Trade-off

2020. május 04. 08:43

A globális kapitalizmus rendszere fennállásának legveszélyesebb kutyaszorítójába került.

2020. május 04. 08:43
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„Átváltási arány, talán így lehetne lefordítani a címben szereplő közismert angol kifejezést, s mostanában egy minden eddiginél különösebb értelmezésben használják a globális beszédtérben megszólalók. Ha minden szépítgetés és csomagolás nélkül próbáljuk megfogalmazni ennek a lényegét, akkor azt kellene átváltási arányban kifejezni, hogy pénzben mérve mennyit is ér egy ember élete. Első hallásra ez egy felháborítóan erkölcstelen kérdés, hisz teljesen kézenfekvő a válasz: az emberi élet nem fejezhető ki pénzben, vagyis végtelen mennyiségű pénzt is képesek vagyunk (vagyis inkább csak lennénk) megadni azért, hogy egy ember életét megmentsük. Pláne, ha az az élet a sajátunk vagy közeli hozzátartozónké.

De, merül fel a sajnos jogos kérdés, van-e (lehet-e egyáltalán) végtelen mennyiségű pénz? A kérdés persze költői, hisz pontosan tudjuk a választ. És ha a teljesen jogos erkölcsi felháborodás első hullámán túl vagyunk, akkor egy kicsit elcsitulva mégiscsak el kell kezdeni számolni. Merthogy sajnos az emberi világ minden anyagi-fizikai erőforrása véges, így a mostani világhelyzetben, akár tudomásul vesszük ezt, akár nem, a rohamos gyorsasággal szűkülő anyagi erőforrásokat úgy kellene elosztani, hogy – hogy is? Hát igen, ez itt a kérdés, hogy miképpen is kellene tehát ezeket az elosztási döntéseket meghozni.

Az elsőt spontán módon a világ valamennyi országának kormánya meghozta már, ez az élet anyagi újrateremtése nagy részének a leállítása volt, annak érdekében, hogy a járvány terjedése legalább annyira lelassítható legyen, hogy csak az elviselhetőség határáig terhelje meg az egészségügyi rendszert, amelynek kapacitásai ismét csak végesek. Mert ha az egészségügyi rendszer a kezelhetetlen csúcsterheléstől összeomlik, ezzel minden odavész.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bagira
2020. május 05. 02:24
Eddig azt hittük hogy csak a kommunizmus kisöccse a nácizmus . Kiderült hogy még egy testvér van , kommunizmus nácizmus kapitalizmus édestestvérek , időnkét egymásba rúgnak ismét szövetségesek lesznek közben sok millió ártatlan embert legyilkolnak.
bagira
2020. május 05. 02:01
A kapitalizmus a kommunizmus tömegpusztító kizsákmányoló ígérő nem adó elven működik ,csak más módszerekkel. Embernek nincs értéke, hiába zengik a humánus emberi jogokat , világ hatalom vezérei nem tartják be. Szenvedélyeket kiélhetik büntetlenül .
Pelso j.
2020. május 04. 15:56
László, önnek új barátai vannak, szóltak már? ezek: Citigroup, az ING Bank és a J.P. Morgan. s ezzel kapcsolatban: https://akk.hu/uploads/W7RxKmwX.pdf Érdekes lesz ezzel kapcsolatos fejtegetése.
KannibálTatárÚr
2020. május 04. 10:51
..."nagyban termelni olcsóbb, és aki beáll a nagyban termelőkhöz, az anyagilag jobban jár." Ma már nem a termelés a drága, hanem a termelésen kívüli élősködők. Legyünk szerények: a termelésben a populáció 25 %-a dolgozik (a mezőgazdaságban 3!!!). A többi 75 %-ot ezek tarják el. Olcsóbban akkor lehetne termelni, ha ez a 75 % lecsökkenne 5-10 %-ra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!