Trianon után 100 évvel: hogy áll Románia? És Magyarország?

2020. március 05. 16:59

Avagy: ki az igazán jó Orbán? És ki a rossz?

2020. március 05. 16:59
Petrișor Peiu
Főtér, Ziare

„2018 májusa környékén azt mondták nekem, hogy az Európai Bizottság folyosóin, Brüsszelben Leonard Orban elnöki tanácsadót »the good Orban«– nak nevezik, hogy megkülönböztessék a »bad Orban«–tól, azaz Orbán Viktortól, a budapesti kormányfőtől.

Eltelt másfél év és az Európai Néppárt múlt év végi, zágrábi kongresszusán tartózkodó Ludovic Orban kormányfő szájából is megtudhattuk, hogy a néppárti kollégái a »jó Orban«-nak (the good one) nevezzik őt, hogy megkülönböztessék a gonosz Orbántól (the bad one), a magyar kormányfőtől . Sőt, egyes román újságíróknak köszönhetően ez a különbségtétel a nemzetközi sajtóba is bekerült. Világos, mondtam magamban, két testvérrel a bukaresti hatalmi központban, akiket az európai elitek »jó Orbánok«-nak tartanak és Orbán Viktor mellett, akit ugyanazok az elitek lenézően »gonosz Orbán«-nak neveznek, Románia pontosan a román –magyar kapcsolatok bonyolult történelmének legfontosabb évében „fogja megelőzni” Magyarországot.

Hiszen 2020 számunkra a trianoni szerződés (az 1920. június 4-i békeszerződés, mellyel az egész világ elismerte Erdély és a Bánság Egyesülését Romániával) centenáriumának ünnepét hozza el nekünk, magyar szomszédainknak pedig az ugyanazon szerződés óta eltelt 100 évről való megemlékezés szomorúságát. Nyilvánvaló, hogy ebben az évben nem kerülhetők el a két állam összehasonlításai, egymáshoz viszonyításai, a mindkét fél által e száz év alatt elért győzelmek és kudarcok felsorolásai. A Trianon óta eltelt első száz év mérlegének elkészítésének kísértése valós és egész évben megnyilvánul.

Így aztán felszerelkeztem pattogatott kukoricával, Coca-Colával és nekiálltam kiélvezni azokat a híreket, melyek bemutatják Románia nemzetközi szupremáciáját a magyarországi elszigetelt diktatórikus rezsimmel szemben. Azt hittem, hogy a leglátványosabb különbségtételt fő szövetségesünk, az Egyesült Államok hozzáállásában fogom felfedezni. Nos, azt tudniuk kell, hogy a magyarok mindent elkövettek az amerikaiak feldühítéséért, mi viszont ellenkezőleg, minden tőlünk telhetőt megtettünk azért, hogy a stratégiai partnerek kedvére tegyünk. Szóval, válasszunk ki néhány kritériumot az amerikaiakhoz való közeledésre, illetve a tőlük történő eltávolodásra és hasonlítsuk össze a bukaresti diplomáciát a budapestivel.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vakfolt
2020. március 06. 13:34
"2019-ben a leggazdagabb román (1,4 milliárd dollárral) Daniel Dines, Boss of the Bots volt, aki jelenleg több mint 20 százalékos részesedéssel rendelkezik az UiPath-ban, az RPA robot process automation technológiában világvezető, 7 milliárd dollárra értékelt cégben." Na, akkor már meg is van, hogy miért olyan szar a RPA. Node.JS rulez!
dr.ótos
2020. március 06. 12:30
Drága az iskolád,az-amiből fullban hiányozhattál,nem én. Ez meg a valóság: http://csepel.info/wp-content/uploads/Horthy-Mikl%C3%B3s-kript%C3%A1ja-zsid%C3%B3-koszor%C3%BAval.jpg KIRÁLYSÁGOT!
Senye Péter
2020. március 06. 09:50
Románia az osztrák magyar monarchia összeomlásának nagy nyertese volt. Kis áldozattal túlnyerték magukat. Nem tarthatják meg örökké, amit szereztek.
Íjász
2020. március 05. 21:16
Magyarország: 100 év alatt keresztbe feküdt, ellenállt minden főbb nagyhatalmi hegemónia törekvésnek, mely a területét érintette. Ezért mindahányszor támadták, pusztították, gyalázták. Ezek ellenére ma szervezett, dinamikusan fejlődő ország. Románia: 100 év alatt megfelelt minden nagyhatalmi igénynek, hegemónia törekvésnek. Akkor is, amikor ez szinte lehetetlennek látszott. Feltétel nélkül kiszolgált minden uralkodó idegen hatalmat. Ezért minden háborúból győztesen került ki. Ezek ellenére ma is egy szervezetlen, koszlott balkáni ország, kilátástalan jövőképpel, ahonnan nyugatra menekül a legfőbb államalkotó nemzet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!