Félreértés ne essék: a Google és az Apple nem pusztán félrenéz, nem pusztán a »pénznek nincs szaga« elvtelenségének szellemében jár el, hanem tevékenyen részt vesz szaúdi nők millióinak jogfosztásában és középkori típusú alávetésében. Nem különbek, mint kétes hírű elődjük, az IBM, amely együttműködött a nemzetiszocialista rezsimmel a megsemmisítésre szánt zsidók összeírásában – nem voltak nácik, viszont kiváló üzleti lehetőséget láttak a Hitlerrel való együttműködésben. Egyetlen elvük: a profit mindenekfelett.
S a vádiratnak itt nincs vége, a technológiai óriáscégek ugyanis valamennyiünk adatait nap mint nap áruba bocsátják: törölnek és cenzúráznak – a virtuális térben senkinek sincsenek erősebb jogai, mint a szaúdi feleségeknek vagy a kínai ellenzékieknek. Big data-diktatúrák épülnek a tech-multik aktív közreműködésével: az informatikai üzletágnak már nincsenek erkölcsi sztenderdjei, a kapitalizmus logikája sem Istent, sem embert nem ismer. Siránkozni már kevés – cselekedni kell.
A szociális igazságosság frázisaitól hemzsegő nyilatkozatok, az érzékenyítő tréningek és a céges kvóták mit sem érnek: amint a szaúdi kormány és a jogfosztott nők között kell választani, a Szilícium-völgy döntéshozóiban szemernyi kétség sincs. A politikai korrektséghez és a genderideológiához csak addig ragaszkodnak, amíg hatékonyan szolgálja az üzletet – amint nem hoz profitot, a cégvezérek máris könnyű kézzel eldobják. S mert a tech-multik ideológiája maga is a képmutatásra, a közös hazugságra, a jelentésvesztésig relativizált érzékenységre épül, egy kis üzletelés Szaúd-Arábiával senkit sem zavar. Köztudott, hogy az elnyomó férfi nem a Közel-Keleten, hanem a Starbucks Café ezerötszáz méteres környezetében garázdálkodik.
Az Európai Unió tagjaiként nekünk még van lehetőségünk tenni a szabadságunkért, a biztonságunkért, meg a világ szabadságáért és biztonságáért – ezért rémisztő, hogy a magyarországi pártok még az uniós kampány erejéig sem hajlandók levenni a harminc éve pörgő lemezt, meg sem próbálnak úgy tenni, mintha mi, magyarok uniós polgárok volnánk: szociális ígérgetés, migrációval való riogatás és a legrosszabb értelemben vett belpolitika uralja a hazai közbeszédet.