Jakobinus algoritmus

2019. május 02. 07:57

Tizenöt évesen teljesen normális dolog radikálisnak lenni.

2019. május 02. 07:57
Veczán Zoltán
Magyar Hírlap

„Tizenöt évesen szerintem teljesen normális dolog radikálisnak lenni. Egyféle ideológiát vallani, vaknak lenni a világ minden más ügyére a sajátunkon kívül, sőt harsányan elutasítani másféle igazságok létjogosultságát is.

Később majd az évek és a tapasztalat csendesítik a harsány magabiztosságot, szelídítik az ítélkező hajlamot, és a problémák komplex megértésére ösztönöznek. Legalábbis jobb esetben. De tizenöt évesen a határok feszegetése, a mindent mindenkinél jobban tudás természetes, ahogy az is, ha az ember úgy hiszi, hogy a felnőttek által túlbonyolított világ minden problémáját egy huszárvágással meg tudná oldani. Egészen más a helyzet azonban, ha ez a tizenöt éves kamasz nem gyerek, hanem technológiai monopóliummal bíró gigavállalat. Amely kétmilliárd felhasználójával a világ legnépesebb országa lehetne; amelynek segítségével nemcsak bulit lehet szervezni, de forradalmat is, amellyel választásokat lehet nyerni és veszíteni, s úgy általában, amellyel a világ materiális értelemben szerencsésebbik felének a világképe, kis túlzással, gombnyomásra formálható.

Nyitottság, sokszínűség, tolerancia: fontos, hasznos értékek, amelyeket vall a Facebook, még akkor is, ha alapvetően a globalizáció alapeszményéről beszélünk, amely egy új – sorban a negyedik – ipari forradalom gazdasági előnyét szolgálja. A Facebookot és a Twittert egy időben divat volt a demokrácia letéteményeseként ünnepelni, legalábbis Nyugaton, naivan vagy álnaivan figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy az értékek imperializmusa mindig az érdekek szálláscsinálója. Ott volt például az »arab tavasznak«nevezett őrület, amelyről egyébként minden erőmmel igyekszem elhinni, hogy spontán forradalmak sorozata volt, és nem a nyugati titkosszolgálatok voltak ennyire felelőtlenek és ekkora pancserek egyszerre. Persze bő hat-hét éve még nem lehetett biztosra venni, ami ma már nyilvánvaló: hogy a félig vagy éppen semennyire sem demokratikus, de rendezetten és kiszámíthatóan működő rezsimek vezérei­nek helyébe nem az a három szem, brit egyetemeken végzett sportzakós politológus lép majd, aki az emlegetett nyugati alapértékeket példásan felmondta a CNN meg a BBC utazó riportereinek, hanem pont azok a sivatagi barbárok, akiknek a brutális törzsi erőszakrendszerétől – kisebbik rosszként – éppen a sokat kárhoztatott vezérek óvták hazájukat. Ezekben a daliás időkben ódákat zengtek a Facebookról a kutatók, fűzfaszociológusok és általában véve mindenki, aki úgy érezte, hogy a valódi demokratikus beteljesülés az egész világ számára csupán néhány lájkon múlik.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pesti051
2019. május 03. 08:14
Tizenötévesen jakobinus, harmincötévesen girondista, ötvenötévesen royalista.... Ez mondjuk egy normális eszmei fejlődés....
Akitlosz
2019. május 02. 16:18
Már ha azt jelentené a radikális, amit a szerző a jelentésének gondol. De téved. A radikalizmus az egy módszer a problémák kezelésére. Az a lényege, hogy a problémákat a gyökerüknél kell gyorsan és határozottan kezelni. Azaz a lassú tötymörgő reformolgatás ellentéte. Gyakorlatilag csaknem a forradalmi módszerek alkalmazása csak éppen forradalom nélkül. Azaz nincsen köze ahhoz, hogy ideológiailag kinek miben van vagy nincsen igaza. Akármilyen ideológiát is lehet radikálisan is csinálni és nem radikálisan is.
luzitanxaver
2019. május 02. 12:38
Érdemes végigolvasni az egészet, mert teljesen igaza van. A konklúziót ide is másolom: “A demokrácia őrangyalát viszont – amely megszünteti a csúnya központosított média kirekesztő hatásait – hiába próbáltam újságírói megkeresés keretein belül szóra bírni, hogy megtudjam, pontosan hogy is gondolták ezt, miért bőrszín alapján válogatnak, vagy hogy terveznek-e a többi gyűlöletkeltő tartalom ellen is fellépni. Ők – szemben mondjuk egy rendesen felállított, eredeti cenzúrahivatallal – válaszra sem méltattak, csak automatikus üzenetben ajánlották figyelmembe a gyakran ismételt kérdések listáját. Ahogy az egyszeri felhasználó, legyen az magánszemély vagy újság, sem kap soha érdemi lehetőséget álláspontja megvédésére, nem idézi be a cenzor, nincs párbeszéd, nincs kétirányú kommunikáció. Tiltás van, büntetés van meg mellveregetve vallott küldetés. Ügyek vannak meg értékválasztások, amelyeket a tizenöt éves cég egy tizenöt éves kamasz könyörtelen magabiztosságával ver keresztül immár kétmilliárd emberen. És sehol egy nevelési tanácsadó, egy iskolapszichológus vagy egy rendőr, aki megfékezhetné.“
Kétes
2019. május 02. 10:28
Valaki mondja már meg, törölte-e Bangóné profilját a facebook a patkányozás után?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!