Az összefogás a kudarcot tartósítja

2019. szeptember 03. 10:53

A politika, minden más híresztelés ellenére, elsősorban az értékek versenye.

2019. szeptember 03. 10:53
Bencsik Gábor
Bencsik Gábor
Magyar Nemzet

„Egy Ellenzék nevű összefogáspárt megszervezésének akkor sincs semmi esélye, ha az egyes ellenzéki pártok most ősszel az önkormányzatokban pozíciókat szereznek. Ez egysze­rűen lehetetlen, mert nincs olyan eszmei mag, ami köré szerveződhetnének.

Ha mégis megkísérlik (talán megkísérlik), néhány hónapon belül a rengeteg egyéni ambíció kielégíthetetlenségén orra bukik az egész. Hiszen ahol sok pártból egyet csinálnak, ott rengeteg korábban megszerzett pozíció semmibe vész. Rá­adásul a helyek újraosztásához – éppen az önkormányzati választásokon való összefogás ­miatt – ­hiányzik az a támogatottsági erősorrend, amelynek alapján kellően sok ember torkán le lehetne nyomni a békát, hogy ő hátrább kerül a közös párt ranglétráján, mint ahol a saját pártjában addig szerepelt.

Ellenzék vagy Összefogás nevű párt nem lesz. Akkor pedig nem marad más, mint hogy 2020-ban ismét külön-külön induljanak, a jelszavak szintjén együtt a kormánypártok ellen, valójában viszont továbbra is egymásban látva a legfőbb ellenfelet, egymástól próbálva minél több szavazót elrabolni.

Számos balliberális, kormánykritikus értelmiségi úgy értékeli az idén lábra kapott ellenzéki összefogást, hogy végre-valahára, kilenc év után megtanulták a leckét, és rájöttek, hogyan kell nyerni. Holott ez tévedés, az összefogás a kudarcot tartósítja még azzal is, hogy a helyi eredmények révén a sikeresség illúzió­ját is megcsillogtatja.

Ismételjük: a politika, minden más híresztelés ellenére, elsősorban az értékek versenye, a stratégia és a taktika csak ezen értékek érvényre juttatásának támogatására szolgál.

Amíg az ellenzéknek, valamely ellenzéki erőnek nem lesznek koherens, kiérlelt, hiteles, meggyőző, a többség által elfogadott értékrenden ala­puló értelmes válaszai a világ, ezen belül a magyarok nagy kérdéseire, addig mindig veszít. A magyar választók nagyobb fele pedig ezt egyáltalán nem bánja.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
krotak
2019. szeptember 03. 13:37
Régebbi választásoknál azért mérgelődtem, mert ún. "fölösleges" szavazatommal olyan listás embereket hoztam helyzetbe, akiknek a pártjára sohasem szavaztam volna. Az összefogás azoknak tetszik, akik leragadtak azon a szinten: egy a fontos; a tolvaj cigány takarodjon, aztán valami majd lesz.
dakotasámán
2019. szeptember 03. 13:08
"Egy Ellenzék nevű összefogáspárt megszervezésének akkor sincs semmi esélye, ha az egyes ellenzéki pártok most ősszel az önkormányzatokban pozíciókat szereznek. Ez egysze­rűen lehetetlen, mert nincs olyan eszmei mag, ami köré szerveződhetnének." gabesz, csak az a gond még sehol senki, főleg zorbán nem fejtette ki, mi lenne az az eszmei mag, amire oly szívesen hivatkozol, hivatkoznak a nerista nyaloncok. per pillanat eddig egyetlen olyan eszmei mag látszik, a korrupcióval kombinált lopás, ami köré szerveződött a fidesz. de a tévedés jogát fenntartva, várom az eszmei mag részletes kifejtését bárkitől, aki már a tudás birtokában van.
Onurisz
2019. szeptember 03. 12:08
A politika az értékek és a személyek versenye. Hogy elsősorban melyiké, az változó. Az MDF felbomlása után a magyar politikai 'jobboldal' is volt olyan helyzetben, amikor az értékrendi széttartás és széthúzás kilátástalannak látszott. Ebből az állapotból Orbán Viktor személyes karizmája és politikai teljesítménye húzta ki és tette egységessé a 'jobboldalt'. A kisebb vezérek beálltak mögé, s a később kiemelkedő potenciális vezéregyéniségek is belátták, hogy nincs esélyük átvenni a helyét, s akkor járnak legjobban, ha beilleszkednek, illetve várnak a sorukra. Hasonlónak érzem a 'baloldal' jelenlegi helyzetét is, de csak hasonlónak. Ha előállna egy karizmatikus politikai személyiség, össze tudná fogni a külön-külön sikertelenségre kárhoztatott kisebb vezéreket, s egységessé tudná alakítani az értékrendet is. Lehet, hogy kezdetben csak a frakciók szövetségével tudna pártot szervezni, de sikeres hatalomátvétel és kormányzás után ezek is feloldhatók lennének. A 'radikális jobboldal' természetesen kiesne ebből a 'baloldali' egységesítésből, de a Jobbikot egyébként is az MSZP szétesése emelte 20% körüli párttá, ennek a politikai értékrendnek a hosszútávú társadalmi bázisa valahol a MIÉP egykori szintjén mozog. Az "Egy Ellenzék nevű összefogáspárt megszervezésének" akadálya szerintem nem az értékrendek széttartása, hanem a megfelelő karizmatikus vezető személyiség hiánya, vagy talán még ezt megelőzően is Gyurcsány Ferenc személyisége. Ennyi kudarc és vereség után ugyanis talán még a szürkébb vezérecskét is belátnák, hogy meg kellene szervezniük egy frakciószövetséget. Gyurcsány Ferenc azonban nem tud és nem hajlandó senki mellé és mögé beállni. Szóban is csak ideig-óráig. Ő vezetni és diktálni akar, karizmatikus vezetőnek érzi magát. Valójában azonban egy hatalmas ambícióval és belső energiával rendelkező ripacs. Egy utánzó. Hiányzik belőle a valódi politikai tehetség, kreatív vezetésre és kormányzásra, a teljesítményük alapján a társadalomban tekintéllyel rendelkező középrétegek meggyőzésére nem képes. Amíg a 'baloldali' politikai térből ez a ripacs nem szorítható peremre, addig politikai összefogásra semmi esélyük nincs. Most éppen az zajlik, hogy a ripacs taktikát váltott és a feleségét próbálja vezető szerepbe tolni. Kell hozzá valamennyi idő, hogy kiderüljön, a hölgy nem alkalmas erre a szerepre, nincs karizmája. Közben az ellenzék újabb éveket veszít, mert egy ripacs miatt a potenciális lehetőségeit sem képes kihasználni - és Godot-ra vár. Minden választásnál van egy kis izgalom, egy kis felhajtás, egy kis bizonytalanság, de Orbán Viktor egyelőre nyugodtan aludhat. Nyer-e Tarlós vagy sem? Ha nyer, folytatódik az ellenzék vesszőfutása, ha nem, Orbánnak ki kell találnia valamit, fel kell pezsdítenie a pártját. Van benne gyakorlata és lenne rá két éve.
Kanóc
2019. szeptember 03. 12:07
Mélységesen egyetértek. Ugyanakkor ez az elmélet nem igazolja a 2010 előtti ámokfutás(oka)t. Szóval nem feltétlenül elég értékrend mentén politizálni, stratégiát építeni, erő (média, pénz, kapcsolati tőke, stb.) és gyomor is kell annak érvényesítéséhez. Ezt tanulta meg (többek közt, de elsősorban) a Fidesz 2002-ben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!