A harmadik állításom:
Harminc éve nem egyszerűen a kommunistákat, az elnyomó kommunista rendszereket, a kommunista birodalmat kellett legyőznünk, de a nyugati világban zsinórmértékké vált kishitűséget és megalkuvást, és az abból fakadó szabadságfeladást. A közép-európai rab nemzetek számára annyira fájdalmas és annyira kiábrándító nagy- és középhatalmi reálpolitikát. Európa és a világ szabad és demokratikus országainak azt az évtizedes gondolkodásmódját, amelyik megváltoztathatatlan, ezért elfogadható és elfogadandó, politikai, gazdasági és katonai együttműködésre alkalmas tényezőknek tekintette a kommunista diktatúrákat, a kommunista világrendet.
Európának a szabadságban történő újraegyesítése nem a kontinens nyugati országainak, hanem a mi győztes bársonyos forradalmainknak, a világot és Európát két részre osztó kommunista világrend legyőzésének köszönhető. Az európai egység valódi szülőhazája tehát Közép-Európa.
Mindezért tisztelet és köszönet jár a közép-európai nemzeteknek, honfitársainknak, a közép-európai embereknek!
A negyedik, egyben utolsó állításommal közelebb kerülünk napjainkhoz:
30 évvel a szabadságunk kivívása, és tizenöt évvel az Európai Uniós csatlakozásaink után elérkezett az idő, hogy őszintén és bátran, szerényen, de határozottan kimondjuk: Európa vagy közép-európai lesz, vagy sikertelen lesz.
A szabad és egységes Európának ma számos gyengesége van, talán több is, mint erőssége. Több a problémája, mint a megoldása.
Mondjuk ki: Európában leginkább mi, közép-európaiak bizonyultunk képesnek arra, hogy az öreg kontinens gazdasági bajait orvosoljuk.
Mondjuk ki: úgy alakult mára, hogy Európában leginkább mi, közép-európaiak értjük, hogy mit is jelent igazán Európa, mi is az európaiság.
Mert mi értjük és megértjük, tiszteljük és elismerjük, hogy mit jelent Európában nyugatinak, vagy keletinek, északinak, vagy délinek lenni.
Mert mi értjük és megértjük, elismerjük és elfogadjuk, hogy mit jelent a hit, a család, a nemzeti elkötelezettség, a hagyományos értékek tisztelete.