Ciklusfélidőnél sincs közös ellenzéki nevező

2020. június 08. 12:17

A kockázati tényezők: a közös program hiánya, a pártok ideológiai különbségei, a múltbeli személyes sérelmek emléke.

2020. június 08. 12:17
Nagy Ervin
Nagy Ervin
XXI. Század Intézet

„Habár még mindig a koronavírus elleni védekezésről szóló vita határozza meg a közbeszédet, az ellenzéki pártok körében ismét felmerült a jövőbeni összefogás formájának kérdése. Az érveket, ellenérveket nyilvánosan leginkább a szavazatmaximalizálás, illetve a kormány leváltásának »receptje« szerint fogalmazzák meg, de világosan kirajzolódik a különböző érdekcsoportok közötti versengés is, ami a pandémia elmúltával várhatóan tovább élesedik majd. Miközben minden ellenzéki csoport igyekszik az ideológiai különbségeket elhallgatni, illetve a társulással együtt járó morális és politikai kérdéseket bagatellizálni, addig egy – ma még láthatatlan – közös program mentén való együttműködést ígérnek. Az összefogásra kész ellenzéki pártok (MSZP, Párbeszéd, Demokratikus Koalíció, LMP, Momentum és a Jobbik) abban egyetértenek, hogy minden körzetben egy közös jelöltet kell majd állítaniuk, azonban komoly konfliktus alakult ki a jelöltek kiválasztásának módjáról, de ma már nézetkülönbség van abban is, hogy egy vagy két listával induljanak el 2022-ben.

A XXI. Század Intézet elemzésében bemutatjuk, hogy a parlamenti ciklus félidejéhez érkezve milyen érdekek mentén érvelnek az egyes ellenzéki pártok, illetve megvizsgáljuk a különböző alternatívák lehetséges következményeit.
Törésvonalak a közös jelöltek kiválasztásában

A Mi Hazánk Mozgalom, illetve a Kétfarkú Kutya Párt kivételével minden jelenleg mérhető, működő és aktív ellenzéki párt (Demokratikus Koalíció, MSZP, Jobbik, LMP, Momentum, Párbeszéd – amely ugyan nem mérhető, de Karácsony Gergely személyében a legszélesebb körben elfogadott és hatalommal bíró ellenzéki politikust tudják felmutatni) egyetért abban, hogy a következő választásokon a leghatékonyabb taktika az egyéni képviselők esetében az, ha minden körzetben egy közös jelöltjük lesz. Az egész országra kiterjesztett teljeskörű együttműködés, amelyet a 2019 őszi önkormányzati választásokon elért részsikerekre alapoznak, a választási matematika szerint ugyan logikus módja a szavazatmaximalizálásnak, azonban több, ma még ismeretlen negatív követkeménnyel járhat.

A kockázati tényezők a következőkből erednek: a közös program hiánya, a leendő kooperációban résztvevő pártok ideológiai különbségei, a múltbeli személyes sérelmek emléke, az egymással szembeni bizalmatlanság, a vezető politikusok megítélésnek eltérő minősége a potenciális szavazótáborban és az ezekből eredő morális és hitelességi kérdések. E szempontok mind-mind a szavazótáborok átszavazási hajlandóságát csökkentik, így a szavazatmaximalizálás, mint a legfontosabb cél elérése veszélybe kerül.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
terra
2020. június 08. 20:19
Nagy Ervin nagyon okosan és lényegre törően fogalmazza meg az ellenzék dilemmáját (érdemes az egész cikket elolvasni!) Ez már régen nem arról szól, hogy melyik ellenzéki párt milyen ideológiával, programmal, kommunikációval áll elő és azzal hány választót nyer meg, illetve hogy van-e közös ideológiai platform a pártok között vagy nincs. Minden ellenzéki párt kiüresedett, csak a 1) hatalom, 2) pénz és 3) pozíció maradt. Ugyanez a kiüresedés jellemzi az ellenzéki választókat is, a józan érveknek és a gondolkodásnak már semmi szerepe nincs, csak a "bukjon Orbán" maradt. Az ellenzék súyos dilemmája ezért abban van, hogy 1) ragaszkodjanak az önálló pártlistához (és önálló pozícióhoz), ami szinte biztos kormánypárti győzelemhez vezet vagy 2) indítsanak közös listát (ez esetben 15 % a bejutási határ) vagy 3) közösen hozzanak létre egy választási pártot, ami a választási matematika szerint a legjobb esélyt adná, azonban ez esetben közös frakcióban kellene lennie az összes ellenzéki pártnak és a kis pártok és politikusaik törvényszerűen elindulnának a jelentéktelenedés útján és Gyurcsány (vagy Dobrev) lenyelné az egész moslékkoalíciót.
Akitlosz
2020. június 08. 16:41
"Ciklusfélidőnél sincs közös ellenzéki nevező Nagy Ervin XXI. Század Intézet" Akkor ettől vigyorog annyira. Legszebb öröm a káröröm.
zsoltkom2
2020. június 08. 15:44
A kockázati tényezők a következőkből erednek: "A Fidelitas szegedi vezetője szerint a Mi Hazánk Ifjainak az alapvető politikai nézetei megegyeznek a Fidelitas nézeteivel" https://bit.ly/2Yh2O01 Ugye hát az agresszív-náci eredendő jobbikosok ott landoltak közöttük. A Fidelitas meg nem esett messze a Fidesz fájától. Mit tagadják ők, hogy nekik szép időket jelent a Jobbik?! Tehát kockázati tényező, hogy a Fidelitas nem tud egy brigádot összehozni, akik nem égetik az amúgy is kozmás Orbánt. Mennyi milliárd forintot fog ez még jelenteni közpénzből, hogy maszatolják ezt a kakit... hogy nem is, pedig igen. Amúgy a Fidesz garasoskodása is ide tartozik, mint kockázat, ahogy az ígért egyszeri 500 ezerről is lehúztak embereket, társadalmi csoportot. Meg a közfoglalkoztatottak ellehetetlenítése is... és az önkormányzatok szívatása is.
civis72
2020. június 08. 15:36
a moslék koalíció október óta bizonyította mennyire inkompetens korrupt söpredék ...én nem aggódom , hogy ezek a nyomoroncok többségbe kerülnek a parlamentben
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!