Lenni vagy nem lenni?

2020. április 11. 07:50

Nagyon ritkán, egészen pontosan sohasem történik meg az, hogy szembenézünk azzal, vajon mi volt e sorscsapás mélyebb oka.

2020. április 11. 07:50
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„Bár ezt ma akár szó szerint is érthetnénk, hisz az emberiség valami olyan kihívással kénytelen szembenézni, ahol a lét vagy a nemlét a kérdés, most e Hamlet szájába adott shakespeare-i létdilemma egy másik elemét vesszük szemügyre. A híres monológnak azt a sorát, amely így hangzik »inkább tűrni a jelen gonoszt, mint ismeretlenek felé sietni«.

Minden egyes személy és minden emberi közösség úgy van vele, hogy ha valami nagy csapás éri, azonnal igyekszik mindent megtenni, hogy minél hamarabb véget érjenek a megpróbáltatások, hogy visszaálljon a régi rend. Nagyon ritkán, egészen pontosan sohasem történik meg az, hogy szembenézünk azzal, vajon mi volt e sorscsapás mélyebb oka. Pedig viszonylag könnyű volna belátni, hogy ha nem értjük igazán a dráma okait, akkor nem tudunk belőle tanulni, és ha nem tanulunk, akkor bármikor megismétlődhet velünk minden szörnyűség.

Teljesen érthető, persze, hogy amikor nagy baj van, és közvetlen veszélyben vagyunk, akkor azonnal cselekedni kell, elhárítani a legnagyobb fenyegetést, és se idő se tér nincsen az »okoskodásra«. Éppen ezért szokás a lehető legteljesebb egyetértésben »pozitíve« idézni Madách híres sorát, miszerint »A tett halála az okoskodás«. (Tegyük azért hozzá, hogy ezt Lucifer mondja Az ember tragédiájában, és éppen akkor, amikor az eredendő bűn elkövetésére unszolja az első emberpárt.) Egyelőre nem látjuk még, hogy most is így lesz-e. Hogy most is csak arra törekszik-e az emberiség, hogy valami könnyű, gyors és olcsó megoldást találjon erre a válságra is, amit a járvány, illetve a járvány nyomán kialakuló soha nem látott mélységű társadalmi, gazdasági és mindebből adódóan nyilván politikai válság jelent.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tölgy
2020. április 11. 15:49
"... a gazdaság soha nem látott szintű visszazuhanása, az ennek nyomán kialakuló munkanélküliség eddig elképzelhetetlen szintje..." Azt azé' nem árt ha az eszünkbe véssük, hogy a fent idézett kétségtelen tényt mesterségesen állították elő. Miért? Kinek az érdekében történt? Erre a kérdésre - ha sikerülne - kellene választ találni. Járványok voltak, lesznek, ám ez a járvány valahogy más reakciókat váltott ki, mint az előzőek. Miért követeltek olyan reakciót a kormányoktól, aminek a hatására bekövetkezik egy társadalmi, gazdasági világválság? Néhány (a teljesség igénye nélkül) - véleményem szerint - elgondolkodtató tény globális világunkról: - A tőke koncentrációja jelentősen megnőtt. - A tőzsdék túlárazottsága veszélyes mértékre emelkedett. - A kormányok hitelfelvételi kedve - a felelős gazdaságpolitikáknak hála - csökkent. - A szabad, befektetési helyeket kereső, spekulatív pénzállomány jelentősen gyarapodott. - Kína világgazdasági jelentősége megkerülhetetlenné vált. - A válság hatására a mentőcsomagok mértéke országonként változó, de néhány helyen eléri a GDP 30%-át is.
Tiszafa
2020. április 11. 12:59
El kell olvasni a teljes cikket, amely ezzel végződik: "...Egyre több jel utal arra, hogy nincs és nem is lehet visszatérés ebbe az létfelszámoló szerveződési módba, két ok miatt sem. Az egyik, ami már most látszik, hogy a gazdaság soha nem látott szintű visszazuhanása, az ennek nyomán kialakuló munkanélküliség eddig elképzelhetetlen szintje és a komplex globális rendszer teljes szétzilálódása ezt eleve kizárja. A másik, és ez a fontosabb, hogy annyira világossá válik e rendszer önpusztító volta, és olyan mértékben veszíti el hatalmi támogatottságát, hogy ha akarnánk se lenne hová visszatérni. Nincs más választás. mint ismeretlenek felé sietni. Szerencsés utat, emberiség...." Most az egyszer nem értek Bogár Lászlóval egyet. Egyik állítása sem fog bekövetkezni. Kezdem a végén. A globalizmust fenntartó 300 család, akiknek a földi javak több mint fele van a birtokukban abban érdekeltek, hogy a globalizmus tovább működjön. Kisebb-nagyobb kiigazítással, de működtetni fogják, mert ez a létérdekük. Tehát téves állítás az, hogy a rendszer elveszíti hatalmi támogatottságát. A másik, amiben nem értek egyet, hogy nincs visszatérés. De van. Majd csinálnak egy olyan globális szintet, ahová lesz visszatérés. Az ismeretlen felé meg akkor tud majd sietni az emberiség, ha a lélekszáma drasztikusan lecsökken és ha az összes technika megszűnik működni valamilyen oknál fogva, tehát visszazuhan a kőkorszakba. Na akkor lesz rá alkalma új utakat keresni. Addig nem.
marko11
2020. április 11. 11:57
Az ilyen, alapvető létkérdéseket elemző írás nem vált ki nagy vitát. Persze, ha pl. lenne benne egy kis karigeri, de legalábbis ingyenes parkolás, mindjárt indulna a "bölcs" észrevételek tömege. Egyébként persze nem tudjuk, hogy mit hoz a jövő. Az emberiség eddigi történetét nézve azért túl sok jóra nem számítok. Ez a Bogár László írás viszont jó.
szandi-mandi
2020. április 11. 10:40
Mi lesz a nagy depresszió után Európában? Kínai típusú vezetés, csak sok kicsi szorgos kínai helyett sok lusta alapjövedelmes mellett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!