„A »nyitott társadalom« fogalmát egyébként megalkotó francia filozófushoz, Henri Bergsonhoz kötődik az »objektív« és a »szubjektív« időről vallott felfogás is. Elmélete szerint létezik az időnek egy mérhető múlása, melyet az óra mutat; és van olyan, amikor úgy érezzük, egy-egy perc csigalassúsággal telik vagy hogy évek »pillanatok alatt« elrepülnek.
Az tagadhatatlan, hogy történelmi léptékben mérve ez a tíz év nem számít hosszúnak – a Trianon óta eliramlott periódusra sem hiába mondjuk, hogy »száz esztendő nem a világ«.
Persze ebbe a »rövidségbe« is vegyülnek korszakos elemek – például az, hogy november 30. óta Orbán Viktor a leghosszabb ideje regnáló magyar miniszterelnök.
Ha éppen történelmi távlatokról beszéltünk: az indulatok szabadságának és az élvezetekben való egyenlőségnek a nevében fellépő liberális-szocialisztikus »igény« először nekiment vallási hagyományainknak, pár évtizede harcot hirdetett a nemzeti lét ellen, és most következnek a sorban a családok és a gyermekek – természetesen a »nemi identitások felszabadításának« jegyében.
Az előttünk álló küzdelmekhez viszont csengjenek fülünkbe az első magyar miniszterelnök, gróf Batthyány Lajos szavai, melyek tértől és időtől függetlenül ma is igazak: »Sose feledjük, hogy hiába állunk a jogszerűség és az igazságosság talaján, méltányos elbánásra nem, csak magunkra számíthatunk«.”