Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
A Momentum kiáll a Magyarországon érettségiző külhoni diákokért!
„A Momentum kiáll a Magyarországon érettségiző külhoni diákokért!
A napokban tudomásunkra jutott, hogy a Magyarországon érettségiző külhoni magyar diákok téves információt kaptak az érettségiket megelőzően: az érettségiről hazafelé, a román-magyar határon szembesültek azzal, hogy – a korábbi, az Oktatási Hivatal oldalán közzétett információkkal ellentétben – ha hazatérnek otthonukba, a román hatóságok azonnal 14 napos karanténba kényszerítik őket, így érettségi nélkül zárhatják az évet.
Ennek következtében ezek a diákok kiszolgáltatottan, az érettségi időpontok között Magyarország jogi határain belül ragadva, nem egy esetben váltóruha nélkül kénytelenek az érettségi időszakot végigcsinálni. Ezek a diákok elveszítik a lehetőségét nem csak annak, hogy az egyes érettségi időpontok között az otthonukban pihenhessenek, de a további tárgyakra való felkészüléshez szükséges tananyagaik nélkül, a szülői támogatás kényszerű mellőzésével kénytelenek életük egyik legnagyobb és legmeghatározóbb kihívásán teljesíteni.
További következmény, hogy a hétfőn esetleg gyermekeiket Magyarországra hozó szülők könnyen 14 napos karanténba kerülhettek otthonukban, ennek minden anyagi és munkajogi következményével együtt.
A Fidesz sokszor hangoztatja, hogy törődnek határon túli honfitársaink jólétével, érdekeivel. Elvárjuk tehát, hogy a magyar állam mindent megtegyen azért, hogy – ha már a magyar kormány képtelen volt előre a lehetőségekhez képest méltányos és egyenlő körülményeket biztosítani nekik – a Magyarországon érettségiző külhoni magyar társaink legalább utólag kompenzálva legyenek.
Valamint elvárjuk, hogy a kormány minden lépést megtegyen a hasonló esetek elkerülésének érdekében, mert nem engedhetjük, hogy a határon túli magyar diákok ismét ilyen lehetetlen és méltatlan helyzetbe kerüljenek.
Az alábbi kérdésekre várjuk miniszter úr válaszát, de leginkább mielőbbi intézkedését:
1. Volt-e írásos megállapodás a romániai fél és a magyar szervek között ebben a kérdésben?
2. Amennyiben volt írásos megállapodás, és azt a román hatóságok felrúgták, történt-e az ügyben diplomáciai lépés? Ha nem volt írásos megállapodás, akkor mi alapján történt a kezdeti, téves információk megosztása hivatalosnak tűnő magyar felületeken, például az Oktatási Hivatal honlapján?
3. Milyen segítséget nyújt a magyar állam ezeknek a diákoknak ebben a nehéz időben? Például mentesülni fognak-e ezek a vizsgázók a javítóvizsga tárgyankénti 24-40 ezer forintos díjától, ha javítani akarnak?
4. Tervez a Külügyminisztérium rendkívüli egyeztetéseket kezdeményezni a román féllel az ügy feloldása, a magyar diákok érdekeinek képviselete végett?
5. Indul-e belső vizsgálat a Külügyminisztériumban, illetve az Oktatási Hivatalnál, hogy kinek, kiknek a hibájából jött létre ez a káosz, és milyen intézkedéseket kell megtenni annak érdekében, hogy ez a jövőben ne következhessen be?”