Amerikai elnökválasztások: csak rossz forgatókönyvek maradtak

2020. november 06. 14:06

Akik félnek ma Amerikában megmondani, hogy kire szavaznak, azok a republikánusok. És jó okkal.

2020. november 06. 14:06
Demkó Attila
Demkó Attila
Corvinák

„E sorok írásakor még nincs bizonyosság: Joe Biden a győzelem kapujában áll, de azt sem lehet mondani, hogy Donald Trumpnak nem maradt esélye egy második elnöki ciklusra. Még akkor sem, ha Nevadát és Georgiát is elveszíti a jelenlegi elnök, ugyanis több államban annyira csekély Biden előnye, hogy az újraszámlásások, jogi procedúrák kis eséllyel ugyan, de hozhatnak más eredményt. A realitás ugyanakkor az, hogy nagyobb valószínűséggel egy Biden elnökségre kell készülnie az Egyesült Államoknak, a világnak és természetesen Magyarországnak is.

De ez az elnökség káoszban született, és az elektori kollégium szempontjából csak csekély többséggel. Az, hogy Biden mögött közel 74 millió szavazat áll, Trump mögött pedig »csupán« nagyjából 70 millió, nem igazán érv, mert mindenki, de különösen a republikánusok a jelenlegi választási rendszer követelményei szerint kampányoltak: a cél nem a minél több szavazó, hanem a minél több elektori szavazat gyűjtése volt. Elmaradt a sokak által várt kék hullám, sőt a republikánusok jól szerepeltek a szenátusi és a képviselőházi választásokon. A szenátusi többségüket megvédték, csupán egy helyet veszítve, míg a képviselőházban hat helyet szereztek. Bidennek, ha elnök lenne, egy ellenséges szenátussal kellene együtt élnie legalább két évig. Szó sincs tehát a Trump éra választók általi tömeges elutasításáról. Sőt, a választások napján órákon át álltak sorba milliónyian – főként a levélszavazást kevésbé használó republikánusok. Komoly elkötelezettséget mutat ez. Az esetleges Biden-győzelem optikáját még inkább rontja, hogy bár a közvéleménykutatók a demokrata támogatottságot nagyjából jól mérték, Trump támogatását milliókkal gondolták kevesebbnek. Ez azt jelenti, hogy akik félnek ma Amerikában megmondani, hogy kire szavaznak, azok a republikánusok. És jó okkal.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szürkeSzarvas
2020. november 06. 17:48
Forradalmat.
Pierre
2020. november 06. 15:43
gyujtteti
Pierre
2020. november 06. 15:36
friss: Biden Georgia után Pennsylvaniát is megfordította.
annamanna
2020. november 06. 15:12
Ami a politikai erőszakot illeti: kicsit olyan ez, mint "elődeink" a csimpánzok - megtörtént, hogy óvatlan állatgondozók idegen csimpánzokat eresztettek össze egy állatkertben, és pár percen belül mindegyik halott volt. Az emberiség történelmének, akár az "egyedfejlődést" tehát egyetlen ember életet nézzük is, vagy az egészet cakkpakk, mégiscsak az önuralom irányába kellene mozdulnia. Minden nap ezt kellene gyakorolni és valami módon egyre több önfegyelemmel rendelkezni. Meg lehet nézni Európa történelmét, hogy régebben bizony "hevesebb volt a vér", nagyobb volt az erőszak, de ezt valami csillapítja, ha nagyon lassan és nehezen is. Semmiféle olyan józan emberi bölcsesség nincs a föld kerekén, ami az indulatok szabad kiélését tanítaná - Freudot, éppen ezért, sürgősen el kellett felejteni, mert feneketlen hülyeségeket beszélt. Előbb-utóbb rá kell jönni, hogy semmi mást nem uralhatunk, csak saját magunkat: Péld 16,32 Jobb a hosszútűrő az erősnél,. és a ki uralkodik a maga indulatján, annál, a ki várost vesz meg. Már csak ebből az egyetlen kis dologból is le lehet szűrni, hogy az a politikai rendszer, az a politikai kultúra, ami táplálja az indulatok szabad kiélését, ami hergeli az erőszakot, az fullosan rossz, sötét, ördögi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!