A német kancellári hivatalban nincs olyan munkatárs, aki Magyarországot valóban ismerné

2020. december 17. 15:59

Ezzel szemben a Németországgal foglalkozó magyar politikusok teljes csapata nemcsak angolul, de németül is tud.

2020. december 17. 15:59
Boris Kálnoky
Boris Kálnoky
Corvinák


„A Budapest és Berlin közötti kommunikáció egyik gyenge pontja az, hogy a németek ugyan bejutnak a magyar kormány Németországgal foglalkozó politikusaihoz, de nem feltétlenül azokhoz, akik a tényleges döntéseket hozzák. Az olyan ötletek például, mint a Juncker-ellenes kampány 2019-ben, nem Novák, Gulyás vagy Balog irodájában születnek. Itt nagyban segítene a közvetlen kapcsolat. A német oldal panaszkodott (a kulisszák mögött), hogy ezekről a tervekről nem időben, vagy egyáltalán nem értesült. Ez tényleges probléma: Egy politikailag annyira provokatív akció, mint a Juncker-ellenes kampány, feltétlenül oda vezet, hogy a német kormányt a média magyarázkodásra készteti: állást kell foglalnia, el kell határolódnia és a CDU/CSU-nak meg kell magyaráznia, hogy egyáltalán miért vannak szövetségben a magyar kormánypárttal. És fordítva, a magyar oldalt kellemetlen meglepetés érte, amikor az EU Tanácsának német elnöksége a tagállamok Állandó Képviselők Bizottságában (COREPER) egy olyan szövegtervezetet terjesztett elő szavazásra az EU tervezett jogállamisági mechanizmusával kapcsolatban, amely Budapest számára elfogadhatatlan szigorításokat tartalmazott. Ez pedig a magyar vétó-fenyegetéshez vezetett. (Közben a problémát a december 11-i EU-csúcson egy kompromisszummal megoldották.)

Egy másik probléma: a német oldalon alig vannak igazi Magyarország-szakértők. A kancellári hivatalban – német és magyar források szerint – nincs olyan munkatárs, aki az országot valóban ismerné. Ezzel szemben a Németországgal foglalkozó magyar politikusok teljes csapata nemcsak angolul, de németül is tud.
A német félnél azonban senki sem ért magyarul. Jövőre a kapcsolatok még bonyolultabbak lehetnek, már csak azért is, mert a CDU-ban vezetőváltás lesz, ezt követően pedig következnek a parlamenti választások. Új kancellár (bizonyára nem nő), új pártelnök, új szakértők.

Hasznos lenne, ha a berlini kormány Magyarországgal és Kelet-Közép-Európával szemben világos stratégiát alakítana ki egy intézményesített, nyílt, kiszámítható együttműködés alapján. Egy évvel ezelőtt az FDP-nek egy ezzel kapcsolatos parlamenti határozati javaslata a „stratégiai együttműködésről” ugyan a CDU/CSU-ban udvarias érdeklődést váltott ki, de mást nem. A magyar oldalon segítene, ha a potenciális provokatív politikai ötleteket hosszabb előkészülettel terveznék és előtte Berlint is értesítenék. ”

 


 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
duzur
2020. december 18. 12:09
Az nagyon jó, ha a magyar politikusok tudnak angolul és németül is, mert akkor közvetlenül tudnak értesülni külföldi forrásokból is. Ma reggeli hír pld, hogy a Szlovén kormánykoaliciót felrúgó Nyugdijasok Pártja, azzal indokolja döntését, hogy nem akarnak Orbanizációt. Majdhogy hihetetlen milyen közismert Orbán világszerte, ha nem is mindig pozitiv összefüggésben. Ráadásúl, a tegnap esti német Nuhr kabarettista Szájer hösi menekülésével is foglalkozott. Kicsi ország, sok hírességgel. :-) Persze érdektelen külföldön mit mondanak, ha a magyarok elégedettek.
Vasalo
2020. december 18. 12:04
És vajon miért nincsenek a német kormányban magyar szakértök? Nem futja nekik erre. Csak a Covid következményeire eddig 49 mlrd eurot költöttek el, de nincs egy milliocska egy iroda fenntartására ami a tagállamok viszonyait elemezné rendszeresen. Fogadni mernék eppenugy nem tudnak semmit az észta vagy a portugál viszonyokrol sem. Ennek ellenére van pofájuk és merszük döntéseket hozni. Vagy minek van az EU több mint 10000 embert foglalkoztato bürokráciája, ha Jouriva asszony a plénumon egy soros NGO beszámoloját olvassa fel! Vagy már az EUnak sem futja mind a 27 országhoz egy egy irodát fenntartani a nyelvet jol beszélö alkalmazotakkal? És ezek akarnak egy föderaciot létrehozni? Ha én Boris lennék egyszerüen betiltatnám a kontinensen az angol nyelv szabad használatát - akkor bámulna mindenki mint borju az uj kapura.
Vasalo
2020. december 18. 11:56
Kedves Kálnoky ur, ön szerepel a leggyakrabban a német TV-kben, vajon ott miért nem veri ezeket a tényeket azok fejéhez, akik egyfolytában hazudnak. Tegnap este is Krause ur (az ARD brüsszeli fö kommentárora) a 40 perces müsorban még véletlenül sem mondot olyasmit, ami igaz lett volna, minden vakkantása egy fake newssal kezdödött majd azt kibontotta. Ha ilyenek szerepelhetnek rendszeresen a német TV-kben, akkor mit vár Merkel asszonytol?. (Ezeket teljesen felesleges kiküldeni Brüsszelbe, hiszen csak a saját hazugságaikat prezentálják minden valos tartalom nélkül. És meri az a szemét szolásszabadságnak hivni - ami ugye Magyarországon szerinte nincs).
masikhozzaszolo
2020. december 18. 10:06
Mint tudjuk, a politikában mindig van lejjebb. Ha a politikai görbét nézem, egy konyuló bajusz. Visszasírjuk még Merkelt. Meg akár Junkert is. Persze ez a két fúria (Ursula, Merkel), azért az EUfóriánkat abortálja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!