Gyurcsány az európai nemzetek jogfosztása mellett

2020. február 11. 09:13

Ázik a volt miniszterelnök kötele az Európai Egyesült Államokkal való bolondítással, mert még az európai elit számára is hosszú út az odáig.

2020. február 11. 09:13
Horváth K. József
Origo.hu/888

„Valahogy így lehetnek az Európai Egyesült Államok gondolatával is. Valószínűsítem, hogy a vasárnapi évértékelő másik lényeges eleme lehet ennek hagymázas utóipának az mantrázása. Már csak azért is, mert ez – igaz, ami igaz – a tavaly májusi EP-választáson nagyon bejött a DK-nak. Hiszen az erősebb Európa, az európai minimálbér és minimálnyugdíj harsány emlegetése négy képviselői helyet hozott nekik az Európai Parlamentben míg a nagy rivális MSZP-nek csak egyet. Ez persze nem jelenti azt, hogy a magyarok döntő többsége egy mákszemnyivel is jobban adna Gyurcsány szavára, legfeljebb annyit, hogy a baloldali szavazók mixéből többen voksoltak rájuk.

Ettől persze még véletlenül sem állítható, hogy az Európai Egyesült Államok víziójából bármi is a realitás közelében lenne. Dobrev Klára notórius európai minimálbérezésének esélyeiről pedig már saját frakciótagja, a foglalkoztatási biztos is elmondta, hogy nincs szándékukban európai minimálbért megállapítani. Az, hogy erről Dobrev Klára tudomást sem véve tovább szédíti a vele szimpatizálókat nem jelent mást, mint a választók mélységes lenézését.

Az Európai Egyesült Államokkal való bolondítás terén azonban magának Gyurcsány Ferencnek is ázik a kötele. Mert igaz, hogy az európai elit még az európai választási rendszer átalakításától sem riadna vissza, hogy a végeredmény biztos legyen a föderatív Európát igenlők számára, csakhogy odáig még nagyon hosszú út vezetne.

Ha ugyanis nem a vágyakat, hanem a tényeket nézzük, akkor egészen más a helyzet. Milton Friedman a néhai Nobel-díjas közgazdász ezt úgy fogalmazta meg, hogy egy dolog a politikusok fantáziája, és más dolog az, amit akár gazdasági, akár társadalmi oldalról meg lehet valósítani. A baloldali (szociáldemokrata) Friedrich Ebert Alapítvány közvélemény-kutatása például nem most, a migrációs krízis eszkalálódása idején, hanem már 2013-ban kimutatta, hogy a nemzeti identitás elsődlegessége megkérdőjelezhetetlen. A másik ok pedig a gazdasági. Az Európai Egyesült Államok közös költségvetése a tagállami GDP-k 15-20 százaléka lehet, míg jelenleg az egy százalékot sem szívesen adják oda a nettó befizetők. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság volt elnöke pontosan fogalmazott: az európai birodalom az európai népek, nemzetek jogfosztása lenne.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ElBundi
2020. február 11. 10:07
Huhh, két név amelyekre megrezzentem. Milton Friedman és José Barroso... Ezeket összehozni a nemzetállamok védelmében igen bbátor dolog. Nem éppen az amerikai snábeldíjas volt az, aki Dél-Amerika gazdaságát nemzeti határokat átgázolva lenullázta? A portugál Barosso Brüsszelbe menekült a nép haragjától tartva, miután padlóra küldte hazájának gazdaságát és szociális hálózatát, hogy majd onnan folytassa a neoliberalizmus lakájaként a teljes kiárúsítást?!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!