„A Nyugat diadalútja 1492-vel vette kezdetét. Megkezdődött a gyarmatosítás, és a nyugat-európai országok felemelkedése. Ez az emelkedés nem volt egyenes vonalú, de 1914 kora nyarára el lehetett mondani, hogy az öt nagy nyugati ország (Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és az Osztrák-Magyar Monarchia) uralja a világ jelentős részét. Az első, a második világháború, majd pedig a hidegháború teljesen átrajzolta a világot.
Aki 1994 kora nyarán ránézett a világtérképre merőben mást láthatott, mint nyolcvan évvel korábban. Bár az 1990-es évek elején mindenki arról beszélt, hogy a Nyugat végleg győzedelmeskedett, és nincsen semmilyen alternatívája annak a berendezkedésnek, ami azokban az években átjárta az élet minden területét. 2001, 2008, 2011, 2015, 2016. Ez az öt évszám tökéletesen leképezi azokat a mérföldköveket, amikor a nyugati életforma súlyos csapásokat kapott. Európa és az Egyesült Államok lépésről-lépésre szorult ki a Föld különböző színtereiről. Ezzel párhuzamosa pedig a nem-nyugati világ lépésről-lépésre haladt erőre, és szorította ki az európai és amerikai erőket.
Így jutottunk el a mostani helyzetbe. Bár még nem áll rendelkezésünkre elé adat, és információ, de az kezd kikristályosodni, hogy a nem-nyugati világ mintha sikeresebben kezelte volna a vírus okozta kihívásokat. Lehet korai még erről beszélni, de látva Ázsia dinamizmusát, Kína újraindulását, az a képzet alakul ki, hogy még nagyobb előnyre tehetnek szert Európával és Amerikával szemben.
Ezzel párhuzamosan Európa nemcsak a saját problémáival van elfoglalva, hanem Damoklész kardjaként lebeg az öreg kontinens felett a környező régiók egyre nagyobb instabilitása. Jelenleg nem lehet kizárni, hogy miközben az európai országok mindent elkövetnek a kialakult válság kezelésére, aközben a széteső államokból soha nem látott tömegek indulhatnak Európába. Nem szabad arról sem elfelejtkezni, hogy az európai országokban is nagyon súlyos problémák kerültek most szőnyeg alá, de az a vita, ami az EU északi és déli államai között az elmúlt hetekben kialakult, azt mutatja, hogy távol van a kontinens a vágyott egységtől.”