradva a 2022-es választásoknál, összefogott a teljes ellenzék, és készült egy közös, hatpontos nyilatkozat is arról, mit szeretnének csinálni választási győzelem esetén. Milyen esélyeit látja ennek az ellenzéki összefogásnak?
Az ellenzéki pártoknak úgy tűnik, kellett két parlamenti ciklus, hogy megértsék, külön-külön semmire sem mennek. Nehéz ezeknek a pártoknak együttműködni, hiszen nagyon különböző helyekről jöttek, de Magyarország jövője talán megér annyit, hogy ezeket a múltbéli dolgokat félretegyük. Azt is lehet látni, hogy Magyarországon az elmúlt tíz évben volt egy gazdasági növekedés, hiszen együtt nőtt az európai gazdasággal. Ez valamilyen szinten lecsorgott az átlagpolgárokhoz is, még ha nem is eléggé. Most ez a tendencia megtört. És sokan felteszik a kérdést, hogy a kormány jól kezeli-e a válságot azzal, hogy ebben a nehéz helyzetben is sokkal több jut azoknak, akiknek eddig is sokkal több volt. Azt gondolom, 2022-ben érdemi esélye van az ellenzéknek. Ezt a választást az ellenzék meg tudja nyerni.
De még nagyon sok feladat van előttünk. Az nagyon fontos, hogy van egy víziónk egy másik Magyarországról. És ez a vízió nagyon sok település, például Szeged önkormányzati politikájából is kiolvasható: hogyan tudunk zöldebb energiát adni, hogyan tudjuk a közszolgáltatásokat biztosítani, egy élhetőbb várost kialakítani – ez mind-mind fontos mozaikja annak a jövőképnek, amelyet az ellenzék Magyarországnak kínálhat. Ezért azt gondolom, az ellenzéknek nagyon fontos kiindulópontja mindaz, amit az ellenzéki városvezetők kínálnak, nyújtanak. Fontos az ő teljesítményük.
Ehhez a választáshoz kell egy miniszterelnök-jelölt is. Az ön nevét is sokan emlegetik ennek kapcsán.
Nagyon fontos, hogy ne egy olyan vezérkultuszú ellenzéket építsünk, mint amilyen a Fidesz, azaz, ha a vezér megvan, minden megvan. Nyilván kell egy vezető, de az ellenzéknek nem egy vezérre van szüksége. Nagyon fontos, hogy a program jól összeálljon, hogy mit ajánlunk a jövő Magyarországának. Illetve, hogy az előválasztásnak a technikai részleteiben meg tudjunk állapodni. Ha ezek összeálltak, akkor jöhetnek a személyi kérdések. Büszke vagyok arra, hogy Budapest főpolgármestere lehetek. Nem vagyok hozzászokva a különböző bársonyszékekhez és nincs olyan motivációm, hogy akkor most még nagyobb feladatot vállaljak. Hogy mi lesz az ellenzéki politizálásban a szerepem, az később kiderül, azt tartom fontosnak, hogy összeálljon az egység és a szolidáris Magyarország víziója, amire érdemes lesz szavazni.”