A kultúráért vívott jobboldali harc bonapartista hadvezére – Békés Márton portréja

2021. január 03. 17:59

Békés szerint bár a jobboldalnak 2010 óta példa nélküli politikai felhatalmazása van, továbbra is a baloldali–liberális erőknek kedvező kulturális miliő érvényesül.

2021. január 03. 17:59
Transzparens Újságírásért Alapítvány
ojim.hu

„Békés Márton folyamatosan jelen van a kulturális közéletben és rendszerint tesz kijelentéseket a kultúrpolitikával kapcsolatban is. Ezzel az átpolitizált tevékenységével kapcsolatban számos nyilatkozata és publikációja nagyobb felháborodást keltett. 2018-ban adott interjút például a Klubrádióban Bolgár György műsorában, ahol arról beszélt, hogy a jobboldalnak meg kell teremtenie a kulturális önállóságát. Ezzel kapcsolatban sokat idézték és kritizálták tőle a következő sorokat: „Nem az Esterházy vagy Jancsó képviselte kulturális mércére van szüksége az új Magyarországnak.” A rendszerváltoztatást követő húsz év kulturális hegemóniáját posztkommunistának tartja, példaként a filmművészetet hozza fel, amelyben szerinte tetten érhető a baloldali, liberális konszenzus, „annak a bizonyos szürkeállománynak, az SZDSZ-es rendszerváltó demokratikus ellenzéknek a továbbélése”. Békés szerint bár a jobboldalnak 2010 óta példa nélküli politikai felhatalmazása van, továbbra is a baloldali–liberális erőknek kedvező kulturális miliő érvényesül.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
az ember
2021. január 03. 22:06
AZONNAL MEG KELLENE SZÜNTETNI A BOTRÁNYSZÍNHÁZAK, BOTRÁNYÁLMŰVÉSZEK ÁLLAMI TÁMOGATÁSÁT. ILYEN EGYSZERŰ.
Rocktoberi
2021. január 03. 21:39
Békés olyan nyilvánvaló evidenciáról beszél, hogy azt értelmes ember nem kérdőjelezheti meg. Egyébként példának itt egy saját tapasztalat. Nincs olyan ellenzéki ismerősöm, aki Jancsót jelentős rendezőnek tartaná.
yanoo
2021. január 03. 19:42
Békésnek igaza van. Pont. Festőművészként ( és zenészként) azt tapasztalom, hogy a kultúra területén a döntéshozók ( Műv. ház vezetőktől a fesztivál szervezőkig, galéria vezetőkőn át a kultúrális média " csinálójákig" ) kb. 90 %-os túlsúlyban vannak. Aki jobbos, az elhallgatja. Kevesen vagyunk, akik felvállalják antikommunizmusukat/liberalizmusukat. Viszont, tényszerüen meg kell jegyeznem, sosem éreztem hátrányát annak, hogy nem vagyok libsevik. Nem csak, hogy gond nélkül tudtam kiállítani, ahol szerettem volna, de több esetben hívtak meg liberálisok. A zeneipar másként működik, ott inkább a személyes kapcsolat vagy a manager kapcsolatai a mérvadóak.Persze, a nem politkailag elkötelezett zenekarokra gondolok. Főleg, hogy egy zenekarban nem feltétlen azonos világnézetűek zenélnek. Viszont itt is tény, hogy egy falunapon vagy búcsúban, stb. a kultúrális élet vezetőjének kapcsolatai alapján hívják meg az előadókat. Itt viszont számít a világnézet valamennyire.
Pierre
2021. január 03. 19:06
kulturat nem tudtok rabolni, ezert nincs nektek olyan. Csak a letezot tudjatok szetverni. Ezt szorgalmasan csinaljatok is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!